statystyki

Niepubliczne przedszkole uzyska i zwolnienie ze składek, i dotację od gminy

autor: Marcin Nagórek28.05.2020, 06:01; Aktualizacja: 28.05.2020, 11:10
Przede wszystkim trzeba ustalić, jaki charakter ma prowadzenie przedszkola. Zgodnie z art. 170 ust. 1 prawa oświatowego prowadzenie szkoły, placówki, zespołu szkół oraz innej formy wychowania przedszkolnego nie jest działalnością gospodarczą.

Przede wszystkim trzeba ustalić, jaki charakter ma prowadzenie przedszkola. Zgodnie z art. 170 ust. 1 prawa oświatowego prowadzenie szkoły, placówki, zespołu szkół oraz innej formy wychowania przedszkolnego nie jest działalnością gospodarczą.źródło: ShutterStock

Prowadzę dwa niepubliczne przedszkola na terenie gminy, łącznie zatrudniam 12 osób. Uzyskuję dotację z gminy na bieżące wydatki. Prowadzenie przedszkoli nie jest działalnością gospodarczą, a dotacja gminna przeznaczona jest też na wynagrodzenia pracowników. Czy mogę ubiegać się o zwolnienie ze składek w takiej sytuacji?

Przede wszystkim trzeba ustalić, jaki charakter ma prowadzenie przedszkola. Zgodnie z art. 170 ust. 1 prawa oświatowego prowadzenie szkoły, placówki, zespołu szkół oraz innej formy wychowania przedszkolnego nie jest działalnością gospodarczą. Co jednak istotne, nie wpływa to na możliwość ubiegania się przez osobę prowadzącą przedszkole niepubliczne o zwolnienie ze składek. W art. 31zo ust. 1a ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych mowa jest nie o przedsiębiorcy, lecz o płatniku. Jak wynika z tego przepisu, na wniosek płatnika zwalnia się go z obowiązku uiszczenia nieopłaconych składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych lub Fundusz Emerytur Pomostowych, należnych za okres od 1 marca 2020 r. do 31 maja 2020 r. Zwolnienie przysługuje w wysokości 50 proc. łącznej kwoty należności składkowych.

Wątpliwości może budzić także to, że wynagrodzenia (a co za tym idzie ‒ i składki) finansowane są częściowo z dotacji pozyskiwanej od gminy. Zgodnie z art. 35 ust. 1 i 2 ustawy o finansowaniu zadań oświatowych dotacje są przeznaczone na dofinansowanie realizacji zadań placówek wychowania przedszkolnego, szkół lub placówek w zakresie kształcenia, wychowania i opieki, w tym kształcenia specjalnego i profilaktyki społecznej. Dotacje mogą być wykorzystane wyłącznie na pokrycie wydatków bieżących placówki, obejmujących każdy wydatek poniesiony na cele działalności takiego podmiotu, w tym na:


Pozostało 47% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane