statystyki

Jak reklamować wadliwe podręczniki i przybory szkolne

autor: Damian Michalczuk16.09.2015, 17:30
Dziecko, szkoła, uczeń

Czy mogę zwrócić niepotrzebne przybory?źródło: ShutterStock

Książki szkolne, zeszyty, długopisy są objęte dwuletnią odpowiedzialnością sprzedającego za niezgodność towaru z umową. Rodzice mają również prawo do otrzymania zwrotu wpisowego i opłat rekrutacyjnych, jeżeli rezygnują z dodatkowych płatnych zajęć dla dziecka.

Czy mogę odzyskać zapłacone wpisowe

W sierpniu zapisałam dzieci do szkoły języków obcych i wpłaciłam wpisowe. Później uznałam, że lepiej będzie wysłać je na indywidualne korepetycje. Czy mogę poprosić szkołę o zwrot wpłaconych pieniędzy?

TAK

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wielokrotnie kwestionował postanowienia wzorców umownych dotyczące przepadku wpisowego w razie rezygnacji z usług przedszkoli, szkół lub uczelni wyższych. Informacje, że „wpisowe płatne w sekretariacie przy zapisie do grupy językowej, jest to kwota bezzwrotna” lub „przy zapisie dziecka do przedszkola pobierana jest jednorazowa bezzwrotna opłata w wysokości 400 zł – wpisowe” i wiele im podobnych zostały wpisane do rejestru klauzul niedozwolonych. Konsumenci odstępujący od umowy zawartej ze szkołą językową mogą domagać się zwrotu opłat za usługi, z których nie skorzystali. Przedsiębiorca musi oddać wpisowe, chyba że poniósł wcześniej koszty związane z organizacją nauki języka dla rezygnujących dzieci. Mogą to być wydatki związane z rezerwacją sali lekcyjnej lub zakupem podręczników dla uczniów. Wtedy przedsiębiorca może zatrzymać część wpisowego w zakresie rzeczywiście poniesionych kosztów.

Podstawa prawna

Wyrok Sądu Okręgowego – Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów z 19 stycznia 2011 r., sygn. akt XVII AmC 149/10.

Czy księgarnia może nie przyjąć podręczników

Kupiłam książki szkolne w księgarni internetowej. Zdecydowałam się na odbiór osobisty w jej biurze. Czy straciłam przez to prawo ewentualnego zwrotu książek w ciągu 14 dni?

NIE

Firma, która utrudniłaby na tej podstawie zwrot towaru zakupionego za pośrednictwem internetu, złamałaby prawo. Konsumenci, którzy zawarli umowę na odległość i skorzystali z możliwości osobistego odbioru książek, mają również prawo do rezygnacji z zakupu w ciągu 14 dni. Prawo do odstąpienia od umowy zależy więc wyłącznie od sposobu zawarcia umowy, a nie realizacji zamówienia. Nie ma znaczenia, czy przesyłka zostanie dostarczona pocztą, czy odbiór towaru następuje w lokalu przedsiębiorcy. Sprzedawca nie może skrócić terminu odstąpienia od umowy i zastrzec przykładowo, że można to zrobić wyłącznie w miejscu odbioru i to przed jego dokonaniem. Należy jednak pamiętać, że zwracane podręczniki nie mogą nosić śladów użytkowania.

Podstawa prawna


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane