statystyki

Student odda pieniądze za studia jeśli wyjedzie z kraju? Żaden problem. Będzie go na to stać

autor: Urszula Mirowska-Łoskot09.10.2014, 18:00
Student

Konieczność odpracowania studiów odbytych w innym państwie nie zatrzyma najzdolniejszych absolwentów w Polsce.źródło: ShutterStock

Konieczność odpracowania studiów odbytych w innym państwie nie zatrzyma najzdolniejszych absolwentów w Polsce. Spłacą naukę z pensji, którą dadzą im zagraniczni pracodawcy – uważają eksperci

Analiza expos é


Pozostało jeszcze 93% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (8)

  • inżynier(2014-10-10 07:47) Zgłoś naruszenie 00

    Zacznijmy może dyskusję od tego, że najzdolniejsi absolwenci w Polsce zazwyczaj się po prostu marnują. Zdolności i talent to tylko potencjał, który trzeba umieć wykorzystać i zagospodarować. To jest zadanie dla państwa, uczelni i przedsiębiorców. Póki co, wcale się z tego nie wywiązują.
    Jeśli ktoś ma potencjał, żeby np. projektować bolidy F1, to jaki sens ma trzymanie go w Polsce, gdzie może co najwyżej nadzorować na linii masową produkcję samochodu zaprojektowanego za granicą?

    Odpowiedz
  • Alek(2014-10-10 07:50) Zgłoś naruszenie 00

    A ja jestem ciekawy jak Państwo Polskie wyegzekwuje od takiego absolwenta - studenta zwrot kwoty za takie studia.
    Myśle że to będzie przerastać nasze urzędy.

    Odpowiedz
  • satandzieciom(2014-10-10 09:32) Zgłoś naruszenie 00

    Powodzenia, zwłaszcza że a) w większości krajów Polska nie ma jak ściągać długów oraz b) długi się przedawniają. Nie studiowałem w Polsce, ale sam bym nie zapłacił nic. A tak o, z przekory. :D

    Odpowiedz
  • wkur...ny(2014-10-10 16:32) Zgłoś naruszenie 00

    I tak powinno być od początku świata. Cholera, same "Kolumby" się co i raz pokazują i na nowo Amerykę odkrywają. Nie obowiązek zwrotu za studia, tylko OBOWIĄZEK OPŁATY ZA STUDIOWANIE! TYLKO RĄBNIĘCIE po kieszeniach uczy rozumu!

    Odpowiedz
  • logika(2014-10-11 17:22) Zgłoś naruszenie 00

    Do 4: zgadzam się! po co wdrażać procedury 'ściągania należności' jak można je uzyskać na bieżąco bez dodatkowych kosztów i... szukania byłych już studentów:)

    Odpowiedz
  • kola(2014-10-11 19:11) Zgłoś naruszenie 00

    Studia w Polsce powinny być płatne tak jak to jest niemal na całym świecie. A potem niech student bierze dyplom i robi z nim co zechce.

    Odpowiedz
  • kola(2014-10-12 11:53) Zgłoś naruszenie 00

    Wbrew pozorom płatne studia przynisą więcej korzyści niż szkód.
    1) student czy rodzice zastanowią się czy to się opłaca . Może lepiej od rzau zdobyć dobry zawód i zarabiać.
    2) uczelnie ,, michałki,, gdzie studiuje się dal studiowania wybiorą bogaci
    3) wiele państwowych skostniałych kierunków zniknie bo intak nie ma po nich pracy
    4) uczenie będà musiały podążać za potrzebami rynku bo inaczej nikt nie zapłaci za pracę uczelni
    5) wykładowcy przestaną poniżać i olewać przychodzenie na wykłady co się zdarza bo nikt nie zapłaci za złą pracę( studenci , którzy wyjechali na studia zagraniczne w ramach REAZMUSA nie chcą juź studiować na polskich uczelniach. Przepaść w kształceniu, dostęp do najlepszych laboratorii, fachowość i partnerstwo ze studentem a nie traktowanie studenta jak chłystka , poniżanie - to zupełnie inna jakość studiów i studiowania)
    6) powinno się rozwinąć powszechne pożyczki na studia rozłożone do spłaty na lata wtedy każdy kto chce studiować będzie studiować
    Itd. Itd.
    Te i inne okoliczności sprawią , że na uczelniach pozostaną najlepsi wykładowcy a studiować będą najzdolniejsi.
    Może wkońcu dyplom polskiej uczelni zacznie coś znaczyć
    A nie jak obecnie najlepsza polka uczelnia UJ jest na 400 miejscu na świecie pod względem jakości kształcenia.
    Dzisiaj uczelnie określają czy student jest dobry ale świat te uczelnie ocenia BARDZO NISKO.

    6)

    Odpowiedz
  • gość(2015-11-08 00:23) Zgłoś naruszenie 00

    warto się uczyć wszędzie tam gdzie możemy zdobyć doświadczenie.a u nas też są dobre uczelnie. inna sprawa to pieniądze, nawet państwowe studia nie są za darmo bo życie drogie. mi sporo pomaga stypendium ale też to,że do niego dokłada mi się getin bo mam u nich konto. plus mam zniżki do cinema city, i jeszcze wyjątkową kolorową kartę do bankomatu. więc trzeba szukać okazji :)

    Odpowiedz