Głównym obowiązkiem jednostki samorządu terytorialnego wobec szkoły publicznej, która jej podlega, jest zapewnienie bezpieczeństwa i higienicznych warunków nauki w placówce edukacyjnej. Gmina (bo to ona najczęściej prowadzi szkołę) musi też zadbać o odpowiednie warunki pracy dla nauczycieli.
Nauczyciele powinni więc mieć udostępniony pokój dla rady pedagogicznej i dostęp do komputera oraz internetu. Szkoły powinny też zapewnić pomieszczenia, które są przystosowane do realizacji zadań dydaktycznych i wychowawczych oraz zadbać o odpowiednie wyposażenie ich w pomoce dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze.
Rozporządzenie ministra edukacji narodowej z 17 grudnia 2010 r. w sprawie podstawowych warunków niezbędnych do realizacji przez szkoły i nauczycieli zadań dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych oraz programów nauczania (Dz.U. z 2011 r. nr 6, poz. 23) szczegółowo określiło co szkoła musi zapewnić nauczycielowi. Dyrektorzy szkół muszą więc opracowywać wykazy pomocy dydaktycznych, które są konieczne do prawidłowego prowadzenia zajęć - pedagodzy mogą więc zwrócić się o zakup odpowiedniego sprzętu, w tym np. laptopa.
Dostęp do biblioteki
Samorządy prowadzą też biblioteki - zarówno gmina, jak i powiat oraz samorząd województwa muszą zorganizować i prowadzić co najmniej jedną bibliotekę publiczną.
Do ich obowiązków w tym zakresie należy także finansowanie zakupu podręczników, podstaw programowych i czasopism do biblioteki. Decyzje w tej sprawie podejmują dyrektorzy szkół, uwzględniając zapotrzebowanie zgłoszone przez nauczycieli.
Zarobki nauczycieli
Zadaniem gmin jest również zapewnienie średnich płac nauczycieli - nie mogą oni zarabiać mniej, niż przewiduje art. 30 Karty nauczyciela.
Jeśli szkoła im tego nie zagwarantuje, musi się liczyć z koniecznością wypłaty wyrównania>>