Lider Polski Razem przyznał w rozmowie z Programem I Polskiego Radia, że ustawa o szkolnictwie wyższym miała wiele wad. Jego zdaniem, kierunek był jednak dobry - w Polsce należy bowiem, jak przekonuje polityk, wprowadzić w pełną odpłatność za studia.
Gowin stwierdził jednocześnie, że obecny stan, w którym studia wyższe są bezpłatne, to fikcja. Dlaczego? Ponieważ na państwowe idą zwykle dzieci zamożnych rodzin, a na prywatne - z uboższych. W ten sposób ci ostatni płacą podwójnie, bo finansują też ze swoich podatków państwowe uczelnie.
Lider Polski Razem przyznał, że liczba studentów w Polsce rzeczywiście jest rekordowa. Jednak - jego zdaniem - nie przyczynia się to do poprawy poziomu kształcenia. W opinii Gowina, ze wszystkich uczelni należy wyłonić grupę elitarnych, które powinny być inaczej finansowane - kryterium decydującym o wielkości przyznanych uczelni środków nie powinna być liczba przyjętych studentów, bo to nie sprzyja podniesieniu poziomu szkół.
asdf(2016-01-21 17:49) Zgłoś naruszenie 51
https://www.youtube.com/watch?v=7-uHFm67btw
OdpowiedzSmt(2014-06-06 09:46) Zgłoś naruszenie 20
Gowin ma rację- albo bezpłatne studia dla wszystkich (co musiałoby obejmować także refundację studiowania na uczelniach niepaństwowych i zniesienie odpłatności studiów niestacjonarnych) albo płatne na równych zasadach dla wszystkich.
OdpowiedzObecny stan rzeczy to skrajna niesprawiedliwość.
kaka(2014-06-06 09:12) Zgłoś naruszenie 10
Moim zdaniem państwo nie powinno płacić za kształcenie 10 000 ekonomistów i 15 000 polonistów rocznie tym bardziej podobnych liczb socjologów czy politologów. Do tego takie studia jak prawo czy medycyna powinny być płatne z tych względów, że absolwenci tych kierunków zazwyczaj po zakończeniu studiów zarabiają na tyle dużo, aby zapłacić za swoje kształcenie. Swoją drogą podobnie jest na wielu kierunkach technicznych. Można śmiało powiedzieć, że dzięki polityce ostatnich lat nasi bezrobotni niewątpliwie należą do najlepiej wykształconych w Europie a tymczasem dziura w budżecie rośnie a emigracja nie maleje.
Odpowiedzszekla(2014-06-07 00:06) Zgłoś naruszenie 10
a jak jest w tych najbogatszych, wysoce cywilizowanych krajach, płaci się a jak kogoś nie stać bierze kredyt na dogodnych warunkach i po ukończeniu studiów spłaca go przez wiele lat. są też stypendia dla wyróżniających się studentów. a w naszym nie bogatym Kraju, na niektórych kierunkach, ludzie studiują i z góry zakładają, że natychmiast po ukończeni podejmą pracę za granicą. mam trzy akademie morskie, więcej akademii niż statków, przy naborze zachęcają - obcy armatorzy czekają na was. uczelnie medyczne nie muszą lecz problem podobny. to nieuczciwe, podatnicy opłacają czyjeś kosztowne studia, delikwent kończy je i wynosi się z kraju. a więc studia płatne!
OdpowiedzABc(2016-01-22 18:24) Zgłoś naruszenie 10
W Danii jeśli studiujesz dostajesz od państwa pieniądze. Jeśli pracujesz do tego około 10 godzin dziennie wyrabiasz tyle że możesz spokojnie żyć z miesiąca na miesiąc. Uczelnie tak układają plany aby dać możliwość studentom na pójście do pracy. Powszechne świadczenie dla każdego studenta pozwala na upodmiotowienie młodego człowieka jako niezależnego obywatela i niema znaczenia z jakiej rodziny pochodzi.
Odpowiedzadsenior(2014-06-06 08:56) Zgłoś naruszenie 11
Jasne , jasne cwaniaku. No bo jak to każdy, nawet z rodziny roboli czy chłopów, może studiować? Trzeba z tym skończyć, wszak czasy komusze już minęły!
OdpowiedzMont Everest(2014-06-07 01:07) Zgłoś naruszenie 00
Dajcie sobie spokój z tym facetem, on zyje w jakims równoleglym wszechswiecie nie w Polsce!
OdpowiedzAle jaki to piekny wglad w POglady jego bylej partii - zrobic ze spoleczenstwa darmowych murzynów, niech sie ciesza, ze Maja miske ryzu - Z wyksztalconym czlowiekiem Taki numer latwo nie przejdzie!
xyz(2014-06-06 15:48) Zgłoś naruszenie 00
Podzielam zdanie.
Odpowiedzbo sa bezwartosciowe(2014-06-06 11:35) Zgłoś naruszenie 01
Wiem,bo moja corka studiuje prawo na Harvardzie i dlatego uwazam,ze inne uczelnie ,tymbardziej polskie,powinny byc bezplatne dla kazdego.
OdpowiedzOB(2014-06-06 14:19) Zgłoś naruszenie 00
Przede wszystkim nalezy zrezygnowac z trybu studiow wieczorych i zaocznych i to zarowno w uczelniach publicznych jak i prywatnych. Utrzymac nalezy tylko studia dzienne przy zwiekszonej ilosci studentow plus studia podyplomowe w trybie weekendowym.
OdpowiedzSprawa fnansowania studiow powinna byc poddana szerokiej dyskusji. Obecna sytuacja jest paranoiczna. Jedni studenci musza placic, inni studiuja za darmo.
Jesli przyjelibysmy zasade platnych calkowicie studiow, to dla mniej zamoznych zarowno na uczelniach publicznych jak i prywatnych nalezaloby wprowadzic dofinansowanie z budzetu panstwa zroznicowane od wysokosci dochodu i wynikow w nauce oraz wprowadzic mozliwosc dla wszystkich studentow skorzystania z odpowiednich kredytow na studia, byc moze nizej oprocentowanych czyli dotowanych z budzetu panstwa.
Wydaje mi sie, ze od zasady solidaryzmu spolecznego w platnosciach za studia chyba jeszcze nie mozemy calkowicie odejsc. Wiekszosc spoleczenstwa jest za biedna.
OB(2014-06-06 14:53) Zgłoś naruszenie 00
Grupa 'elitarnych uczelni' inaczej finansowana przy pelnej odplatnosci za studia?
OdpowiedzTu mnie P. Gowin wyraznie zaskoczyl.
'Elitarna uczelnia' powinna potrafic dorobic sobie wiecej, w przeciwienstwie do 'nieelitarnej', na pracach zleconych dla rzadu, samorzadow, przemyslu itp. oraz umiec skorzystac z pieniedzy unijnych.
Jacek(2016-01-22 17:13) Zgłoś naruszenie 01
Wreszcie ktoś ruszył tę sprawę. Nie mam ochoty pośrednio w podatkach fundować komuś kształcenia. Chcesz studiować? PŁAĆ!
Odpowiedz...(2014-06-06 19:57) Zgłoś naruszenie 00
do OB- nie ma czegos takiego jak elitarne uczelnie w Polsce.ktore sie licza u nawet najblizszych naszych sasiadow.Sa tylko te najstarsze uniwerystety o ktorych ktos w w ogole slyszal,bo np,Papiez tam bywal.
OdpowiedzPo zadnej polskiej uczelni nie ma sie szans w takich dziedzinach jak prawo czy medycyna zagranica.Robi sie je z braku lepszej perspektywy .
Do nr 22...(2014-06-06 20:51) Zgłoś naruszenie 00
"W opinii Gowina, ze wszystkich uczelni nalezy wylonic grupe elitarnych, ktore powinny byc inaczej finanswane..." - patrz artykul.
Odpowiedzs(2014-06-06 10:55) Zgłoś naruszenie 00
A minister powinien móc uchylać wyroki sądów, nie? Dajcie już spokój temu "wybitnemu prawnikowi". Z niego speca od prawa nie będzie.
Odpowiedzstudia powinny byc bezplatne(2014-06-06 10:50) Zgłoś naruszenie 01
Zeby we Wloszech zaliczyc studia prawnicze musisz rozwiazac 100 kazusow do kazdego przedmiotu na semestr,do tego masz egzaminy i wyklady 2-3 razy w tygodniu z 1 przedmiotu,zeby to przepisac musisz miec czasami 1 godzine,a co dopiero rozwiazac...gdy nie zaliczasz tego w terminie badz wcale i masz pelna skrzynke dostajesz 2 i zero pkt.
OdpowiedzNa dobrych studiach na najlepszych uniwerkach nie da sie pracowac,moze w weekendy.,,,moze.Po studiach owszem,ale na studiach nie.
