Rzecznik dyscyplinarny, a także członkowie komisji zajmujący się sprawą wykładowcy, który dopuścił się przewinienia, będą mogli zostać wyłączeni z postępowania wyjaśniającego lub dyscyplinarnego w każdej sytuacji, gdy ich bezstronność będzie budzić uzasadnione wątpliwości.
Tak wynika z projektu rozporządzenia ministra nauki i szkolnictwa wyższego w sprawie szczegółowego trybu postępowania wyjaśniającego i dyscyplinarnego prowadzonego wobec nauczycieli akademickich oraz sposobu wykonywania i zatarcia kar dyscyplinarnych.
Obecnie obowiązujące przepisy bardzo ogólnie wskazują przyczynę wyłączenia członka ze składu orzekającego. Pod uwagę bierze się tylko stosunek między członkiem składu orzekającego a obwinionym (lub pokrzywdzonym), który może budzić wątpliwości. W projekcie wprost zapisano sytuacje, które będą powodować konieczność wyłączenia danej osoby od udziału w sprawie – np. małżeństwo, pokrewieństwo, powinowactwo czy bycie świadkiem zdarzenia.
Potrzeba wydania nowego rozporządzenia wynikła w związku z uchwaleniem przez Sejm w dniu 11 lipca 2014 r. ustawy o zmianie ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym. W nowej wersji rozporządzenia proponuje się formalne uregulowanie zasady wydawania przez komisję dyscyplinarną rozstrzygnięć w formie postanowień i orzeczeń (przy czym te ostatnie tylko na rozprawie).
W projekcie przewidziano też nową regulację dotyczącą karania osób, które dopuściły się kilku przewinień. Otóż w takiej sytuacji będzie wymierzana kara łączna. Wprowadzono także możliwość zmiany lub uzupełnienia zarzutów wobec akademika, na podstawie okoliczności ujawnionych w toku rozprawy.
Ponadto przewodniczący komisji dyscyplinarnej będzie mógł samodzielnie wezwać stronę do uzupełnienia braków formalnych – dotychczas w tym celu musiała zebrać się cała komisja. Analogiczne zmiany nastąpią też w postępowaniu dyscyplinarnym w drugiej instancji. Przewodniczącemu komisji odwoławczej (działającej przy Radzie Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego) przyznano uprawnienia do samodzielnego decydowania, czy odwołanie będzie rozpoznane na rozprawie, a także o wyznaczeniu jej terminu, wezwaniu świadków i dopuszczeniu innych dowodów.
Rozporządzenie wejdzie w życie 1 października 2014 r.
Etap legislacyjny
Konsultacje projektu