W ubiegłym roku mój syn podczas przerwy świątecznej miał zadane lekcje do odrobienia. Na święta wyjeżdżaliśmy jednak do rodziny i nie wszystko zdążył zrobić.
Zbliżają się ferie i obawiam się, że sytuacja się powtórzy, gdyż zwykle zaraz po przerwie są sprawdziany. Moim zdaniem dziecko w wolnym czasie powinno odpoczywać – uważa pani Anna
Zasadniczo ferie letnie i zimowe są czasem wypoczynku dla uczniów i nie powinno się zadawać prac domowych. Każde dziecko ma prawo do wypoczynku i czasu wolnego, co wynika choćby z konwencji o prawach dziecka. Mimo to trudno jednoznacznie stwierdzić, czy odrabianie prac domowych przez uczniów szkół publicznych w czasie przerw świątecznych i ferii jest pozbawione podstaw prawnych, gdyż czasami niezbędne jest powtórzenie lub nadrobienie materiału.
Kwestia zadawania prac domowych powinna być uregulowana w statucie szkoły. Wynika to wprost z przepisów rozporządzenia MEN w sprawie ramowych statutów publicznych przedszkoli i szkół, zgodnie z którymi powinny one określać obowiązki w zakresie udziału w zajęciach edukacyjnych, przygotowania się do nich oraz właściwego zachowania w ich trakcie. A jednym z elementów przygotowania się do zajęć szkolnych jest właśnie odrobienie pracy domowej. Takie sytuacje powinny być jednak rozwiązywane z zachowaniem zdrowego rozsądku, z uwzględnieniem prawa ucznia do odpoczynku i regeneracji. Bardzo ważne jest zachowanie przez nauczyciela proporcji między pracą ucznia na lekcji a pracą w domu oraz zwrócenie uwagi na to, czy zakres materiału przeznaczony do przygotowania w domu uwzględnia indywidualne możliwości każdego dziecka.
Podstawa prawna
Art. 31 Konwencji o prawach dziecka (Dz.U. z 1991 r. nr 120, poz. 526 z późn. zm.).
Par. 18b (załącznik nr 3) rozporządzenia ministra edukacji narodowej z 21 maja 2001 r. w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół (Dz.U. nr 61, poz. 624 z późn. zm.).