Choć przez lata przegrywały prestiżem z ogólniakami, teraz to szkoły zawodowe przyciągają więcej uczniów. I mają większe szanse na przetrwanie.
Technikum Nowoczesnych Technologii w Kleszczowie (woj. łódzkie) to najlepsza tego typu szkoła w Polsce – wynika z najnowszego rankingu Fundacji Perspektywy. Na to, by zapracować na tę markę, kadra pedagogiczna potrzebowała siedmiu lat. Technikum kształci tylko w jednym zawodzie: technik mechatronik. – Od samego początku najważniejsza była wysoka jakość. Zwracaliśmy uwagę na dobór kadry nauczycielskiej, wyposażenie pracowni – opowiada dyrektor szkoły Agnieszka Nagoda-Gębicz. Wykładowcami przedmiotów zawodowych są nauczyciele akademiccy i praktycy. Uczniowie wyjeżdżają na praktyki nie tylko do krajowych przedsiębiorstw, ale też np. do Hiszpanii. To przyciąga młodzież nie tylko z okolicy. Do szkoły przyjeżdżają uczniowie z całej Polski. Nic zresztą dziwnego – w ubiegłym roku maturę zdało tu sto procent z nich.
Choć podobne szkoły to wciąż wyjątki, z roku na rok przybywa uczniów, którzy wybierają technika zamiast liceów ogólnokształcących. Jeszcze w roku szkolnym 2013/2014 aż 51 proc. gimnazjalistów poszło do liceum. Już w ubiegłym roku proporcje się odwróciły. Szkoły zawodowe wybrało 54 proc. absolwentów gimnazjów.