Dopiero za trzy lata będą przepisy, które jednoznacznie przesądzą o tym, że nauczyciel zatrudniony przez szkołę do oddziału przedszkolnego musi pracować w ferie lub wakacje.
Dopiero za trzy lata będą przepisy, które jednoznacznie przesądzą o tym, że nauczyciel zatrudniony przez szkołę do oddziału przedszkolnego musi pracować w ferie lub wakacje.
Od poniedziałku uczniowie z województwa kujawsko- -pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego rozpoczynają dwutygodniowe ferie. Kolejne województwa mają zaplanowaną przerwę w późniejszym terminie. Przy tej okazji pojawiają się wątpliwości, czy z tej przerwy mogą skorzystać nauczyciele zatrudnieni w oddziałach przedszkolnych w szkole.
Problem i wszelkie wątpliwości związane z przerwą dla tych pedagogów raz na zawsze miały rozwiać przygotowane przez poprzednią ekipę rządzącą przepisy przewidujące utworzenie zespołów szkolno-przedszkolnych. Ich przekształcenie z mocy prawa miało nastąpić od września 2016 r. Tymczasem za sprawą ustawy z 29 grudnia 2015 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 35) utworzenie zespołów szkolno-przedszkolnych nastąpi dopiero 1 września 2019 r. Obecne kierownictwo resortu zmianę tłumaczy tym, że samorządy muszą zgromadzić odpowiednie środki, aby móc wprowadzić zmiany organizacyjne.
Czy w takim razie nauczycielom zatrudnionym w przedszkolach działających przy szkole przysługują ferie? Zdaniem resortu nie. W swojej opinii podkreśla, że zgodnie z art. 64 ust. 1 i 3 ustawy z 26 stycznia 1982 r. Karta nauczyciela (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 191 ze zm.) nauczycielowi zatrudnionemu w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie letnie i zimowe, przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze odpowiadającym okresowi ferii i w czasie ich trwania. W kolejnym jednak ustępie wskazuje, że nauczycielom zatrudnionym w szkołach, w których nie są przewidziane ferie, przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 35 dni roboczych w czasie ustalonym w planie urlopów. W ocenie ministerstwa skoro praca oddziałów przedszkolnych w szkole jest tak samo zorganizowana, jak w pozostałych przedszkolach (t.j. bez ferii), to do tych osób należy stosować przepis odnoszący się do pedagogów przedszkolnych. MEN podkreśla, że odmienny pogląd prowadziłby do nieuzasadnionego zróżnicowania uprawnień nauczycielskich.
Dalszy ciąg materiału pod wideo
Powiązane
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama