Osoba ucząca się w szkole dla dorosłych, jeżeli nie ukończyła 26 lat, nie podlega ubezpieczeniom społecznym z tytułu zlecenia – tak uznał organ rentowy.

Sprawa dotyczyła przedsiębiorcy, który zamierza zawrzeć umowę zlecenia ze słuchaczem zaocznego liceum ogólnokształcącego. Przyszły zleceniobiorca nie ukończył 26 lat. Spółka chciała wiedzieć, czy taki słuchacz podlega ubezpieczeniom społecznym z tytułu wykonywania zlecenia.
ZUS uznał, że nie. Przypomniał, że obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym podlegają, co do zasady, osoby fizyczne, które na terenie naszego kraju wykonują pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia, albo innej umowy o świadczenie usług, do której stosuje się przepisy dotyczące zlecenia.
Od tej zasady przewidziano jednak wyjątki. Jeden z nich wynika z art. 6 ust. 4 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 423 ze zm.). Zgodnie z tym przepisem nie podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym m.in. zleceniobiorcy, jeżeli są uczniami szkół ponadpodstawowych lub studentami, do ukończenia 26 lat. Takich osób nie trzeba też zgłaszać do ZUS.
Organ wyjaśnił jednocześnie, kto jest uczniem w myśl tych przepisów. Taki status przysługuje osobie, która uczy się w jednej ze szkół wymienionych w ustawie – Prawo oświatowe (t.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 1082). Chodzi o publiczne i prywatne szkoły podstawowe i ponadpodstawowe. Do tej drugiej kategorii zalicza się licea ogólnokształcące. Jednocześnie zgodnie z art. 4 pkt 20 prawa oświatowego przez uczniów należy również rozumieć także słuchaczy i wychowanków.
Dlatego ZUS, biorąc pod uwagę powyższe regulacje, uznał, że brak jest obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu umowy zlecenia także przez słuchacza zaocznego liceum, który nie ukończył 26 lat.
Decyzja ZUS oddział w Lublinie z 13 stycznia 2022 r. WPI 200000/43/888/2021