statystyki

Firma może dopłacić do wyprawki szkolnej

autor: Michalina Topolewska31.07.2015, 07:24; Aktualizacja: 31.07.2015, 08:54
tablety-szkoła

Jedną z firm, która w związku z rozpoczęciem roku szkolnego wspiera pracowników, jest KGHMźródło: ShutterStock

Pracownicy, którzy przed nadchodzącym rokiem szkolnym kupują dla dzieci podręczniki i inne niezbędne do nauki przedmioty, mogą zwrócić się o dofinansowanie na ten cel do pracodawcy. Jednak nie wszystkie firmy przyznają taką pomoc.

Dopłata do wyprawki może pochodzić z dwóch źródeł. Pierwszym z nich jest zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (ZFŚS), pod warunkiem że firma go prowadzi. Co do zasady taki obowiązek mają pracodawcy zatrudniający minimum 20 osób w przeliczeniu na pełne etaty oraz ci ze sfery budżetowej. Pomoc w formie wyprawki musi być zapisana w regulaminie ZFŚS, który jest ustalany w porozumieniu ze związkami zawodowymi lub przedstawicielem załogi. Dopłata do wyprawki jest zwolniona z podatku i nie są od niej odprowadzane składki na ubezpieczenia społeczne. Dodatkowo wysokość dofinansowania jest uzależniona od sytuacji życiowej, materialnej i rodzinnej pracownika, ponieważ świadczenia z funduszu przyznaje się na podstawie kryterium socjalnego. Pracodawcy mogą też finansować dopłaty do wyprawki ze środków obrotowych, ale trzeba wtedy od nich odprowadzić należności od urzędu skarbowego.


Pozostało jeszcze 58% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane