Rodzicu! Płacz i płać za prywatne przedszkole za czas epidemi koronawirusa

autor: Artur Radwan25.03.2020, 00:48; Aktualizacja: 25.03.2020, 07:48
Schody zaczynają się w prywatnych placówkach, gdzie 75-proc. dotacja od samorządu bez dodatkowego czesnego nie wystarczy na pokrycie wynagrodzeń nauczycieli i obsługi.

Schody zaczynają się w prywatnych placówkach, gdzie 75-proc. dotacja od samorządu bez dodatkowego czesnego nie wystarczy na pokrycie wynagrodzeń nauczycieli i obsługi.źródło: ShutterStock

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w obliczu epidemii łagodzi stanowisko sprzed dekady. Właściciele niepublicznych placówek powinni zwracać rodzicom opłaty za posiłek, ale mogą pobierać czesne.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (127)

  • Anna (2020-03-26 10:08) Zgłoś naruszenie 14354

    Szanowni Państwo, Sytuacja jest wyjątkowa i miejcie to Państwo na uwadze. Gdyby Rodzice całkowicie zaprzestali płacenia czesnego, to większość małych przedszkoli by upadło. Rodzice podczas tej wyjątkowej sytuacji dostali dodatkowe możliwości dłuższego pobierania od naszego państwa 80 % swojego wynagrodzenia, a pomimo zamknięcia sal zabaw, kin, teatrów, zaprzestania prowadzenia, zajęć terapeutycznych, warsztatów edukacyjnych dla dzieci, zamknięcia domów kultury ( gdzie dotychczas wydawane były pieniądze z tytułu np. te z 500 +) , rodzice pobierają od państwa te świadczenia na dzieci w wysokości 100 %. Jestem przekonana, że większość Rodziców moich maluchów (a z pewnością duża część rodziców, których stać na pytaną edukację dzieci) otrzumują większe dochody ze swojej pracy (nie licząc dodatkowych świadczeń od państwa typu 500+, 300+ itp), niż ja z tytułu prowadzenia prywatnego przedszkola, ale ciekawa jestem ile osób z Państwa zgodziłoby się dostać 40% wynagrodzenia, 40% świadczeń na dzieci typu 500+. Ja godząc się na wpłatę Rodziców w wysokości 75% czesnego będę musiała wypłacić pracownikom ich wynagrodzenia, opłacić kontrahentów i zostać z długiem. Wypowiedzi niektórych Rodziców na tym forum przerażają mnie i smucą. Prowadząc dotychczas małe przedszkole robiłam to z pasji i powołaniem, uwielbiam moje przedszkolne maluchy, ale jak czytam wypowiedzi rodziców i uświadamiam sobie ich prawdziwy stosunek (bo piszą tu anonimowo) do ludzi, którym powierzają swoje dzieci, to zastanawiam się, czy chcę nadal prowadzić moje przedszkole. "Na szczęście" brakuje nauczycieli w szkołach i przedszkolach, zarówno prywatnych jak i państwowych, a z tym wykształceniem, które posiadam otrzymam wynagrodzenie podobne do obecnych zarobków (jako właścicielka malutkiego przedszkola), choć może satysfakcja będzie już mniejsza (zwłaszcza po tym hejcie, jaki wylewają na nas właścicieli niektórzy rodzice). Życzę Państwu dużo zdrowia i owocnych chwil spędzonych ze swoimi dziećmi (może po tym czasie choć trochę docenicie Państwo pracę tych, którzy zapewniają Państwa dzieciom nie tylko opiekę i naukę, ale pocieszają, przytulają, czy myją pupy). Wszystkiego dobrego!

    Pokaż odpowiedzi (8)Odpowiedz
  • miko(2020-03-26 16:46) Zgłoś naruszenie 1176

    Nie bądźcie pieniaczami, tylko Ludźmi ! Nie nakręcacie się, przecież pracownicy prywatnych żłobków i przedszkoli też mają prawo do wynagrodzenia lub zasiłku 80 % z L-4, ale jeśli rodzice zaniechali by nagle opłat za przedszkole w trakcie epidemii, to ci, którzy opiekują się waszymi dziećmi nie dostaliby NIC lub niewielką część wynagrodzenia. Jeśli sami macie trudności, nie otrzymujecie z powodu epidemii wynagrodzenia, to pogadajcie w dyrekcją, nie wierzę, by w wyjątkowych sytuacjach nie zaniechali od was roszczeń. Powodzenia! :)

    Odpowiedz
  • ZWIEŚMY WYPŁATY 500+NA POTRZEBY WALKI Z PANDEMIĄ (2020-03-27 07:30) Zgłoś naruszenie 10541

    Przecież rodzice w okresie pandemii korzystają z dodatkowego zasiłku od na dziecko do lat 8 na opiekę w wys. 100% wynagrodzenia (80% + 20% z zus)- warunek: dziecko zapisane do żłobka/przedszkola ( przedłużony zasiłek obowiązuje tylko w czasie przymusowego zamknięcia przedszkoli/żłobków! Państwo (czyli my podatnicy) płaci dodatkowy zasiłek 100 % wynagrodzenia rodzica, podtrzymuje wypłaty 500+ (a przecież mogłoby uchwalić ustawę kryzysową: w obliczu pandemii zawieszamy 500 + a pieniądze w tym czasie zasilą walkę z pandemią, zostawiamy 500+ tylko bezrobotnym rodzicom) Co państwo rodzice prywatnych placówek na to? Nie płacenie opłaty przestojowej w przedszkolu w okresie pandemii = wypisaniu dziecka z placówki, a to = nie przysługuje przedłużony zasiłek na opiekę nad dzieckiem do lat 8. Zgadzacie się państwo rodzice, ci którzy postanowili nie płacić za przedszkola. Drodzy rodzice, przy opłacie postojowej rodziców w wys. 0k 60% wpisowego przedszkole jest w stanie przetrwać max ok 3 miesiące, potem zostaje likwidacja miejsc pracy, wypowiedzenie umów najmu lokalu itp. A pandemia nie będzie chyba trwała wiecznie i co po kryzysie zrobicie państwo rodzice z dziećmi? Część rodziców dotychczas pracujących nie pójdzie do pracy, może 1/20 dostanie się do państwowego przedszk.do grupy ok. 30 osobowej z jedną panią, a może jakaś część znajdzie 3x droższą od przedszkola nianię. Zastanówcie się rodzice, co wy wyprawiacie....

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Właściciel p-la (2020-03-27 00:26) Zgłoś naruszenie 999

    Szanowni Rodzice, po 3 miesiącach będę bankrutem, dotacja dla przedszkola starcza mi na koszty pracownicze(36 osób), czynsz wynajmowanego lokalu i media oplacam z czesnego od rodziców. Stoję przed dylematem czy zwolnić pracowników i zostanę z lokalem, czy z pracownikami ale przed lokalem na który wydałam sporo kasy własnej i wzięłam kredyt aby go przystosować do wymogów sanitarnych i ppoż. Aby udało mi się utrzymać placówkę, konieczne jest wsparcie państwa albo czesne po 3 miesiącach podnieść z 700 zł do 1400 zł. Tylko kogo będzie na to stać.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Cinek(2020-03-25 14:23) Zgłoś naruszenie 8795

    Artykuł chyba na zamówienie właścicieli przedszkoli... Rodzice, nie dajcie się oszukać, prawo w tym przypadku stoi po waszej stronie!!

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • DURA LEX ET LEX(2020-03-27 10:53) Zgłoś naruszenie 746

    Do Dura lex et lex: Wypisujesz tu kolego bzdury, wysuwasz bezpodstawne oskarżenia i obrażasz. Otóż na stronie uokik są informacje "Co z czesnym za przedszkole lub żłobek" w sytuacji pandemii koronawirusa i niestety szanowni rodzice - PŁACIĆ - w części, ale płacić :( Oczywiście nie pełną kwotę czesnego, jest to sytuacja nadzwyczajna i obie strony muszą iść na kompromis. Cyt ze strony uokik: "...... W tej sytuacji każdy przypadek należy oceniać odrębnie - strony umowy muszą się zastanowić i porozumieć, w jaki sposób będą rozliczać koszty czesnego, by sprawiedliwie rozłożyć konsekwencje tej nieprzewidzianej sytuacji na obie strony. Pod uwagę należy brać negocjacje co do rozłożenia płatności na raty lub odraczanie terminów ich uiszczenia. W ocenie UOKiK wątpliwą jest dopuszczalność pobierania czesnego w pełnej wysokości za czas, kiedy dzieci w ogóle nie przebywają w placówce. Np. opłaty za wyżywienie nie powinny być pobierane. Podobnie w przypadku zajęć dodatkowych, które w związku z epidemią się nie odbywają.." Zamiast pieniactwa dura lex et lex proponuję ochłonąć, doczytać umowę i póść po rozum do głowy, a jeśli nie, to: cyt: "W przypadku pojawienia się sporu ostatecznie o racji strony będzie rozstrzygał sąd."

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Agata(2020-03-25 14:22) Zgłoś naruszenie 71106

    Posyłając dziecko do przedszkola liczę na fachową opiekę. Jedna strona do tego się zobowiązuje, a druga do zapłaty. Nie ma usługi, nie ma zapłaty. Jasne to jak budowa cepa.Pójdziesz do sklepu tez zawierasz umowę ze sklepem. Płacisz, dostajesz towar. Jestem przedsiębiorcą, świadczę usługi i do głowy by mi nie przyszło by w przypadku ich zaprzestania wołać kasę. Dla mnie to bezczelność. Uzasadniają, że jakieś koszty ponoszą-pewnie że ponoszą, jak i każdy inny.Zakładasz biznes- drogi właścicielu przedszkola, liczysz się z ryzykiem - jak każdy przedsiębiorca. Masz dotacje z gminy i Ci mało. Ja(przedsiębiorca) zadnej dotacji nie dostaję i nie wołam ani złotówki. Trochę przyzwoitości.

    Pokaż odpowiedzi (7)Odpowiedz
  • KOMBINOWANIE BY NIE PŁACIĆ JEST NIEUCZCIWE ! (2020-03-27 17:23) Zgłoś naruszenie 6813

    Idąc tokiem myślenia niektórych rodziców, nie chcących partycypować w kosztach opłat za przedszkole, to W OKRESIE EPIDEMI NIE POWINNIŚMY PŁACIĆ MIESIĘCZNYCH OPŁAT ZA PAKIETY MEDYCZNE -nie ma szczepień, przyjęć do lekarzy, badań-w przypadkach wymagających nagłej interwencji lekarskiej muszę radzić sobie sama. ŻĄDAJMY ZWROTU ZA BILETY MIESIĘCZNE, KWARTALNE -kupując usługę liczyłam na autobus, który zastał w okresie pandemii zawieszony, NIE PŁAĆMY PRACOWNIKOM ICH PENSJI - firma została zmuszona do zawieszenia działalności, z dotacji nie można ich opłacić, a przede wszystkim to za mało na utrzymanie przedszkola bez wpłaty rodziców. Oczywiście, to tylko retoryczne uwagi- NIE WYOBRAŻAM SOBIE, BY MOŻNA NIE ZAPŁACIĆ PRACOWNIKOM. A że prawo nie pozwala na niepłacenie wynagrodzeń - nawet w okresie zawieszenia placówki, to nie pozwoli rodzicom na niepłacenie ( w części oczywiście) czesnego w okresie pandemii. Kombinowanie, by nie płacić w części zobowiązań wynikających z czesnego jest nieuczciwe (żeby nie powiedzieć obrzydliwe)

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Ola(2020-03-26 01:37) Zgłoś naruszenie 6219

    Przedszkola i żłobki z nieuczciwą dyrekcją powinny zostać zamknięte.

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • Maria(2020-03-25 13:49) Zgłoś naruszenie 5783

    Szanowni Państwo, nie dajmy się zwariować. Rodzice otrzymują 500+ i zasiłek opiekuńczy i nie jest prawdą że nie maja z czego płacić, że mają problem. Problem to mogą mieć właściciele prywatnych placówek żłobków i przedszkoli..Mają stałe zobowiązania również kredytowe z których musimy się wywiązać.Nie może być tak że rodzić powie że nie będzie płacił .Zgodnie z umową którą podpisał płacić musi. Jeśli ma zastrzeżenia do umowy to mógł tej umowy nie podpisywać a zastrzeżenia zgłosić przed jej podpisaniem. W naszej placówce za okres epidemii płatność jest 100%. Jeśli do 10 kwietnia nie będzie wpłaty czesnego za kwiecień to 11 kwietnia jest wypowiedzenie bez możliwości ponownego przyjęcia dziecka do naszej placówki.Sprawa w tym przypadku idzie do windykacji. Jeżeli zaistnieje taka konieczność to będziemy grupę budować od nowa z tymi rodzicami którzy zostaną. A jest ich zdecydowana większość. Być może na innych wtedy warunkach finansowych., ale bez buntowników. Chcemy wyraźnie podkreślić, że w naszej placówce dla buntowników miejsca nie ma.. I wy Szanowni Państwo nie dajcie się zastraszyć i szantażować. Jeżeli rodzice chcą mieć dzieci dopilnowane wyedukowane i wychowane to za to muszą zapłacić i tyle w tym temacie.

