statystyki

Dorabianie na uczelni oskładkowane

autor: Artur Radwan09.10.2015, 07:20; Aktualizacja: 09.10.2015, 08:02
Szkoła, nauczyciel, tablica

Uniwersytet od 1994 r. zatrudniał adiunkta na podstawie mianowania.źródło: ShutterStock

Uniwersytet musi odprowadzać składki do ZUS od dodatkowych umów o przeniesienie praw autorskich z własnym akademikiem. Tak orzekł wczoraj Sąd Najwyższy.

Uniwersytet od 1994 r. zatrudniał adiunkta na podstawie mianowania. Dodatkowo w okresie trzech lat – w ramach studiów podyplomowych – zawarł z nim 35 umów o przeniesienie praw autorskich na rzecz uczelni. Zdaniem ZUS pieniądze wypłacone na ich podstawie podlegają oskładkowaniu. Z tym stanowiskiem nie zgodziła się zarówno uczelnia, jak również jej pracownik.

Sprawa trafiła do sądu I instancji, który podzielił stanowisko organu rentowego. Sędzia zauważył, że choć materiały opracowane na podstawie tych umów służyły akademikowi do wygłaszania wykładów na studiach podyplomowych, to były one tożsame z tymi, które adiunkt miał w ramach pensum. Co więcej, podkreślił, że w przypadku pracownika nie ma znaczenia, iż umowa o przeniesieniu praw majątkowych do utworu była dokumentem samodzielnym. Należy bowiem przyjąć, że utwór realizowany na podstawie wiedzy zatrudnionego zawsze jest wykonywany w ramach stosunku pracy. Sąd zaznaczył, że zawierając takie umowy, strony chciały uniknąć ich oskładkowania. W efekcie oddalił żądanie uczelni i pracownika.

Również sąd II instancji wskazał, że niezależnie od tego, jak się potraktuje wykłady – jako utwór dydaktyczny czy umowę o dzieło – to nie zmienia to tego, że prowadziła je osoba zatrudniona na uniwersytecie. W ocenie sądu II instancji mężczyzna realizował dodatkowe umowy. Przy czym podkreślił, że zgodnie z ustawą z 3 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 121, ze zm.) za pracownika uważa się także osobę wykonującą pracę na podstawie umowy agencyjnej, zlecenia lub innej o świadczenie usług, do której – zgodnie z kodeksem cywilnym – stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, albo umowy o dzieło, jeżeli taką umowę zawarła ona z pracodawcą, z którym pozostaje w stosunku pracy. Należy przez to rozumieć, że wszelkie inne dodatkowe umowy zawierane z pracownikiem należy oskładkować. Na tej podstawie sąd II instancji oddalił apelację.


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane