Nauczyciele boją się, że wyniki testu będą słabsze niż przed rokiem. A Marcin Smolik, przewodniczący CKE wskazuje: Nie moglibyśmy zmienić egzaminu ósmoklasisty czy matur, żeby ktoś nie poczuł się poszkodowany.
Do egzaminu ósmoklasisty zgłoszono ok. 348 tys. uczniów z ponad 12,4 tys. szkół. Ale wśród nauczycieli słychać głosy, że test nie powinien się odbyć. Egzamin najwięcej zwolenników ma wśród rodziców, którzy obawiają się, że „ocena ocenie nierówna”, więc konkurs świadectw byłby niesprawiedliwy. Sami uczniowie, zjadani często przez emocje, boją się, że np. nie zostaną wpuszczeni na egzamin z powodu gorączki. Zaczynają jutro o 9.00 testem z języka polskiego, w kolejnych dniach czeka ich matematyka i język obcy nowożytny.
Spytaliśmy nauczycieli o stan przygotowań uczniów. Większość oceniła go między trójką a czwórką. – Na konsultacjach okazało się, że gros wiedzy ulotniło się z głów. Niestety, spodziewam się gorszych wyników niż przed rokiem. Tak może być w całym kraju – mówi Lucyna Stolcman, dyrektor szkoły w Połajewie.