..........(2014-06-06 11:28) Zgłoś naruszenie 00
do RN- na studia w USA,czy w Wielkiej Brytanii musisz wziac kredyt.Calosc czesnego plus kredyt na utrzymanie,w USA aktualnie na Harvardzie to 20 tys.dolarow na rok.1 rok studiow prawa to 150 tys, z plus 5-6 tys na utrzymanie miesiecznie.Tylko na te studia ida najzdolniejsi,a nie najbogatsi czy z wyzszych grup spolecznych.Obowiazuje na nie LSAT,jest to egzamin panstwowy.Bez tego egzaminu nie mozesz w USa studiowac prawa.LSAT masz zdac w przeciagu 2 lat od ukonczenia poprzedniej szkoly.
OdpowiedzRN(2014-06-06 10:55) Zgłoś naruszenie 00
Do: 13: ... z IP: 195.80.148.* (2014-06-06 10:36)
Odpowiedz"W nowoczesnym państwie student może pracować tylko w bardzo malym zakresie gdyz polowa etatu to uczelnia,druga polowa to praca nad ksiazkami".
Zgadzam się bo wiem jak to wygląda za granicą, ale widzisz; wracamy do punktu wyjścia - studia raczej powinny być płatne.
Moja znajoma mieszkająca w Stanach od niemal 25 lat właśnie będzie posyłała dziecko na pierwszy rok studiów (od 2014) a koszt kształcenia to całkiem niski bo ok. 50 tys. USD - oczywiście studia dzienne! plus inne wydatki. Czy to dużo? - medycyna jeszcze dużooooo droższa.
tzn. tak: Sprawa w Polsce wygląda następująco: jeszcze pewnie przez kilka lat może 10? będą studia bezpłatne a później stopniowe wprowadzanie z każdym rokiem coraz to wyższych odpłatności aż do osiągnięcia korelacji pomiędzy ilością studentów na danym rok do bieżących wpływów. Jak się to będzie stykać to dobrze, jak NIE to dalej będą podwyżki.
I nie będzie to miało znaczenia jaki polityk będzie głosił taką tezę a raczej płaszczyzna stricte ekonomiczna.
Jeszcze raz Pozdrawia,
do RN =CZYSTA PROPAGANDA!(2014-06-07 01:48) Zgłoś naruszenie 00
PIEKNA BAJECZKA; ALE SZKODA, ZE NIE PRAWDZIWA! Jak byles taki biedny- dostalbys stypendium socjalne i akademik ze znizka bez kolejki. Biednie, ale nie musial bys pracowac! Jak miales same celujace to bez pracy pewnie na studiach mialbys powyzej 4,0 a to wtedy bylo stypendium naukowe! Wiecej kasy! dodam, ze z czysto biologicznego punktu widzenia czlowiek nie moze przez 5 lat spac po 3 godziny- bo dostalby psychozy juz po 2 tygodniach
Odpowiedzvide-tortury wiezniów CIA
POZA TYM ZA STUDIA NIE PLACILES!!!
I Z TWOJEJ CKLIWEJ BAJECZKI NIE WYNIKA ZADNE UZASADNIENIE ,DLACZEGO INNI MAJA PLACIC!?!!
PO PROSTU; WG MNIE, cierpisz na TYPOWY SYNDROM PSA OGRODNIKA
A NUZ PRZYJDZIE MLODSZY,LEPSZY I CIEBIE WYGRYZIE!!!
CZYSTA PROPAGANDA!
antyGowin(2014-06-06 09:17) Zgłoś naruszenie 00
Odpłatność za studia NIESTACJONARNE w uczelniach publicznych jest niezgodna z art 31 ust.3 Konstytucji RP.
OdpowiedzSzkoda,ze skarga PIS nie objęła tego jednego podpunktu z ustawy o szkolnictwie wyzszym.Odplatnosc za studia niestacjonarne nie ma w tym panstwie juz zadnej racji bytu,chocby ze wzgledu na niz demograficzny.
Jest skrajnie niezgodna z ustawą zasadnicza i skrajnie niesprawiedliwa.
Wprowadzanie pelnej odplatnosci poglebi tylko ta patologie,albo ubezwlasnowolni mlodych od decyzji urzednikow.
Haracz jednak juz przez tyle lat zostal sciagniety od 2 kierunkowocow i studentow zaocznych i tak bedzie do 30 wrzesnia 2015 r.Kaska plynie,student cierpi!