Egzaminy zewnętrzne są obiektywną formą sprawdzenia wiedzy i umiejętności uczniów; jesteśmy przygotowani do ich przeprowadzenia - zapewnił w sobotę minister edukacji Dariusz Piontkowski. Dodał też, że arkusze, które otrzymają uczniowie, będą dla nich bezpieczne.

Minister edukacji w TVP Info podkreślił, że wielu rodziców i uczniów oczekiwało decyzji o tym, że egzaminy zewnętrzne - takie jak egzamin ósmoklasisty i matura - odbędą się mimo epidemii koronawirusa w Polsce.

"Także rektorzy uczelni wyższych wyraźnie wskazywali na to, że egzamin zewnętrzny, taki jak matura czy egzamin po ósmej klasie, jest jedyną bardzo obiektywną formą sprawdzania przynajmniej części wiedzy i umiejętności uczniów i apelowali do ministerstwa, aby jednak te egzaminy przeprowadzić, nawet teraz w okresie pandemii" - mówił szef MEN.

"Bardzo podobnie patrzę na egzaminy zewnętrzne, jesteśmy przygotowani do ich przeprowadzenia. Arkusze są gotowe; spokojnie jesteśmy w stanie rozesłać te arkusze do szkół, aby uczniowie mogli sprawdzić się w tych egzaminach" - zapewnił Piontkowski.

Reklama

Przypomniał też, że w przypadku ósmoklasistów będą brane pod uwagę także oceny ze świadectw, a nie tylko i wyłącznie oceny z egzaminu kończącego szkołę podstawową. "Ale te oceny z egzaminu rzeczywiście dają jednak pewien obiektywny przegląd tego, co uczniowie potrafią" - zauważył.

Minister edukacji odniósł się także do pytania o "zabójcze arkusze" - czy te arkusze, które otrzymają uczniowie podczas egzaminów nie spowodują zakażenia koronawirusem. "Nie widzę tutaj żadnego niebezpieczeństwa, te arkusze są już od dawna zapakowane, one więc już od dłuższego czasu nie mają dostępu do jakichś czynników zewnętrznych. Spokojnie więc można przeprowadzić egzaminy. Nie ma tutaj żadnego zagrożenia" - powiedział Piontkowski.

O terminach egzaminów - ósmoklasisty od 16 do 18 czerwca i matur od 8 do 29 czerwca - minister edukacji poinformował w piątek. Egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie będzie przeprowadzony od 22 czerwca do 9 lipca, a egzamin zawodowy – od 17 do 28 sierpnia. Do 24 maja przedłużono zamknięcie szkół.