Dopiero pod koniec czerwca Centralna Komisja Egzaminacyjna ogłosi wyniki pisemnego sprawdzianu dojrzałości. Tylko jeden niezdany obowiązkowy test uprawnia do dodatkowej próby.

Czy będę mógł przystąpić w tym roku do testu

Nie zdałem już jednego ustnego egzaminu obowiązkowego na maturze. Czy będę mógł jeszcze w tym roku poprawić ten sprawdzian?
Wyniki egzaminów dojrzałości będą podane 27 czerwca 2014 r. Zostaną wówczas przedstawione informacje o testach pisemnych. Wyniki matur ustnych są podawane bezpośrednio po zakończeniu egzaminu. Dopiero po ogłoszeniu wszystkich wyników będzie wiadomo, czy uczeń, który nie zdał już jednego ustnego sprawdzianu, ma prawo poprawiać egzamin jeszcze w tym roku. Mają do tego prawo tylko te osoby, które:
● przystąpiły do wszystkich egzaminów z przedmiotów obowiązkowych w maju lub czerwcu w części ustnej i pisemnej,
● nie zdały wyłącznie jednego egzaminu obowiązkowego w części ustnej lub pisemnej,
● w terminie siedmiu dni od daty ogłoszenia wyników egzaminu (nie później niż 4 lipca) złożyły do dyrektora szkoły pisemne oświadczenie o ponownym przystąpieniu do egzaminu z danego przedmiotu.
Dyrektor szkoły w ciągu 10 dni od daty ogłoszenia wyników egzaminu (nie później niż 7 lipca) przesyła do dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej (OKE) w formie elektronicznej informacje o osobach, które złożyły oświadczenie o woli przystąpienia do sprawdzianu w terminie poprawkowym. Terminy egzaminów poprawkowych dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (CKE) wyznaczył na 25–29 sierpnia 2014 r. Ponowny egzamin ustny będzie przeprowadzony w macierzystej szkole zdającego. Z kolei w części pisemnej – w miejscach wskazanych przez dyrektora OKE. Informacja ta zostanie podana na stronie internetowej komisji egzaminacyjnej do 8 sierpnia 2014 r. Natomiast szczegółowe wiadomości o harmonogramie egzaminów ustnych maturzysta otrzyma w szkole, w której przystąpił do sprawdzianów.
Podstawa prawna
Par. 97 ust. 1 rozporządzenia ministra edukacji narodowej z 30 kwietnia 2007 r. w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w szkołach publicznych (Dz.U. nr 83, poz. 562 ze zm.).

Czy wezmę udział w rekrutacji na studia

Zamierzam podjąć dalszą naukę. Rodzice zapowiedzieli, że nie będą płacić za studia. Aby móc się dalej kształcić bez konieczności jednoczesnego podejmowania pracy zawodowej, muszę dostać się na darmowy kierunek. Jednak nie zdałem już egzaminu ustnego z języka polskiego. Wybieram się na inżynierię, więc słaby wynik z tego przedmiotu nie będzie problemem podczas rekrutacji, o ile zdam go w terminie poprawkowym. Matematyka i pozostałe przedmioty dodatkowe poszły mi o wiele lepiej. Czy jeśli w sierpniu uda mi się poprawić egzamin ustny, będę miał szansę dostać się na bezpłatne studia?
Pierwsza tura rekrutacji na studia w publicznych szkołach wyższych zamykana jest już w lipcu, czyli przed przeprowadzeniem egzaminów poprawkowych (odbędą się pod koniec sierpnia, a wyniki zostaną podane we wrześniu). Jednak w wielu uczelniach ogłaszane są kolejne tury rekrutacji. Pozostają miejsca również na bezpłatnych uczelniach publicznych, także na techniczne fakultety. Zdanie matury w terminie poprawkowym nie zamyka drogi na studia. Rekrutacja bywa nawet prowadzona jeszcze z końcem września i na początku października.
Podstawa prawna
Art. 169 ustawy z 27 lipca 2005 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz.U. z 2012 r. poz. 572 ze zm.).
Par. 97 ust. 1 rozporządzenia ministra edukacji narodowej z 30 kwietnia 2007 r. w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w szkołach publicznych (Dz.U. nr 83, poz. 562 ze zm.).

Czy unieważniony egzamin można poprawić

W trakcie testu maturalnego zadzwonił mój telefon komórkowy. Komisja nadzorująca uczniów przerwała mi pisanie pracy i ją unieważniła. Czy będę mógł przystąpić do egzaminu z tego przedmiotu w terminie poprawkowym?
Na sali egzaminacyjnej zabronione jest nie tylko korzystanie z telefonów komórkowych (a także innych urządzeń telekomunikacyjnych), ale nawet ich wnoszenie. Jeśli komisja zauważy, że zdający nie stosuje się do tego zalecenia, unieważnia pracę. Taką samą decyzję podejmie, jeśli uzna, że abiturient rozwiązywał zadania niesamodzielnie albo zakłócał przebieg egzaminu. Na świadectwie wpisuje wynik 0 proc. Co oznacza (jeśli był to sprawdzian obowiązkowy), że uczeń nie zdał matury. Abiturient nie ma też prawa przystąpić do egzaminu w sierpniowym terminie poprawkowym. Musi czekać rok na jego ponowne zdawanie.
Podstawa prawna
Par. 83 ust. 3, par. 99 ust. 1 rozporządzenia ministra edukacji narodowej z 30 kwietnia 2007 r. w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w szkołach publicznych (Dz.U. nr 83, poz. 562 ze zm.).

Czy brak zaliczenia dodatkowego testu grozi niezdaniem

Wybrałem kilka przedmiotów dodatkowych. Chciałem w ten sposób zwiększyć swoje szanse na dostanie się na studia bezpłatne. Obawiam się jednak, że nie uzyskam z tych przedmiotów wysokiej liczby punktów. Czy mogę przez to nie zdać matury?
Zgodnie z przepisami maturzysta zdaje egzamin, jeżeli z każdego obowiązkowego w części ustnej i pisemnej otrzyma co najmniej 30 proc. punktów z możliwych. Na jego zaliczenie nie mają wpływu wyniki egzaminów z przedmiotów zdawanych jako dodatkowe. Te sprawdziany nie mają ustalonego progu zaliczenia. Zatem abiturient może otrzymać 20 proc. punktów na poziomie rozszerzonym, np. z biologii, a mimo to zda maturę. Niski wynik zmniejszy szanse na dostanie się na wybrany kierunek studiów, o ile te przedmioty są brane pod uwagę przez wydział w rekrutacji.
Podstawa prawna
Par. 76, par. 97 rozporządzenia ministra edukacji narodowej z 30 kwietnia 2007 r. w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w szkołach publicznych (Dz.U. nr 83, poz. 562 ze zm.).

Czy wypadek daje ponowną szansę zdawania

Nie dojechałam na egzamin maturalny, ponieważ byłam uczestnikiem wypadku samochodowego. Nie doznałam większych obrażeń, ale na test już nie zdążyłam. Czy będę mogła do niego ponownie podejść jeszcze w tym roku?
Dla maturzystów, którzy znaleźli się w szczególnych okolicznościach przewidziany jest termin dodatkowy. Przepisy ogólnie wskazują, że do egzaminu ma prawo przystąpić zdający, któremu przypadek losowy lub zdrowotny uniemożliwił podejście do niego zgodnie z harmonogramem. W tym katalogu mieści się również nagła choroba czy wypadek komunikacyjny.
W tym celu maturzysta lub jego rodzice (opiekunowie prawni) najpóźniej w dniu, w którym się odbywał test, muszą złożyć do dyrektora macierzystej szkoły udokumentowany wniosek o umożliwienie przystąpienia do niego w terminie dodatkowym. W przypadku problemów zdrowotnych zaświadczeniem potwierdzającym chorobę może być decyzja lekarza. Dyrektor szkoły przekazuje to pismo wraz z załączonymi dokumentami dyrektorowi OKE najpóźniej następnego dnia po otrzymaniu wniosku. Ten ma dwa dni robocze od daty jego otrzymania na rozpatrzenie pisma. Ci uczniowie, którzy otrzymają taką zgodę, będą mogli podejść ponownie do matury między 2 a 18 czerwca 2014 r. Informację o miejscu przeprowadzenia egzaminu pisemnego dyrektor właściwej OKE ogłosi na stronie internetowej komisji w ostatnim tygodniu maja 2014 r. Uczeń, który uzyskał zgodę dyrektora OKE na przystąpienie do egzaminu ustnego w terminie dodatkowym, będzie go zaliczał w swojej szkole.
Podstawa prawna
Par. 102 rozporządzenia ministra edukacji narodowej z 30 kwietnia 2007 r. w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w szkołach publicznych (Dz.U. nr 83, poz. 562 ze zm.).

Czy muszę poprawiać cały egzamin

Jeśli nie zdam testu z dwóch obowiązkowych przedmiotów maturalnych, będę mógł podejść do niej ponownie dopiero w przyszłym roku. Zdałem część ustną, mam jednak wątpliwości, czy w tym roku uda mi się zaliczyć matematykę i pisemny język polski. Czy oznacza to, że będę musiał ponownie zdawać wszystkie egzaminy od początku?
Tegoroczny maturzysta, który nie zda matury, będzie mógł ją poprawiać w przyszłym roku. Aby ją zaliczyć, obowiązkowo będzie musiał przystąpić tylko do tych egzaminów, które są wymagane i nie zostały przez niego zaliczone. Na poprawienie matury ma pięć lat. Jeśli w tym czasie mu się to nie uda, będzie mógł do niej przystąpić już tylko w pełnym zakresie, czyli zaliczyć ponownie również te przedmioty, które wcześniej udało mu się zdać.
Podstawa prawna
Par. 104 rozporządzenia ministra edukacji narodowej z 30 kwietnia 2007 r. w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w szkołach publicznych (Dz.U. nr 83, poz. 562 ze zm.).

Czy mogę zgłosić zastrzeżenia do matury

Uważam, że w trakcie egzaminu dodatkowego niektórzy uczniowie konsultowali się z komisją i zakłócali jego przebieg. Czy mam możliwość już po sprawdzianie zgłosić moje spostrzeżenia?
Jeżeli abiturient uzna, że w trakcie egzaminu maturalnego zostały naruszone przepisy dotyczące jego przeprowadzania, może w ciągu dwóch dni roboczych od jego przeprowadzenia zgłosić pisemnie zastrzeżenie do dyrektora OKE. Powinno ono zawierać szczegółowy opis sytuacji, która zdaniem ucznia spowodowała naruszenie przepisów. Dyrektor OKE ma siedem dni na jego rozpatrzenie od daty otrzymania informacji. W razie stwierdzenia naruszenia przepisów dyrektor komisji okręgowej w porozumieniu z dyrektorem CKE może unieważnić dany egzamin w stosunku do wszystkich zdających albo także w stosunku do poszczególnych abiturientów i zarządzić jego ponowne przeprowadzenie. Decyzja dyrektora OKE jest w tej kwestii ostateczna. Jeśli przychyli się do zastrzeżeń ucznia, nowy termin egzaminu ustali dyrektor centralnej komisji.
Podstawa prawna
Par. 97 rozporządzenia ministra edukacji narodowej z 30 kwietnia 2007 r. w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w szkołach publicznych (Dz.U. nr 83, poz. 562 ze zm.).