Myślę, że w ciągu kilkunastu następnych dni na pewno pojawią się wytyczne Ministerstwa Zdrowia w sprawie przebiegu egzaminu maturalnego – powiedział w piątek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Według niego w tym roku Polacy spędzą wakacje w kraju.

Kraska pytany był na piątkowej konferencji prasowej, kiedy Ministerstwo Zdrowia przedstawi wytyczne w sprawie tego, jak przeprowadzić matury, które rozpoczną się 8 czerwca. Wiceminister odpowiedział, że Ministerstwo Zdrowia prowadzi w tej sprawie konsultacje z Ministerstwem Edukacji Narodowej.

"I myślę, że niedługo to rozporządzenie się pojawi, bo także to trzeba ustalić z głównym inspektorem sanitarnym, jak te egzaminy mają przebiegać" – zaznaczył Kraska.

Dopytywany, czy jest to kwestia dni, czy tygodni, wiceminister zdrowia odparł, że myśli, że w ciągu kilkunastu następnych dni takie wytyczne na pewno się pojawią.

Kraska pytany był też, kiedy można się spodziewać rekomendacji resortu zdrowia co do otwarcia granic. Wiceminister odparł, że jeszcze takich rekomendacji nie ma.

"To wszystko jest na bieżąco na sztabach kryzysowych z panem premierem Mateuszem Morawieckim analizowane i jeżeli taka rekomendacja się pojawi, to o niej poinformujemy" – podkreślił.

Dopytywany, czy w ty roku Polacy wyjadą na wakacje za granicę, czy też resort będzie rekomendował pobyt w Polsce, Kraska odparł, że nie chciałby robić złudnych nadziei, ale myśli, że w tym roku spędzimy wakacje w kraju.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w piątek o 153 nowych zakażeniach koronawirusem i o śmierci jednej osoby. Zakażenie SARS-CoV-2 potwierdzono w Polsce u 15 200 osób, zmarło 756 z nich.