Projekt rozporządzenia w tej sprawie trafił do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji publicznych.
Polskie prawo rozróżnia dwa obowiązki związane z edukacją: obowiązek szkolny i obowiązek nauki. Obowiązek szkolny polega na obowiązkowym uczęszczania do szkoły podstawowej. Rozpoczyna się w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 7 lat i trwa do zakończenia nauki w szkole podstawowej.
Po zakończeniu nauki w szkole podstawowej ucznia obejmuje obowiązek nauki. Trwa on do ukończenia 18 lat. Może być realizowany przez naukę w szkole ponadpodstawowej albo ponadgimnazjalnej (liceum ogólnokształcącym, technikum, szkole branżowej I stopnia, szkole branżowej II stopnia), odbywanie przygotowania zawodowego u pracodawcy, uczęszczanie na kwalifikacyjny kurs zawodowy lub naukę w szkole wyższej.
Nowelizacja rozporządzenia wynika z potrzeby uwzględnienia szczególnego przypadku absolwentów branżowej szkoły I stopnia, którzy ukończą tę szkołę, przed ukończeniem 18 lat. Ma na celu umożliwienie tym absolwentom kontynuowania realizacji obowiązku nauki przez kształcenie się w liceum ogólnokształcącym dla dorosłych. Warunkiem przyjęcia do liceum ogólnokształcącego dla dorosłych będzie ukończenie – najpóźniej w dniu rozpoczęcia zajęć dydaktyczno-wychowawczych – 16 lat.
Absolwenci szkół branżowych I stopnia, którzy rozpoczęli naukę w szkołach podstawowych w wieku 6 lat, kończą szkoły branżowe I stopnia, mając 17 lat. Nauka w szkole podstawowej trwa 8 lat, a w szkole branżowej I stopnia trwa 3 lata. Absolwent szkoły branżowej I stopnia może kontynuować naukę w dwuletniej szkole branżowej II stopnia.
Obecnie do publicznej lub niepublicznej szkoły ponadpodstawowej dla dorosłych można przyjąć osobę, która najpóźniej w dniu rozpoczęcia zajęć dydaktyczno-wychowawczych ukończyła 16 lat, jeżeli osoba ta ma opóźnienie w cyklu kształcenia, związane z sytuacją życiową lub zdrowotną uniemożliwiającą lub znacznie utrudniającą podjęcie lub kontynuowanie nauki w szkole ponadpodstawowej dla młodzieży.
Projektowana nowelizacja rozszerza zakres możliwości spełniania obowiązku nauki przez absolwentów szkół branżowych I stopnia.