statystyki

Nie daj się nabrać na fałszywe studia

autor: Urszula Mirowska-Łoskot02.12.2015, 07:19; Aktualizacja: 02.12.2015, 09:44
studia student uniwersytet książka

Dyplomy wydane przez nieuprawnione placówki są nieważne.źródło: ShutterStock

Tylko uczelnie, instytuty Polskiej Akademii Nauk, instytuty badawcze oraz Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego są uprawnione do prowadzenia studiów podyplomowych – ostrzega Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Wynika to z art. 2 ust. 1 pkt 11 ustawy z 27 lipca 2005 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 572 ze zm.). – Inne podmioty nie mają prawa do prowadzenia studiów podyplomowych, nie mają także podstaw prawnych do wydania świadectwa ukończenia takiego kształcenia – wskazuje resort nauki.

Ponadto ministerstwo zwraca uwagę, że zgodnie z obowiązującym prawem na studia podyplomowe mogą być przyjmowani jedynie kandydaci mający dyplom ukończenia studiów wyższych co najmniej pierwszego stopnia (licencjackie lub inżynierskie). Nie mogą być na nie natomiast rekrutowane osoby, które np. kształciły się tylko w szkole policealnej. Z ustawy wynika rónież, że studia podyplomowe trwają nie krócej niż dwa semestry, a program kształcenia powinien umożliwiać uzyskanie przez słuchacza co najmniej 30 punktów ECTS. Ponadto uczelnia jest obowiązana do określenia efektów kształcenia (czyli jakie umiejętności, kompetencje i wiedzę zdobędzie ich absolwent) oraz sposobu ich weryfikowania i dokumentowania.


Pozostało 20% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane