statystyki

Co trzynaste dziecko może liczyć na żłobek

autor: Klara Klinger11.08.2015, 07:46; Aktualizacja: 11.08.2015, 08:45
Dziecko

Żłobków i przedszkoli oraz dziennych opiekunów nie ma w wielu gminachźródło: ShutterStock

Przybywa miejsc opieki nad maluchami: w 2014 r. było ich o ponad 40 proc. więcej niż rok wcześniej. Z danych GUS wynika, że w ubiegłym roku funkcjonowało w Polsce 1605 żłobków, czyli o 493 więcej niż w roku poprzednim. W tym czasie wzrosła także o 110 do 348 liczba klubów dziecięcych.

Najwięcej miejsc na 1 tys. dzieci jest w Dolnym Śląsku i w Opolskiem. Powód? W woj. opolskim, które należy do jednego z najbardziej zagrożonych wyludnieniem i starzeniem się, działa od trzech lat specjalna strefa demograficzna. W jej ramach samorząd otrzymał dofinansowanie unijne na wybudowanie m.in. miejsc opieki nad małymi dziećmi. – Zaś Dolny Śląsk wspiera inicjatywy rodziców – ocenia Monika Rościszewska-Woźniak z Fundacji Rozwoju Dzieci im. A. Komeńskiego, która analizowała rynek żłobków i przedszkoli.

W Wałbrzychu od 2012 r. wybudowano trzy nowe żłobki. – Były dwa, jest pięć. Dostaliśmy kilka milionów na budowę z Ministerstwa Pracy w ramach programu „Maluch” – opowiada Michał Niewiadomski, zastępca kierownika biura edukacji i wychowania w urzędzie miasta. Teraz jest miejsce dla 269 dzieciaków. Ale nadal nie zaspokaja to wszystkich potrzeb: kilkudziesięcioro czeka w kolejce.


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane