Z uwagi na przesunięcie terminów egzaminów zewnętrznych (matur, ósmoklasistów, zawodowych) część nauczycieli będzie musiała pracować w czasie wakacji. W efekcie nie będą mogli skorzystać z urlopu wypoczynkowego w ustawowym terminie. W związku z tym minister będzie mógł wydać rozporządzenie wyłączające stosowanie niektórych przepisów Karty nauczyciela (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 2215 ze zm.).
Takie upoważnienie znalazło się w projekcie kolejnej tarczy antykryzysowej.
Obecnie nauczycielowi zatrudnionemu w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie szkolne, przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze odpowiadającym temu okresowi i w czasie ich trwania. Na podstawie art. 64 Karty nauczyciela dyrektor może zobowiązać swoich pracowników, aby w czasie wypoczynku m.in. przeprowadzili egzaminy, wykonywali czynności związane z zakończeniem lub przygotowaniem do nowego roku szkolnego, mogą też być wysłani na szkolenie. Jednak czas przerwy wakacyjnej lub zimowej może być z tych powodów uszczuplony maksymalnie do siedmiu dni.
Reklama
– Z uwagi na to, że egzaminy odbędą sie w czerwcu, a w związku z tym przesuną się także zadania związane z rekrutacją, te obecne siedem dni z karty może się okazać niewystarczające – mówi Anna Sala, dyrektor Liceum Ogólnokształcącego nr 1 w Suchej Beskidzkiej.

Reklama
– Nie zamierzam nadużywać nowych uprawnień – jeśli się one pojawią – ale uważam, że dobrze by było, aby szefowie szkół mieli możliwość wezwania nauczycieli do pracy w czasie wakacji – dodaje.
Dodatkowo, wszystko wskazuje na to, że zmianie ulegną terminy awansu zawodowego nauczycieli – w projekcie jest delegacja do wydania rozporządzenia wyłączającego stosowanie przepisów karty również w tym zakresie. Obecnie wnioski o awans składa się do końca czerwca, a nadawane są do końca sierpnia. Wcześniej jednak w tej sprawie musi się zebrać komisja kwalifikacyjna lub egzaminacyjna (w zależności od stopnia awansu). Nie jest wykluczone, że zmieni się również tryb pracy komisji, umożliwiając np. postępowanie zdalne.