statystyki

Jak reklamować wadliwe podręczniki i przybory szkolne

autor: Damian Michalczuk16.09.2015, 17:30
Dziecko, szkoła, uczeń

Czy mogę zwrócić niepotrzebne przybory?źródło: ShutterStock

Książki szkolne, zeszyty, długopisy są objęte dwuletnią odpowiedzialnością sprzedającego za niezgodność towaru z umową. Rodzice mają również prawo do otrzymania zwrotu wpisowego i opłat rekrutacyjnych, jeżeli rezygnują z dodatkowych płatnych zajęć dla dziecka.

Czy mogę odzyskać zapłacone wpisowe

W sierpniu zapisałam dzieci do szkoły języków obcych i wpłaciłam wpisowe. Później uznałam, że lepiej będzie wysłać je na indywidualne korepetycje. Czy mogę poprosić szkołę o zwrot wpłaconych pieniędzy?

TAK

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wielokrotnie kwestionował postanowienia wzorców umownych dotyczące przepadku wpisowego w razie rezygnacji z usług przedszkoli, szkół lub uczelni wyższych. Informacje, że „wpisowe płatne w sekretariacie przy zapisie do grupy językowej, jest to kwota bezzwrotna” lub „przy zapisie dziecka do przedszkola pobierana jest jednorazowa bezzwrotna opłata w wysokości 400 zł – wpisowe” i wiele im podobnych zostały wpisane do rejestru klauzul niedozwolonych. Konsumenci odstępujący od umowy zawartej ze szkołą językową mogą domagać się zwrotu opłat za usługi, z których nie skorzystali. Przedsiębiorca musi oddać wpisowe, chyba że poniósł wcześniej koszty związane z organizacją nauki języka dla rezygnujących dzieci. Mogą to być wydatki związane z rezerwacją sali lekcyjnej lub zakupem podręczników dla uczniów. Wtedy przedsiębiorca może zatrzymać część wpisowego w zakresie rzeczywiście poniesionych kosztów.

Podstawa prawna

Wyrok Sądu Okręgowego – Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów z 19 stycznia 2011 r., sygn. akt XVII AmC 149/10.

Czy księgarnia może nie przyjąć podręczników

Kupiłam książki szkolne w księgarni internetowej. Zdecydowałam się na odbiór osobisty w jej biurze. Czy straciłam przez to prawo ewentualnego zwrotu książek w ciągu 14 dni?

NIE

Firma, która utrudniłaby na tej podstawie zwrot towaru zakupionego za pośrednictwem internetu, złamałaby prawo. Konsumenci, którzy zawarli umowę na odległość i skorzystali z możliwości osobistego odbioru książek, mają również prawo do rezygnacji z zakupu w ciągu 14 dni. Prawo do odstąpienia od umowy zależy więc wyłącznie od sposobu zawarcia umowy, a nie realizacji zamówienia. Nie ma znaczenia, czy przesyłka zostanie dostarczona pocztą, czy odbiór towaru następuje w lokalu przedsiębiorcy. Sprzedawca nie może skrócić terminu odstąpienia od umowy i zastrzec przykładowo, że można to zrobić wyłącznie w miejscu odbioru i to przed jego dokonaniem. Należy jednak pamiętać, że zwracane podręczniki nie mogą nosić śladów użytkowania.

Podstawa prawna


Pozostało jeszcze 73% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane