Wersja testowa interaktywnego podręcznika została udostępniona do testów

Profesor Zgrzyt oraz Anima, Figo i Eron - te postaci niedługo będzie znać każdy pierwszak. Są to bohaterowie e-podręcznika dla najmłodszych uczniów. Kilka lekcji interaktywnego elementarza zostało udostępnionych na stronie epodreczniki.pl

Podczas lekcji pokazowej zorganizowanej w Warszawie, Aleksandra Zawłocka, dyrektorka Ośrodka Rozwoju Edukacji zachwalała, że zajęcia nie polegały na ciągłym stukaniu w komputer. Nauczyciel tak skomponował lekcję, że był też czas na zajęcia grupowe i na wspólne zbieranie liści w parku.

Fabuła e-podręcznika dla nauczania wczesnoszkolnego kręci się wokół Profesora Zgrzyta, który przedostaje się do naszego świata ze świata Zgrzyciaków. Przygotował on różne pułapki i zadania dla bliźniaków Julki i Kuby, którzy właśnie zaczynają naukę w pierwszej klasie. W ich rozwiązaniu mają pomóc roboty: Anima, Figo i Eron.

Docelowo e-podręczniki dla edukacji wczesnoszkolnej mają objąć 495 lekcji, 700 kart pracy, 650 ćwiczeń interaktywnych i około tysiąca zdjęć.
Lekcja pokazowa została przeprowadzona na tablicy multimedialnej. Większość szkół już dysponuje takim sprzętem.

Minister edukacji narodowej Joanna Kluzik-Rostkowska zapowiedziała jednak, że w najbliższym czasie pojawią się pieniądze, które mogą być przeznaczone na zakup tabletów czy komputerów. Szkoły już wkrótce będą musiały pytać marszałków województwo o fundusze na cyfryzację.

E-podręczniki mają wejść do użytku od przyszłego roku szkolnego. Obejmą one wszystkie etapy edukacji. Podręczniki interaktywne będą dostępne za darmo poprzez stronę www, jednak uczniowie będą mogli sobie je ściągać jako aplikacje na swoje tablety czy smartfony.