statystyki

Jak wybrać żłobek dla dziecka

autor: Michalina Topolewska20.08.2015, 17:00
Opłaty za prywatny żłobek są zróżnicowane.

Opłaty za prywatny żłobek są zróżnicowane.źródło: ShutterStock

Od września chciałabym umieścić córeczkę w żłobku. Niestety w dwóch placówkach prowadzonych przez gminę wszystkie miejsca są zajęte. Wprawdzie wpisałam się na listę rezerwową, ale nie wiadomo, ile czasu będę musiała czekać, aż któreś z nich się zwolni. Postanowiliśmy więc z mężem, że ulokujemy córkę w prywatnym żłobku. Widzieliśmy kilka ofert, ale nie wiemy, jak wybrać odpowiednią placówkę. Czy musi ona gwarantować taki standard opieki jak gminny żłobek i czy można to sprawdzić – pyta pani Małgorzata.

Rodzice, którzy chcą umieścić dziecko w prywatnym żłobku lub klubie dziecięcym, powinni przede wszystkim sprawdzić, czy jest on wpisany do gminnego rejestru tych placówek. Zdarza się bowiem, że mimo obowiązku zarejestrowania część z nich działa bez zezwolenia. Prowadzenie działalności gospodarczej polegającej na opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 zostało po to objęte szczególnymi przepisami, aby ich przestrzeganie gwarantowało zapewnianie maluchom bezpiecznych warunków pobytu i odpowiednią opiekę. Dlatego warunkiem uzyskania wpisu do rejestru jest działanie zgodnie z ustawą żłobkową. Nałożone prawem standardy są takie same zarówno dla gminnych, jak i prywatnych placówek. Najważniejsze wymogi dotyczą m.in. standardów lokalowych oraz ochrony przeciwpożarowej i sanitarnej, jakie musi spełniać placówka. Są one potwierdzane pozytywnymi opiniami straży pożarnej i sanepidu. Kolejna kwestia, która jest regulowana przez przepisy, to wykształcenie i doświadczenie personelu, a także określony wskaźnik zatrudnienia opiekunek uzależniony od liczby przebywających w placówce dzieci.


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane