Minister edukacji odpowiadała na pytania posłów opozycji przed głosowaniem wniosku o odrzucenie informacji o stanie przygotowań organów prowadzących do objęcia obowiązkiem szkolnym dzieci sześcioletnich. Zapewniła, że nie będzie przesunięcia terminu wprowadzenia obowiązku szkolnego dla sześciolatków.

Biorę odpowiedzialność za proces obniżania wieku szkolnego i nie zamierzam przesuwać terminu. 1.IX.2014 roku to ostateczny termin wprowadzenia sześciolatków do szkół - mówiła.

Krystyna Szumilas po raz kolejny zapewniła, że szkoły są przygotowane do przyjęcia sześciolatków. Przekonywała, że szkoła się zmieniła. Są wewnętrzne i zewnętrzne place zabaw - mówiła. Minister edukacji zachęciła też posłów do odwiedzenia podstawówek w całej Polsce. Podziękowała nauczycielom i samorządom za dobre przygotowanie szkół.

Krystyna Szumilas poinformowała, że od początku reformy do szkół poszło 184 tysiące sześciolatków. Minister przedstawiła wyniki badań z których wynika, że rodzice są zadowoleni z decyzji o wcześniejszym posłaniu dzieci do szkół. Wniosek o odrzucenie informacji rządu na ten temat zgłosiła podczas poprzedniego posiedzenia Sejmu cała opozycja.

Dziś informację poparły jedynie kluby PO i PSL.