Potwierdziły się obawy dyrektorów szkół związane z nowym Systemem Informacji Oświatowej. Mimo że miał on samodzielnie funkcjonować w tym roku, będzie przesunięty o kolejne trzy lata.
Resort edukacji narodowej przygotował kolejną (już drugą w ciągu dwóch lat) nowelizację ustawy z 15 kwietnia 2011 r. o systemie informacji oświatowej (Dz.U. nr 139, poz. 814 z późn. zm.). Zdaniem MEN wprowadzenie nowego systemu trzeba przesunąć aż do stycznia 2017 r.. Dokument trafił do konsultacji.
W lutym DGP opisał, że dyrektorzy placówek mają trudności z wprowadzaniem informacji o uczniach do nowego systemu, a nawet z logowaniem. Zgłaszali przypadki, gdy np. z liczby 200 uczniów system odrzucił dane o trzech, mimo że wszystko zostało kilkakrotnie sprawdzone. Problemy pojawiały się także przy wprowadzaniu nazwisk.
Nowy SIO został uruchomiony w tym roku, ale funkcjonował łącznie z poprzednim, który na bieżąco nie wskazuje liczby uczniów, nauczycieli oraz subwencji oświatowej. Jak się okazało, nowe rozwiązania zawierają błędy. Procedura zakłada, że informacje oświatowe są przekazywane do bazy danej SIO i następnie weryfikowane w zbiorze PESEL. Okazało się jednak, że takich weryfikacji nie można poprawnie przeprowadzić. Liczba tych błędnych jest znacznie większa od zakładanej. Po wyeliminowaniu pomyłek po stronie użytkowników nadal pozostało ich około 50 tys. A łączna liczba uczniów i nauczycieli, która powinna być w bazie, wynosi 5 mln.
– Martwi nas to, że wciąż na bieżąco nie będziemy mieli naliczanej subwencji, tylko dopiero pod koniec roku po zweryfikowaniu przesłanych w tradycyjny sposób sprawozdań – mówi Irena Koszt, naczelnik wydziału oświaty w Urzędzie Miasta Opola.
Podobny problem dotyczy ustalenia np. aktualnej liczby sześciolatków w szkole. Na ostateczną informację trzeba będzie czekać nawet do grudnia.
Zgodnie z nowelizacją w bazie będzie można też zamieszczać osoby, które nie zostały poprawnie zweryfikowane w systemie PESEL. W późniejszym terminie będą one weryfikowane. W efekcie łącznie wszyscy uczniowie i nauczyciele z danej gminy zostaną uwzględnieni przy naliczaniu subwencji. Obecny system automatycznie odrzuca uczniów, których nie można np. odnaleźć w rejestrze PESEL.
Mimo że nowe ustawa o SIO została uchwalona w kwietniu 2011 r., to rok później musiała zostać znowelizowana ze względu na zakres i rodzaj zbieranych danych dotyczących uczniów. Dzięki niej zagwarantowano zwiększenie anonimowości danych dotyczących pomocy psychologiczno-pedagogicznej udzielanej uczniom przez szkoły i poradnie.
Etap legislacyjny
Projekt trafił do konsultacji