Placówka oświatowa ma obowiązek organizować dodatkowe zadania i zatrudniać specjalistów – np. logopedów, którzy pomogą rozwijać umiejętności zarówno uczniom bardzo dobrym, jak i tym słabszym.

Czy diagnoza ułatwia decyzję o wyborze szkoły

Rodzic dziecka pięcioletniego obawia się, że za rok, gdy będzie chciał je zapisać do szkoły, to nie poradzi sobie ono z nauką. Czy może poprosić nauczyciela o zbadanie rozwoju podopiecznego?

Czy szkoła dostrzega potrzeby tylko części uczniów

Opiekunowie sześciolatka zdecydowali się po wakacjach zapisać go do pierwszej klasy. Dziecko bardzo ładnie maluje. Tę zdolność dostrzegła nauczycielka w przedszkolu. Pojawiły się jednak obawy, że ich podopieczny zaprzepaści ten talent, bo trafi do licznej klasy. Czy są one uzasadnione?

Czy placówka musi zatrudniać specjalistę

Dziecko ma poważne problemy z mówieniem. Rodzic postanowił zwrócić się do dyrektora szkoły o zorganizowanie mu wsparcia specjalisty w postaci logopedy. Czy musi on uwzględnić jego prośbę?

Czy szkoła może wcześniej przyjąć zdolnego ucznia

Rodzice pięciolatka uważają, że ich dziecko jest wybitnie zdolne, bo umie już pisać i czytać. W takiej sytuacji chcą, aby dyrektor szkoły przyjął go do pierwszej klasy. Czy musi on uszanować wolę opiekunów?

Czy po gimnazjum nadal można liczyć na pomoc

Uczeń pochodzi z patologicznej rodziny. Do tej pory w gimnazjum miał wsparcie specjalnego zespołu wychowawców i nauczycieli. Czy jeśli po wakacjach pójdzie do pierwszej klasy szkoły zawodowej wciąż będzie mógł liczyć na pomoc specjalistów?

Czy dziecko może poczekać na rodzica w świetlicy

Dziesięciolatek kończy zajęcia, ale opiekunowie nie chcą, aby samodzielnie wracał do domu ruchliwą ulicą. Dlatego też po zajęciach pozostaje w świetlicy. Czy mogą poprosić nauczyciela tam pracującego o pomoc w odrobieniu zadanych prac?

Czy dyrektor szkoły może się uchylić od odpowiedzialności

Opiekunowie martwią się o dziecko, bo starsi uczniowie mu dokuczają. Dyrektor uważa, że są przewrażliwieni, i nie dostrzega problemu. Czy tylko rodzice tych starszych uczniów ponoszą odpowiedzialność za takie zachowanie?
To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Kiedy rodzic może zwrócić się do szkoły o pomoc dla dziecka
W pełnej wersji artykułu znajdziesz odpowiedzi na WSZYSTKIE powyższe pytania