"Rzeczpospolita" dowiedziała się, że Fundacja Rzecznik Praw Rodziców doliczyła się już przeszło 500 tysięcy głosów pod obywatelskim wnioskiem o referendum dotyczącym polskiego systemu oświaty. Podstawowe pytanie tego plebiscytu dotyczy reformy obniżającej wiek szkolny. Społeczeństwo miałoby odpowiedzieć, czy jest za zniesieniem tego obowiązku dla sześciolatków.

Taka liczba podpisów pod wnioskiem oznacza, że teraz będzie musiał się nim zająć Sejm. W głosowaniu posłowie zadecydują, czy referendum, o które wnioskowali obywatele, odbędzie się, czy też nie.

Podstawowe pytanie tego plebiscytu dotyczy reformy obniżającej wiek szkolny. Społeczeństwo miałoby odpowiedzieć, czy jest za zniesieniem tego obowiązku dla sześciolatków. Zgodnie z ostatnimi propozycjami rządu, od września 2014 roku do I klas mają pójść obowiązkowo sześciolatki urodzone w pierwszej połowie 2008 roku. W referendum padają także cztery inne pytania: o zniesienie obowiązkowej zerówki dla pięciolatków, o przywrócenie starych podstaw programowych w liceach ogólnokształcących, o powrót do modelu szkolnictwa składającego się z ośmioletniej szkoły podstawowej i czteroletnich szkół średnich, o wprowadzenie ustawowych rozwiązań, które powstrzymałyby likwidację publicznych szkół i przedszkoli.

Według "Rzeczpospolitej", zebrane przez fundację podpisy trafią do sejmu 12 czerwca w południe.