statystyki

Zbiorowe żywienie w szkołach: Resort zdrowia odchudza także firmy

autor: Patrycja Otto22.09.2015, 07:46; Aktualizacja: 22.09.2015, 08:49
Szkoła, jedzenie

Według urzędników guma do żucia powoduje biegunkę i uszkadza żuchwęźródło: ShutterStock

Producenci chcą zmiany rozporządzenia o żywieniu zbiorowym dzieci i młodzieży. Piszą do resortu zdrowia.

– Stoimy na stanowisku, że interesy ajentów sklepików szkolnych oraz firm cateringowych będących naszymi klientami zostały naruszone. Przyjęte w rozporządzeniu ograniczenia dotyczące spożywania cukrów, substancji słodzących i soli spowodowały wyeliminowanie ze szkół wielu produktów zgodnych z zaleceniami żywieniowymi, do tego ważnych dla właściwego rozwoju fizycznego dzieci i młodzieży – tłumaczy Andrzej Gantner, dyrektor generalny Polskiej Federacji Producentów Żywności, dodając, że od początku września do organizacji napływają pisemne i telefoniczne skargi na nowe zasady działania sklepików i stołówek szkolnych.

Dotarliśmy do jednego z takich pism przesłanego przez ajentów z województwa podkarpackiego. Przedsiębiorcy wyliczają, że nowe przepisy narażają ich nie tylko na koszty, ale też doprowadzą ostatecznie do likwidacji 30 tys. miejsc pracy w całej Polsce.

– Rozporządzenie podpisano pięć dni przed rozpoczęciem roku szkolnego. Część ajentów zdążyła kupić towar przed jego publikacją i mają straty– czytamy w piśmie. To niejedyne zarzuty. I jest również niejasność przepisów.

– Nie mamy gdzie zweryfikować tego, co wolno sprzedawać. Piekarnie czy hurtownie nie są przygotowane do produkcji takiego towaru, jaki sobie życzy resort zdrowia. Wytycznych nie dają też powiatowe stacje sanepidu. Wielu właścicieli sklepików woli je po prostu zamknąć – czytamy dalej w skardze od ajentów.


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane