statystyki

Firma może dopłacić do wyprawki szkolnej

autor: Michalina Topolewska31.07.2015, 07:24; Aktualizacja: 31.07.2015, 08:54
tablety-szkoła

Jedną z firm, która w związku z rozpoczęciem roku szkolnego wspiera pracowników, jest KGHMźródło: ShutterStock

Pracownicy, którzy przed nadchodzącym rokiem szkolnym kupują dla dzieci podręczniki i inne niezbędne do nauki przedmioty, mogą zwrócić się o dofinansowanie na ten cel do pracodawcy. Jednak nie wszystkie firmy przyznają taką pomoc.

Dopłata do wyprawki może pochodzić z dwóch źródeł. Pierwszym z nich jest zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (ZFŚS), pod warunkiem że firma go prowadzi. Co do zasady taki obowiązek mają pracodawcy zatrudniający minimum 20 osób w przeliczeniu na pełne etaty oraz ci ze sfery budżetowej. Pomoc w formie wyprawki musi być zapisana w regulaminie ZFŚS, który jest ustalany w porozumieniu ze związkami zawodowymi lub przedstawicielem załogi. Dopłata do wyprawki jest zwolniona z podatku i nie są od niej odprowadzane składki na ubezpieczenia społeczne. Dodatkowo wysokość dofinansowania jest uzależniona od sytuacji życiowej, materialnej i rodzinnej pracownika, ponieważ świadczenia z funduszu przyznaje się na podstawie kryterium socjalnego. Pracodawcy mogą też finansować dopłaty do wyprawki ze środków obrotowych, ale trzeba wtedy od nich odprowadzić należności od urzędu skarbowego.


Pozostało 58% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane