statystyki

Będą zmiany w Konstytucji dla nauki

autor: Paulina Szewioła03.02.2020, 07:20; Aktualizacja: 03.02.2020, 07:27
Jarosław Gowin

Jarosław Gowinźródło: PAP
autor zdjęcia: f

Postanowiliśmy przygotować rozwiązania, które bardziej niż obecna ustawa zagwarantują wolność wyrażania poglądów na uczelniach – tak minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin tłumaczy potrzebę nowelizacji ustawy prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

– Od początku prac nad tzw. Konstytucją dla Nauki wskazywałem, że ustawa ma poszerzyć autonomię uczelni i tak też się stało. Coraz częściej bywa ona jednak wykorzystywana do ograniczania wolności wewnętrznej – ocenia wicepremier Gowin.

Jego zdaniem w ostatnich miesiącach nasila się zjawisko ideologicznej cenzury na uczelniach. – Ostatnim najgłośniejszym przykładem jest sprawa prof. Ewy Budzyńskiej – wskazuje minister. Podczas wykładu nazwała ona człowieka w prenatalnej fazie rozwoju dzieckiem, mówiła też o definicji rodziny jako podstawowej i naturalnej komórce społeczeństwa opartej na związku kobiety i mężczyzny. To oburzyło studentów. Skierowali do władz uczelni skargę, w której zarzucili jej m.in. nietolerancję i szerzenie poglądów homofobicznych. Uruchomiona została też procedura dyscyplinarna.

– Rozumiem, że są tacy, którzy nie podzielają tych poglądów. Uczelnia jest właściwą przestrzenią, aby wymieniać się argumentami w tym zakresie. Nie może być jednak tak, że osoba, które prezentuje odmienne stanowisko, ma zamykane usta i wisi nad nią groźba postępowania dyscyplinarnego – wskazuje Jarosław Gowin.

W jego ocenie etos akademicki i tradycja polskich uczelni powinny być wystarczającą gwarancją wolności badań i wyrażania poglądów, które mają oparcie w nauce. Tak się jednak nie dzieje. Dlatego resort zdecydował się wprowadzić rozwiązania, które wzmacniają wolność akademicką.


Pozostało jeszcze 55% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane