Podczas tegorocznej rekrutacji na Uniwersytecie Warszawskim najczęściej wybieranym kierunkiem okazała się psychologia. - Zwiększenie zainteresowania tymi studiami to dobra tendencja, której efektem będzie większa łatwość w uzyskaniu porady - mówi psychoterapeutka i dyplomowana life coach Joanna Godecka.

W rekrutacji na Uniwersytet Warszawski udział wzięło 30 tys. kandydatów, którzy dokonali prawie 58 tys. rejestracji. Najczęściej wybierali oni jednolite studia magisterskie z psychologii. Zapisało się na nie aż 3163 osób. Skąd tak duże zainteresowanie kierunkiem?

- Duża liczba osób zainteresowanych studiami psychologicznymi to zapewne efekt wzrastającego zapotrzebowania na usługi w tym obszarze. Szczególnie dostępność wsparcia psychologicznego w mniejszych miastach i poza nimi, a także w całym kraju dla dzieci i młodzieży, jest stanowczo zbyt niska – mówi nam Joanna Godecka, członkini Polskiego Stowarzyszenia Terapeutów Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach.

Psychologia najczęściej wybieranym kierunkiem studiów

- Potrzeba kontaktu z psychologami i psychoterapeutami wzrosła znacznie w czasie pandemii i cały czas utrzymuje się na wysokim poziomie – mówi psychoterapeutka.

Jak zauważa Godecka, również spora grupa osób mieszkających poza Polską jest zainteresowana możliwością konsultacji we własnym języku. Ważny jest bowiem kontekst społeczny i kulturowy.

Duże zainteresowanie psychologią ekspertka tłumaczy także wzrostem świadomości, dużym zainteresowaniem rozwojem wewnętrznym, rozwojem kompetencji miękkich oraz poprawą komfortu życia przez osoby nie uskarżające się na konkretne problemy w funkcjonowaniu.

- Również firmy zauważają potrzebę dbania o dobrostan pracowników. Myślę, że zwiększenie zainteresowania tymi studiami to dobra tendencja, której efektem będzie większa łatwość w uzyskaniu porady oraz skorzystaniu z psychoterapii i innych form rozwoju. Dodatkowo biorąc pod uwagę, że proces uzyskania kompetencji i doświadczenia w tego typu zawodach trwa dość długo i nie wszystkie osoby finalnie pracują w wybranym zawodzie, więc chyba jeszcze nie czeka nas nadprodukcja psychologów - dodaje.

Rekrutacja na Uniwersytet Warszawski 2023

Przypomnijmy, że po psychologii i zarządzaniu najczęściej wybieranymi kierunkami były zarządzanie, ekonomia, finanse i rachunkowość oraz informatyka i ekonometria.

Jak donosi Polska Agencja Prasowa, najbardziej popularnym programem studiów ze względu na liczbę osób na jedno miejsce były zaś jednolite studia magisterskie na kierunku lekarskim. O jedno miejsce starało się tu około Na jedno miejsce przypadało ok. 30 osób.