statystyki

Powrót do szkół: Dla jednych krajów liczą się względy edukacyjne, dla innych zdrowotne

autor: Klara Klinger, Patrycja Otto27.04.2020, 09:02; Aktualizacja: 27.04.2020, 09:02
W Czechach powrót do szkół ma dotyczyć tych, którzy w tym roku podchodzą do egzaminów. Jako pierwsi 20 kwietnia mogli wrócić studenci ostatnich lat, i to tylko na seminaria w maksymalnej liczbie pięciu osób.

W Czechach powrót do szkół ma dotyczyć tych, którzy w tym roku podchodzą do egzaminów. Jako pierwsi 20 kwietnia mogli wrócić studenci ostatnich lat, i to tylko na seminaria w maksymalnej liczbie pięciu osób.źródło: ShutterStock

W Czechach do szkół wracają uczniowie, którzy mają egzaminy, w Holandii – najmłodsi, którzy ponoć nie zakażają. W Polsce przerwę szkolną przedłużono do 25 maja.

Uczniowie poznali najważniejsze dla siebie daty tego roku. Matura zacznie się 8 czerwca, a sprawdzian po ósmej klasie – 16 czerwca. Ustnych matur nie będzie. Ocena tych rozwiązań jest niejednoznaczna. – Cieszy odwołanie ustnych egzaminów przede wszystkim ze względu na bezpieczeństwo zdrowotne uczniów i ich stan psychiczny. Ich brak nie wpłynie negatywnie na oceny – mówi Magdalena Kaszulanis, rzeczniczka Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Innego zdania są niektórzy dyrektorzy szkół. Ich zdaniem z maturami spokojnie można było poczekać do lipca i przeprowadzić je w pełni. – Brak egzaminu ustnego będzie stratą dla wielu uczniów. Jedni uczniowie lepiej komunikują się pisemnie, inni ustnie – uważa Marek Pleśniar, dyrektor biura Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kadry Kierowniczej, i dodaje, że skumulowanie wszystkich egzaminów w jednym miesiącu ocenia negatywnie. – Warto się zastanowić, czy egzamin ósmoklasisty faktycznie jest niezbędny – mówi.


Pozostało 83% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • 😉(2020-04-28 06:26) Zgłoś naruszenie 141

  Jeszcze się taki nie urodził, żeby wszystkim dogodził. A najwięcej do powiedzenia mają ci, którzy nie zdają egzaminów. Ludzie skończcie się mądrzyć, że o wszystkim wiecie najlepiej. Najwięcej manipulują dziennikarze i politycy. Tak jak panB. On o oświacie wie wszystko i najlepiej. W ubiegłym roku dał upust mieszania w głowach nauczycielom. Co z tego mieli? Brak pensji w miesiącu. Czy pomógł? Namieszał i schował się, zapominając o obiecankach. Taka mentalność komunistyczna. Myslec , swoim rozumem się kierować, a jak problem to nie oglądać telewizji. Spokojny człowiek to zdrowy człowiek. Miłego dnia

  Odpowiedz
 • EmSi(2020-04-28 08:24) Zgłoś naruszenie 112

  Nie powinno być egzaminów osmioklasistow, mnóstwo materiału uczniowie muszą przyswoić sobie sami - nie wiadomo czy dobrze, gdyż nie wszystko jest weryfikowane. Dzisiejszą pokolenie osmioklasistow znacznie rozni od naszych wyobrażeń. Po tak długiej przerwie większość się nie odnajdzie w starej rzeczywistości, co na 100% negatywnie wpłynie na wynik egzaminu. Nie będzie on miarodajny a stresogenny dla uczniów. Zupełnie ten akurat egzamin nie jest potrzebny. Dla nich wystarczyłby konkurs świadectw.

  Odpowiedz
 • Ag(2020-04-28 15:09) Zgłoś naruszenie 41

  Histeria jaką media podtrzymują w temacie epidemii przyczyni się do delikatnie mówiąc niesprzyjających warunków na pisanie egzaminów zwłaszcza w przypadku nastolatków. Strach= porażka. Czemu to ma służyć ? Dodatkowo kaganiec na twarzy i trema egzaminacyjna to jeszcze większe ograniczenie dopływu tlenu do mózgu, podkręcone tętno -w imię czego ? Weryfikacja na podstawie ocen końcoworocznych z 6, 7 i 8 klasy- żadne odkrycie a sensowne rozwiązanie . W ogóle egzamin ósmoklasisty to jakiś sztuczny twór. Co najwyżej tego typu sprawdzanie wiedzy mogłoby posłużyć do pozyskania ocen cząstkowych, wewnętrznego podsumowania tego etapu edukacji.

  Odpowiedz
 • Marta(2020-04-28 15:35) Zgłoś naruszenie 10

  "Brak egzaminu ustnego będzie stratą dla wielu uczniów" - chyba tylko ambicjonalną, bo wyniki z ustnych egzaminów na maturze i tak nie są brane pod uwagę przy rekrutacji na studia. A jeśli chodzi o "olbrzymie zaległości" ósmoklasistow, to przypominam, że szkoły zostały zamknięte w połowie marca, czyli na ok.5-6 tygodni przed planowanym egzaminem klas ósmych (w tym tydzień przerwy świątecznej). Naprawdę dopiero wtedy uczeń miał poznawać i utrwalać materiał? To nie sesja na studiach, oni naprawdę już kilka lat do szkoły chodzili i się uczyli (a przynajmniej powinni).

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane