Oto odpowiedzi do zadań z języka polskiego - drugiej części egzaminu gimnazjalnego sprawdzającego wiedzę humanistyczną. Rozwiązania zadań przygotowała Agata Zakrzewska – nauczyciel języka polskiego w Akademickim Ośrodku Kształcenia.
Arkusz. Egzamin gimnazjalny 2013. Język polski
pobierz plik

Zadanie 1

Reklama

Odpowiedź poprawna A

Zadanie 2

Reklama

Odpowiedź poprawna C

Zadanie 3

Odpowiedź poprawna D

Zadanie 4

Odpowiedź poprawna B

Zadanie 5

Odpowiedź poprawna A 3

Zadanie 6

Odpowiedź poprawna 3 F

Zadanie 7

Odpowiedź poprawna 2 F

Zadanie 8

Odpowiedź poprawna B

Zadanie 9

Odpowiedź poprawna D

Zadanie 10

Odpowiedź poprawna A 2

Zadanie 11

Odpowiedź poprawna A

Zadanie 12

Odpowiedź poprawna B

Zadanie 13

Odpowiedź poprawna D

Zadanie 14

Odpowiedź poprawna D

Zadanie 15

Odpowiedź poprawna 1 T, 2 T

Zadanie 16

Odpowiedź poprawna T, N

Zadanie 17

Odpowiedź poprawna A

Zadanie 18

Odpowiedź poprawna D

Zadanie 19

Odpowiedź poprawna A

Zadanie 20

Odpowiedź poprawna C

Zadanie 21

PRZYKŁADOWA ODPOWIEDŹ

Temat: W każdym... ?

Szanowny Panie Profesorze,

w rozmowie z mamą zauważyłyśmy często występujący w telewizji i radiu zwrot, który jest różnie konstruowany. Chodzi o frazę: w każdym razie – w każdym bądź razie. Nie wiem, która forma jest poprawna, czy mógłby Pan wyjaśnić mi ten problem i podać kilka przykładów.
Pozdrawiam serdecznie.
AB

Zadanie 22

PRZYKŁADOWA ODPOWIEDŹ

Odważną bohaterką literacką, którą chcę scharakteryzować jest Antygona, główna postać antycznego dramatu Sofoklesa "Antygona". Dramat nawiązuje do mitu o rodzie Labdakidów.
Kobieta była córką króla Teb i siostrą Polinejkesa i Eteoklesa. Antygona była odważna i stanowcza w swoim działaniu, ponieważ sprzeciwiła się decyzji Kreona, który był rządzącym w Tebach. Kreon odmówił pochowania zwłok brata Antygony – Polinejkesa. Bohaterka weszła w konflikt z Kreonem. Antygona złamała zakaz króla i starała się pogrzebać zwłoki brata. Została uwięziona i skazana na śmierć głodową. Świadomie sprzeciwiła się Kreonowi, ponieważ wybrała prawo boskie – prawo naturalne. Ważniejsze dla niej była wiara
i wyznawane ideały. Chciała zapewnić bratu godny pochówek, tak jak nakazywała jej religia. Antygona reprezentowała racje jednostki. Nie chciała się podporządkować władzy i prawom obowiązującym w państwie. Ponadto kierowała się uczuciami, co dodało jej siły do działania.
Bohaterka była dumna, odważna, wierna ideałom ale i bezkompromisowa. Nigdy nie zawahała się w podjętej decyzji. W rezultacie poniosła klęskę jako obywatelka, ale zwyciężyła jako kochająca siostra i osoba wierząca. Według mnie, Antygona jest wzorem do naśladowania. Swoim życiem pokazała, że mimo przeciwności losu i niezależnego od człowieka fatum, warto walczyć o swoje wyznawane ideały i kierować się sercem, nawet w obliczu utraty wszystkiego.