Samorządy sprzeciwiają się propozycji zmiany przepisów, które spowodują, że osoby zatrudnione w domach dziecka na podstawie Karty nauczyciela (KN) zachowają w przyszłym roku wynikające z niej uprawnienia.
O pilne przygotowanie nowelizacji ustawy z 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (Dz.U. z 2013 r. poz. 135 z późn. zm.) w tym zakresie wystąpiła komisja edukacji, nauki i młodzieży. Skierowała ona do rządu dezyderat w sprawie sytuacji osób, które w związku z przejściem od 2004 r. domów dziecka z systemu edukacji do pomocy społecznej zachowały prawo do zatrudnienia na podstawie KN. Zgodnie z przepisami od 1 stycznia 2014 r. staną się one pracownikami samorządowymi. A to oznacza dla nich utratę szczególnych uprawnień, w tym m.in. krótszego czasu pracy, dłuższego urlopu wypoczynkowego i wyższego wynagrodzenia.
Zdaniem posłów komisji edukacji problem pozbawienia tych osób praw nabytych powinien być rozwiązany ustawowo. Jednak taką zmianę negatywnie oceniają samorządy. Zdaniem Związku Powiatów Polskich (ZPP) zróżnicowany status pracowników placówek opiekuńczo-wychowawczych jest złym rozwiązaniem, bo mniejszościowa ich grupa dzięki zatrudnieniu na korzystnej podstawie prawnej cieszy się przywilejami, często niezależnymi od wyników swojej pracy.
Marek Tramś, prezes zarządu ZPP, wskazuje, że skuteczność opieki nad dziećmi i młodzieżą jest uzależniona od kompetencji oraz zaangażowania wychowawców, a nie od statusu zagwarantowanego przepisami. W jego opinii nietrafione są też argumenty odwołujące się do ochrony praw nabytych, tym bardziej że wniosek w sprawie utraty przywilejów złożony przez ZNP do Trybunału Konstytucyjnego został odrzucony na etapie jego wstępnego rozpoznania.
Potrzeby utrzymania podwójnego systemu zatrudnienia w domach dziecka i zmiany przepisów nie widzi też Magdalena Kochan, poseł PO i wiceprzewodnicząca komisji polityki społecznej i rodziny.
– Dalsze zachowywanie takiego stanu prawnego byłoby niesprawiedliwe dla wychowawców będących pracownikami samorządowymi – uważa Magdalena Kochan.
Również Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej nie przewiduje podjęcia działań, które umożliwiłyby wychowawcom zatrudnienie na podstawie przepisów Karty nauczyciela po 1 stycznia 2014 r.
1669 osób pracuje w domach dziecka na podstawie Karty nauczyciela