statystyki

Dorabianie na uczelni oskładkowane

autor: Artur Radwan09.10.2015, 07:20; Aktualizacja: 09.10.2015, 08:02
Szkoła, nauczyciel, tablica

Uniwersytet od 1994 r. zatrudniał adiunkta na podstawie mianowania.źródło: ShutterStock

Uniwersytet musi odprowadzać składki do ZUS od dodatkowych umów o przeniesienie praw autorskich z własnym akademikiem. Tak orzekł wczoraj Sąd Najwyższy.

Uniwersytet od 1994 r. zatrudniał adiunkta na podstawie mianowania. Dodatkowo w okresie trzech lat – w ramach studiów podyplomowych – zawarł z nim 35 umów o przeniesienie praw autorskich na rzecz uczelni. Zdaniem ZUS pieniądze wypłacone na ich podstawie podlegają oskładkowaniu. Z tym stanowiskiem nie zgodziła się zarówno uczelnia, jak również jej pracownik.

Sprawa trafiła do sądu I instancji, który podzielił stanowisko organu rentowego. Sędzia zauważył, że choć materiały opracowane na podstawie tych umów służyły akademikowi do wygłaszania wykładów na studiach podyplomowych, to były one tożsame z tymi, które adiunkt miał w ramach pensum. Co więcej, podkreślił, że w przypadku pracownika nie ma znaczenia, iż umowa o przeniesieniu praw majątkowych do utworu była dokumentem samodzielnym. Należy bowiem przyjąć, że utwór realizowany na podstawie wiedzy zatrudnionego zawsze jest wykonywany w ramach stosunku pracy. Sąd zaznaczył, że zawierając takie umowy, strony chciały uniknąć ich oskładkowania. W efekcie oddalił żądanie uczelni i pracownika.

Również sąd II instancji wskazał, że niezależnie od tego, jak się potraktuje wykłady – jako utwór dydaktyczny czy umowę o dzieło – to nie zmienia to tego, że prowadziła je osoba zatrudniona na uniwersytecie. W ocenie sądu II instancji mężczyzna realizował dodatkowe umowy. Przy czym podkreślił, że zgodnie z ustawą z 3 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 121, ze zm.) za pracownika uważa się także osobę wykonującą pracę na podstawie umowy agencyjnej, zlecenia lub innej o świadczenie usług, do której – zgodnie z kodeksem cywilnym – stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, albo umowy o dzieło, jeżeli taką umowę zawarła ona z pracodawcą, z którym pozostaje w stosunku pracy. Należy przez to rozumieć, że wszelkie inne dodatkowe umowy zawierane z pracownikiem należy oskładkować. Na tej podstawie sąd II instancji oddalił apelację.


Pozostało jeszcze 67% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane