statystyki

Ostatnia szansa na urlop po krótszej pracy na uczelni

autor: Urszula Mirowska-Łoskot24.09.2014, 08:35; Aktualizacja: 24.09.2014, 08:44
Studia

Czy akademik zapłaci za badania?źródło: ShutterStock

Nauczyciele akademiccy, którzy jeszcze we wrześniu złożą wniosek o urlop dla poratowania zdrowia, będą do niego uprawnieni po przepracowaniu pięciu lat.

Czy lata pracy mają znaczenie?

Czytelniczka od dziewięciu lat jest zatrudniona w jednej z warszawskich uczelni. Rozważa urlop dla poratowania zdrowia. Czy staż pracy będzie uwzględniony przy ocenianiu, czy ma do niego prawo?

Czy akademik zapłaci za badania?

Czy akademik zapłaci za badania?

źródło: ShutterStock


Pozostało 89% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • m.a(2014-09-25 09:16) Zgłoś naruszenie 00

  Gdyby na polskich uczelniach bylo mniej feudalizmu i mobbingu to nie bylo by problemow z urlopami dla podratowania zdrowia. Moze najpierw usunac systemowe przyczyny feudalizmu i nie dopuszcazc do mobbingu "niepokornej" mlodszej (i nie tylko) w hierarchii kadry?

  Odpowiedz
 • Trzecia_planeta(2014-09-25 15:20) Zgłoś naruszenie 00

  Tak jak pisze m.a feudalizm na uczelniach panuje w najlepsze. Profesorowie mający po 80 lat siedzą na stołkach zajmując godziny dydaktyczne, każą się dopisywać do publikacji i grantów, a powinni już korzystać z emerytury, którą sobie całe życie wypracowywali. Żeby młodzi pracowali na/za starych pracowników terroryzuje się ich umowami na czas określony, ocenami pracownika oraz nierzadko wykonywaniem prac zleconych za ich promotorów albo kierowników. Po zdobyciu doktoratu umowa z pracownikiem jest rozwiązywana i rozpisywany konkurs na stanowisko adiunkta. Po wygraniu konkursu podpisywana jest nowa umowa, leży to więc w gestii uczelni czy uzna ciągłość zatrudnienia w przypadku ubiegania się o taki urlop czy nie. Dodatkowo może wystąpić potrzeba poparcia wniosku o taki urlop przez kierownika/dyrektora jednostki, który może tego odmówić.

  Odpowiedz
 • elber(2014-09-24 13:16) Zgłoś naruszenie 00

  Podejrzewam, że wymagane będzie ciągłe zatrudnienie przez 15 lat - wobec tego niewielu nauczycieli akademickich będzie miało szansę z tego skorzystać, bo na uczelniach zatrudnianie na czas nieokreślony jest coraz rzadsze. W takim wypadku jest to rozwiązanie dla profesorów tytularnych przed emeryturą. Gdyby lata pracy na uczelni się sumowały i przerwy w pracy nie miały znaczenia - to co innego. Jak przewiduje prawo?

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane