statystyki

Drugie studia nadal tylko dla nielicznych

autor: Urszula Mirowska-Łoskot26.08.2015, 07:18; Aktualizacja: 26.08.2015, 08:50
Drugie studia nadal tylko dla nielicznych

Drugie studia nadal tylko dla nielicznychźródło: ShutterStock

Studenci skarżą się, że uczelnie limitują dostęp do nauki na kolejnym bezpłatnym kierunku. Liczba osób, które na nich się kształcą, zmalała.

Po roku od zniesienia odpłatności za studia na drugim kierunku studentom wcale nie jest łatwiej podjąć na nim naukę. Mimo że uczelnie nie mogą już żądać za nie pieniędzy, rzucają pod nogi kandydatów inne kłody.

Limit zamiast opłat

Od 1 października 2014 r. publiczne szkoły wyższe nie mogą pobierać opłat za kierunek studiów dziennych. Trybunał Konstytucyjny (wyrok z 5 czerwca 2014 r., sygn. akt K 35/11) uznał, że wprowadzenie odpłatności na studiach stacjonarnych na państwowych uczelniach jest niezgodne z ustawą zasadniczą. DGP sprawdził, jak funkcjonują nowe przepisy. Okazuje się, że niektóre uniwersytety ograniczają liczbę miejsc dla osób, które już podjęły jedne studia.

– Starałem się o przyjęcie na drugi kierunek studiów dziennych na publicznej uczelni i choć spełniłem próg przyjęć, to uczelnia odmówiła mi ze względu na limit dla drugokierunkowców. Dla osób, które chcą podjąć kolejne studia, było ich zaledwie trzy na 220 miejsc – skarży się student. – To jest ograniczanie prawa do nauki – dodaje.

Ponadto wskazuje, że limity nie są tak nieprzychylne dla kandydatów na drugi fakultet w przypadku mniej popularnych specjalności. Tam może być ich zdecydowanie więcej.


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane