Nie zamykamy szkół, ale wykluczamy kwestie wycieczek i wymiany międzyszkolnej - poinformowała w rozmowie z PAP rzeczniczka ratusza Karolina Gałecka. Jak podkreśliła, miasto w szczególny sposób postanowiło zadbać o seniorów, którzy są wyjątkowo podatni na koronawirusa.

W Polsce potwierdzono dotychczas 18 przypadków koronawirusa, w tym trzy - w województwie mazowieckim. W poniedziałek po południu hospitalizowanych było 467 osób z podejrzeniem zakażenia koronawirusem; ponad 1000 osób objęto kwarantanną, a ponad 7000 przebywa pod nadzorem epidemiologicznym.

Premier Mateusz Morawiecki na wtorkowej konferencji prasowej poinformował o odwołaniu wszystkich imprez masowych, których "szczegółowa definicja znajduje się w ustawie o bezpieczeństwie imprez masowych". Z kolei szef MEN Dariusz Piontkowski przekazał, że dyrektorzy szkół mają obserwować sytuację w najbliższym otoczeniu i w sytuacji ewentualnego zagrożenia podejmować decyzję o zawieszeniu zajęć.

Pytana o sytuację związaną z koronawirusem, rzeczniczka stołecznego ratusza Karolina Gałecka przypomniała, że prezydent stolicy Rafał Trzaskowski uczestniczył w poniedziałek w sztabie kryzysowym zwołanym przez wojewodę. Podkreśliła też, że miasto realizuje wszystkie wytyczne i rekomendacje wojewody.

"Nie zamykamy szkół, ale wykluczamy kwestie wycieczek i wymiany międzyszkolnej" - poinformowała, dodając jednak, że "sytuacja jest dynamiczna".

Gałecka podkreśliła, że miasto stara się szczególnie zadbać o seniorów, którzy są najbardziej narażeni na zakażenie koronawirusem. "Tutaj podejmowane są różnego rodzaju działania, m.in. w Centrum Alzheimera" - wskazała. Jak dodała, w ośrodku wprowadzono regularną dezynfekcję klamek, przebywającym tam seniorom udostępniono środki antyseptyczne i zabezpieczono produkty żywnościowe na ponad miesiąc.