Wykształcenie nie przyniesie awansu społecznego. Dzieci podzielą status rodziców

autor: Sylwia Czubkowska27.05.2014, 07:23; Aktualizacja: 27.05.2014, 10:28
wykształcenie

Wyższe wykształcenie Polakówźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Dzieci w Polsce zdobywają wprawdzie lepsze wykształcenie niż ich rodzice, ale i tak zazwyczaj dziedziczą ich status. O awans społeczny dziś bardzo trudno

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (36)

  • xxxx(2019-09-16 14:16) Zgłoś naruszenie 15

    PiS ogłosiło, że stworzyli nową elitę. Przeważnie są to ludzie słabo wykształceni. Prognozuje się, że pod rządami PiS sprzątaczka będzie lepiej zarabiała niż nauczyciel. Ludzie wykształceni staną się pośmiewiskiem, nie dośc się uczyli to mało zarabiają. W tym kraju trzeba skończyć podstawowkę i zapisać się do roli podnozka prezesa.

    Odpowiedz
  • pracodawca(2019-09-16 09:57) Zgłoś naruszenie 02

    popatrzcie na nauczycieli, niby to takie wykształcone, a finansowo to dziady. U mnie byle robol zarabia więcej niż nauczyciele moich dzieci. I jeszcze próbują mnie pouczać w szkole

    Odpowiedz
  • michal(2019-09-15 22:29) Zgłoś naruszenie 140

    Uczelnie to są prywatne ogródeczki profesorów na publicznych pieniądzach. To są nepotyczne i kolesiowskie instytucje. Wiem bo sam byłem po tamtej stronie! Poniżej kilka najważniejszych problemów, które należałoby naprawić w pierwszej kolejności przed jakimikolwiek działaniami projakościowymi i ponoszeniem płac: 1. Naprawa systemu akredytacji. Dlaczego jest zły? Profesor, który jakimś cudem (pradopodobnie poprzez układy polityczne) został profesorem, kompletnie nic nie robi ani naukowo ani dydaktycznie, jest zatrudniany TYLKO i WYŁĄCZNIE po to aby instytut był instytutem a uczelnia otrzymała akredytację. Znam takich profesorów co już mogliby przejść na emeryturę, ale nie przechodzą bo mieliby mniej pieniędzy a i tak nic już nie muszą robić. 2. Brak wiecznych instytutów i katedr w obecnej formie. Zamiast instytutów, których "WŁAŚCICIELEM" jest profesor/dyrektor który nimi zarządza powinny być zespoły badawcze powoływane na określoną liczbę lat przez Rektora w odpowiedzi na konkretne zapotrzebowanie konkretnych badań lub potrzeby dydaktyczne. 3. Zewnętrzna rekrutacja i niezależne stanowiska. Zamiast wewnętrznych "rekrutacji" w katedrach czy instytutach powinna być rekrutacja zamawiana przez Rektora i przeprowadzana przez zewnętrzne firmy specjalizujące się w rekrutajcjach naukowych (temat mocno powiązany z poprzednim). 4. Trzyletnie podsumowanie oraz ocena pracy naukowej i dydaktycznej wykonywana przez firmę zewnętrzną (lub Ministerstwo Oświaty) w konsultacji z Rektorem uczelni. To jest niedożeczne, żeby wielkie głowy, które obecnie kończą doktoraty nie moglibyć zatrudnieni na uczelniach bo stare pryki zajmują im stanowiska a nowe stanowiska są rezerwowane dla "swoich". Piszę to tylko i wyłącznie dla kolejnych pokoleń, ja już swoje zrobiłem i niestety musiałem odejść z uczelni z powodów politycznych.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • ghy6(2015-11-11 10:36) Zgłoś naruszenie 60

    Co za bzdury. Nie ma czegoś takiego jak "pozycja społeczna" czy "awans społeczny" (to wymysły socjologów). Proste pytanie: kto niby zajmuje wyższą "pozycję społeczną": rolnik mający duże dobrze prosperujące gospodarstwo (np. sadownicze) czy może owa przytoczona w tekście sekretarka w tej Warszawie?

    Odpowiedz
  • meg(2014-10-29 14:45) Zgłoś naruszenie 212

    Po prostu błędem są wszelkie uczelnie prywatne i tworzenie kierunków studiów nikomu nie potrzebnych, które mogłyby być realizowane w ramach kursów pomaturalnych. Teraz każdy idiota może mieć wyższe wykształcenie, więc nie dziwmy się, że za papierem nie idzie awans społeczny.

    Odpowiedz
  • EWA(2014-06-13 09:51) Zgłoś naruszenie 01

    jak sie ksztalcisz jako rolnik - chlopka - to status rodzinny masz zawsze taki sam chocbys porobila 10 fakultetow!!!
    pochodzenie , a status to to samo! wyksztalcenie to co innego nie mylic z pochodzeniem i statusem spolecznym!

    zalicz mafie - bedziesz bogata! po co sie uczysz!

    Odpowiedz
  • rafal(2014-05-30 10:38) Zgłoś naruszenie 20

    Gazeta prawna dlaczego stosujecie cenzurę?

    Odpowiedz
  • ....(2014-05-29 18:28) Zgłoś naruszenie 00

    Co do wypowiedzi 2 poprzednikow powyzej- bez zmian w systemi edukacji sie nie obedzie.Upanstwowienie,zniesienie jakichkolwiek form decydowania przez uczelnie-limity,oplaty,regulaminy,plus egzaminy panstwowe takie jak w administracji czy korporacjach,sa pewną metoda na sukces Polakow i zerwanie z tym co ten kraj niszczy od lat.A niszczy go pozostawienie nawet niewielkiej przeleczy gdzie ktos poza sejmem moze decydowac.Tak sie dzieje na uniwerkach na przyklad.Wiadomo,ze od tego nalezy zaczac kazda reforme.Tak dzialaja wszystkie panstwa.Polsce jakos to niestety nie wychodzi.Ucieczka z kraju nie jest rozwiazaniem,ale ostracyzm spoleczny i walka o swoje juz tak.

    Odpowiedz
  • PZPR PO WSI WSW SB(2014-05-29 12:57) Zgłoś naruszenie 40

    Kariery robią ci co maja robić czyli osoby z establishmentu PZPR, WSI i PO. Spórzcie gdzie są dzieci pułkowników SB, WSW, WSI. To ci ludzie decydują o kształcie obsady personalnej w sektorze państwowym i częściowo prywatnym. Nie studiowałem poza Polską, ale analiza aktualnej sytuacji prowadzi do wniosku iż obecna Polska jest krajem chorym i jeżlei ktoś nie ma układu niech wyjeżdzą z tego państwa.

    Odpowiedz
  • roczniki 60 i 70 to poczatek katastrofy(2014-05-29 11:19) Zgłoś naruszenie 00

    jednak wiedza z konca lat 80tych np ekonomiczna czy techniczna byla "socjalistyczna" i kompletnie nieprzydatna na rynku pracy, prawie nikt nie znal jezykow obcych, tylko bardziej zaradni wyjezdzali za granice do nielegalnej, najgorszej pracy... wiec jakie szanse mialo pokolenie wchodzace w zycie w na poczatku lat 90 tych? nagly krach, przewrot wszystkiego - od ekonomii do swiata wartosci, zero pomocy od panstwa, zadnych doplat do kredytow ( ktorych wtedy nei bylo), pokolenie 60-70 to najbardziej zrujnowane pokolenie, to od tego pokolenia rozpoczela sie katastrofa demograficzna, bo w latach 90 tych nagle okazalo sie ze nikt nie chce dzieci, bo jest XIX wieczny kapitalizm i zero pomocy dla mlodej matki, bajdy bajdy i jeszcze raz bajdy - lata 90te to byly najlepsze lata dla kombinatorow z PZPR i Solidarnosci - tylko oni zrobili kariery i wielkie pieniadze, wielki awans spoleczy dzieci analfabety i biedaka walesy to najlepszy przyklad,

    Odpowiedz
  • wynalazca(2014-05-28 19:55) Zgłoś naruszenie 120

    Ha ha ha, proszę Państwa,nie chodzi o to żeby społeczeństwo było dobrze wyedukowane,twórcze i mądre,wręcz przeciwnie ,społeczeństwo ma być głupie,bezradne i sterowalne,takie niestety są wytyczne i tak to się będzie rozwijało. Osobiście to polecam teraz studia na kierunkach rolniczych i wyjazd na dziewicze tereny Syberii,Alaski,Afryki,tak profilaktycznie,raz żeby nie zgłupieć a dwa żeby mieć zapewnioną na przyszłość miskę i spokój ducha

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • lepiej urodzona(2014-05-28 16:42) Zgłoś naruszenie 01

    i bardzo rzadko z wladnej woli sie u nich lecze.Recepty wyrzucam do kosza na smieci.

    Odpowiedz
  • roznica charakterow(2014-05-28 16:38) Zgłoś naruszenie 34

    Z grugiej strony prawie polowa lekarzy to potomkowie ciemnoty po zawodowkach.Jest to jeden z powodow problemow z tym plebsem w Polsce.Dlatego tez nigdy sie z nimi nie dogadywalam.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • taaaaa(2014-05-28 16:28) Zgłoś naruszenie 11

    do rafala-zapewne dziatwa dziekana czy nauczycieluchow nizszych ranga jest na roku.W Polsce nie ma takiej mozliwosci by caly rok przez nich nie mial za darmo.Chcac nie chcac wszyscy wedlug limitu beda studiowac za darmo,by TYLKO dzieci nauczycieluchow nie placily.W PRL tylko oni by studiowali,ale w Polsce dokonal sie jakis spoleczny postep i przy okazji studiuja przez nich wytypowani- oczywiscie tylko ci,ktorzy ze wzgledu na brak zdolnosci, nigdy ich nie przerosna.

    Odpowiedz
  • smutne,ale prawdziwe(2014-05-28 10:16) Zgłoś naruszenie 11

    do żenua-nie zmienia to faktu,ze limitowanie dostepu do bezplatnych studiow lezy wylacznie po stronie nauczycieluchow,bo nie stać ich by swą bachornie puścic na płatne,wiec wymyslaja sobie pseudorekrutacje na swa modle by bachory studiowaly za darmo na publicznych uniwersytetach.Panstwo tego nie robi,ale liczbe miejsc wymysla rektor/dziekan.To daje do myslenia.

    A co oni by ze soba zrobili gdyby nie mogli wymuszac haraczy od studentow na publicznych uczelniach ponoc to za lepszy status? Przeciez niedlugo to chyba bic studentow beda albo Policje wolac za te pare groszy!!! Bieda deprywuje wykladowcow,a studentow deprywuja wykladowcy.

    Odpowiedz
  • żenua(2014-05-27 20:25) Zgłoś naruszenie 20

    co za nieudolna pseudoreklarama "(...) Wyższej Szkole Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa w Poznaniu" kogo ty chcesz nabrać

    Odpowiedz
  • nie dla nauczycieluchów!(2014-05-27 17:09) Zgłoś naruszenie 01

    do Tomasz-potwierdzasz moją tezę.

    Odpowiedz
  • Tomasz89(2014-05-27 15:51) Zgłoś naruszenie 24

    Bardzo ciężko jest mi zgodzić się z tym artykułem...Sam obecnie pochodzę z biednej rodziny i praktycznie całe życie musiałem radzić sobie sam. Już od najmłodszych lat pracowałem. Potem poszedłem na informatykę na studia, studiowałem zaocznie i jednocześnie pracowałem. Obecnie jestem już na 3 roku (kończę informatykę na Wyższej Szkole Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa w Poznaniu o nowej w sumie specjalizacji: technologie internetowe) i podjąłem wreszcie pracę w zawodzie. Zarabiam więcej niż kiedykolwiek rodzice, wprawdzie kosztuje mnie to dużo pracy i nauki, niemniej czuję, że powoli udaje mi się osiągnąć sukces. Duże miasto również daje większe możliwości.

    Odpowiedz
  • tak jest(2014-05-27 14:49) Zgłoś naruszenie 01

    do buła-bo nauczycieluchy blokują dostep do studiow bezplatnych dzieciom lekarzy czy prawnikow oraz dzieciom biednych ludzi bez wzgledu na wyksztalcenie.Dlatego nie masz pracy.Bo studia miales darmowe,ale nic nie umiesz.

    Odpowiedz
  • buła(2014-05-27 14:37) Zgłoś naruszenie 02

    a ja mam wyszsze i co z tego,dalej robote chcem znaleście ale mie mogem,dlaczego??

    Odpowiedz