    Pokaż odpowiedzi (8)Odpowiedz
  • Rodzic(2020-03-26 00:42) Zgłoś naruszenie 5749

    Ten artykuł to kpina z rodziców. Proponuję zadzwonić do UOKIk, stanowisko ich prawników jest jasne i jednoznaczne - kasa za zamknęły Żłobek się nie należy. Koniec kropka.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • rodzic(2020-03-25 13:48) Zgłoś naruszenie 5532

    Najepiej wrzucić ten koszt na rodzica. Po co ubezpieczać swój interes. Rodzice zapłacą :) a wiadomo już teraz że dzieci nie wrócą do świąt, a prawda jest taka że do końca czerwca czeka nas ta sama sytuacja i na pewno będzie kwarantanna przedłużona. Czyli za 3,5 miesiąca płacenie pełnej stawki mimo iż umowa jasno definiuje co jest jej przedmiotem.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • ZAMIAST SIĘ PIENIĆ WYPISZCIE DZIECI-BĘDZIE SPOKÓJ(2020-03-28 13:30) Zgłoś naruszenie 521

    Rodzice, zamiast się pienić na dyrekcję prywatnych placówek wypowiedzcie umowę od zaraz i po sprawie. MACIE PRAWO! :) Oczywiście nie wiadomo co dyrekcja będzie miała do czego przyjąć was ponownie i czy będzie chciała z wami rozmawiać - MA PRAWO! :) A jeśli uda się przetrwać, to z pewnością opłaty dla rodziców nowozapisanych dzieci będą musiały być inne, niestety wyższe. Nikt nikogo nie trzyma na siłę w przedszkolu/żłobku, wypiszcie wasze dzieci i będzie spokój!

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Magda(2020-03-25 08:44) Zgłoś naruszenie 5020

    Ja jestem za podziałem kosztów po 50% . Czyli ja płacę 50 % czesnego.

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • Karolina (2020-03-25 18:30) Zgłoś naruszenie 4513

    Wstyd czytać, że to taka kara jest siedzieć w domu z dzieckiem dla Pani Beaty... Smutne to jest.. Pani 50 procent może płacić jak zamknęli żłobek z winy placówki. Zasiłek jest i 500 plus to proszę płacić ZA MIEJSCE.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Piotr(2020-03-25 15:04) Zgłoś naruszenie 444

    Pamiętajcie , ze traci sie dodatkowy zasiłek jeśli rezygnuje sie ze żłobka lub przedszkola.

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • Maja(2020-03-27 13:20) Zgłoś naruszenie 3927

    Wszystkim nie znającym się na polskim prawie (zwłaszcza właścicielom prywatnych placówek) polecam artykuł "Opłata za prywatne żłobki, przedszkola i szkoły w czasie zawieszenia ich działalności. Porozumienie." na blogu r.pr. Jolanty Skrobowskiej :)

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • głos zozsądku(2020-03-29 10:32) Zgłoś naruszenie 362

    Zakładam, że rodzice, którzy się tu awanturują chcą zjeść ciastko i mieć ciastko. A tak się nie da. Zamiast tracić tu czas, niech korzystają z wyjątkowej chwili, którą mają w okresie pandemii i wypiszą w trybie natychmiastowym dziecko z prywatnej placówki. Rodzice nie muszą płacić, tylko że placówki na 100% nie będą kontynuowały umowy z rodzicem, który nie płacił, bo też mają takie prawo. Skutki pandemii dotkną wszystkie placówki, ale nie wszystkich rodziców. Przedszkola mają prawo pobierać opłaty w takiej wysokości w jakiej muszą w tym okresie zastoju, a rodzice mogą, ale nie muszą płacić. . Kto chce, ale z powodu pandemii nagle nie ma z czego płacić, niech poinformuje o tym placówkę, z pewnością uda się wynegocjować się kompromis. Kto nie chce, niech nie płaci. Każda ze stron ma prawo w trybie natychmiastowym wypowiedzieć umowę. Koniec dyskusji w tym temacie!

    Odpowiedz
  • Patt(2020-03-25 23:47) Zgłoś naruszenie 2938

    Ja jako pracodawca swoj biznes musialam zamknac i nikt mnie w tym nie wspiera, zasilku nie pobieram bo nir moge nie mam do tego uprwnien obecnie jestem juz pod urzedem pracy z ubezpieczeniem. Przedszkole nadal wymaga odemnie calkowitego pokrycia kosztow czesnego jak zawsze.. Jest to dla mnie nie zrozumiale..

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz