Czy pracownicy budżetówki mogą swobodnie dorabiać w wakacje

autor: Artur Radwan20.07.2015, 19:00
Czy pracownicy administracji muszą prosić o zgodę?

Czy pracownicy administracji muszą prosić o zgodę?źródło: ShutterStock

Największą swobodę w dorabianiu w czasie wakacji mają nauczyciele, którzy praktycznie przez cały ten okres mogą wykonywać inną pracę. Z takiej możliwości nie może skorzystać pedagog na urlopie zdrowotnym. Pod pewnymi warunkami i za zgodą przełożonego mogą też dodatkowo popracować mundurowi i urzędnicy mianowani.

Czy na urlopie zdrowotnym można pracować

Pedagog przebywał na urlopie dla poratowania zdrowia od 1 września 2014 r. do 31 sierpnia 2015 r. Otrzymał propozycję zatrudnienia w letniej szkole językowej. Czy może w tym czasie zatrudnić się w takiej placówce?

NIE

W czasie urlopu dla poratowania zdrowia nauczyciel nie może nawiązać stosunku pracy lub podjąć innej działalności zarobkowej. Jeśli okaże się, że w tym okresie podjął on pracę – dyrektor szkoły ma obowiązek odwołać go z urlopu, określając termin, w którym powinien wrócić do placówki. Każda działalność zarobkowa prowadzona w trakcie urlopu dla poratowania zdrowia, także w czasie wakacji, jest sprzeczna z celem przerwy. Z kolei pojęcie działalności nie jest określone w Karcie nauczyciela. Przed odwołaniem z urlopu dyrektor musi zatem sam rozstrzygnąć, czy działania podejmowane przez pedagoga mieszczą się w jej ramach. Podstawą takiej decyzji jest uzyskiwanie przez nauczyciela przychodów z tytułu podjętej aktywności. Można zatem przyjąć, że każda forma działalności, która przynosi zainteresowanemu przychody, jest zarobkowa.

Warto przypomnieć, że wspomniany urlop udzielany jest w celu przeprowadzenia zaleconego leczenia oraz regeneracji sił. W opisanym więc przypadku nauczyciel może pomagać uczniom w innej szkole, ale nieodpłatnie.

Podstawa prawna

Art. 73 ust. 1 i 7 ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta nauczyciela (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 191 ze zm.).

Czy mundurowy może dorobić w okresie letnim

Jestem żołnierzem szeregowym i chciałbym dodatkowo dorobić sobie w okresie wakacyjnym jako instruktor w firmie organizującej skoki spadochronowe. Czy dowódca wyda mi zgodę na podjęcie takich zajęć?

TAK

Generalną zasadą jest, że żołnierzowi zawodowemu nie wolno podejmować pracy zarobkowej i prowadzić działalności gospodarczej. Jednak za zgodą dowódcy jednostki wojskowej może on dorabiać, prowadząc firmę lub zatrudniając się. Dodatkowa praca nie może kolidować z wykonywaniem zadań służbowych żołnierza. Argumentem wpływającym na pozytywną decyzję dowódcy jest wykonywanie dodatkowej pracy, która prowadzi do podwyższenia kwalifikacji. Zgody nie otrzyma żołnierz, jeśli dodatkowe zajęcie będzie miało wpływ na obniżenie prestiżu wykonywanej służby. Przepisy ustawy o służbie żołnierzy zawodowych zabraniają im zasiadania w organach spółek, innych przedsiębiorstw oraz fundacji. Żołnierz może jedynie uczestniczyć w zgromadzeniu akcjonariuszy lub wspólników. Prowadzona przez żołnierza firma nie może być związana ze świadczeniem usług, robót budowlanych lub zamówieniem i dostawą wyrobów obronnych dla jednostki wojskowej, w której służy. Dla przykładu żołnierz prowadzący firmę budowlaną nie może remontować budynków w jednostce wojskowej. Nie może też wykonywać dodatkowej pracy w jednostce bezpośrednio podległej. Żołnierz podejmujący dodatkową pracę lub prowadzący firmę nie ma żadnych ograniczeń w osiąganiu przez niego dochodów. Ponadto jego zaangażowanie w dodatkowe zajęcie nie może obniżać jego sprawności w wykonywaniu obowiązków służbowych.

Podstawa prawna


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane