Rodzice i uczniowie ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi mają mieć zapewnioną pomoc. To efekt naszej ubiegłotygodniowej publikacji „Wirtualna pomoc się nie sprawdza”.
Dariusz Piontkowski, minister edukacji narodowej, wydał rekomendacje dotyczące wsparcia takiej młodzieży w kształceniu na odległość.
W naszym artykule rodzice, ale też dyrektorzy przyznawali, że pomoc nauczycieli wspomagających, a także innych specjalistów, w tym psychologów, pedagogów lub logopedów, w obecnej sytuacji się nie sprawdza.
– Przygotowaliśmy poradnik dotyczący kształcenia na odległość – potwierdza Anna Ostrowska, rzecznik MEN. – Uwzględniliśmy w nim zadania nauczycieli i specjalistów, a także wskazówki dla rodziców, przykładowe metody pracy z uczniami, informacje na temat materiałów do wykorzystania w pracy z uczniami ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w tym z niepełnosprawnością – dodaje.
Resort edukacji narodowej dodatkowo zobowiązał wszystkich kuratorów oświaty, aby zwrócili uwagę na wzmocnienie sposobu realizacji działań adresowanych do dzieci i młodzieży potrzebujących szczególnego wsparcia.
– Doceniam ruch ministerstwa. Ale to wciąż za mało. Karta pracy nie rozwiąże spraw związanych ze stymulacją lub oddziaływaniem na wszystkie zmysły i koncentrowanie uwagi. Rodzice, którzy są nawet bardzo zaangażowani w pomoc dziecku ze specjalnymi potrzebami, ale nie mają wykształcenia kierunkowego, niewiele tu mogą wskórać. Tu trzeba sięgnąć po procesy poznawcze. Konieczna jest praca jeden na jeden, czyli specjalistów wielokierunkowych i ucznia – przekonuje Ewa Tatarczak, przewodnicząca Związku Zawodowego „Rada Poradnictwa”.
– Nie można też zapominać o tym, że jest grupa rodziców, którzy sami mają problemy z przetwarzaniem informacji czysto edukacyjnych, bo funkcjonują w środowiskach trudnych i ubogich. Mogą więc mieć problemy z korzystaniem z mediów i komputerów. Wciąż uważam, że kształcenie na odległość uczniów ze specjalnymi potrzebami jest stwarzaniem pozorów realizacji podstawy programowej – zaznacza.
MEN w ramach wspierania nauczycieli specjalistów zalecił też im zapoznanie się m.in. z poradnikami, z których mogą się dowiedzieć, jak motywować uczniów podczas zdalnej pracy. Mogą też dowiedzieć się, jak pomóc rodzicom, którzy mają dzieci ze spektrum autyzmu i muszą odrabiać z nimi lekcje.