statystyki

Strajk włoski w polskich szkołach i przedszkolach. Na czym będzie polegał?

autor: Artur Radwan03.10.2019, 08:20; Aktualizacja: 03.10.2019, 08:25
Z ankiety ZNP wynika, że ponad 22 proc. nauczycieli chce brać udział w różnego rodzaju manifestacjach.

Z ankiety ZNP wynika, że ponad 22 proc. nauczycieli chce brać udział w różnego rodzaju manifestacjach.źródło: ShutterStock

Nie będzie wznowienia strajku generalnego. Nauczyciele opowiedzieli się za lżejszą formą protestu, czyli za strajkiem włoskim. Tak wynika z ankiet przeprowadzonych przez Związek Nauczycielstwa Polskiego wśród blisko 228 tys. osób zatrudnionych w oświacie. Akcja rozpocznie się 15 października.

DGP jako pierwszy, już w ubiegłym tygodniu, napisał o takim pomyśle związkowców. Potwierdziły się więc nasze ustalenia, że nauczyciele nie są zainteresowani kontynuacją strajku generalnego, który naraża ich na straty finansowe (za czas zaprzestania pracy nie jest wypłacane wynagrodzenie). Za takim rozwiązaniem opowiedziało się tylko 18,6 proc. Z kolei za niewykonywaniem pozastatutowych zadań w swojej szkole lub przedszkolu opowiedziało się aż 55,3 proc.

– Spodziewałem się takiego wyniku. Nauczyciele są rozbici i rozżaleni, że ZNP po blisko trzech tygodniach zdecydowało się na zawieszenie wiosennego protestu – mówi Marek Pleśniar, dyrektor Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kadry Kierowniczej Oświaty.

Jego zdaniem akcja strajkowa powinna być zorganizowana dużo wcześniej, czyli wtedy, kiedy pojawił się pomysł likwidacji gimnazjów.

Na potrzeby realizacji protestu ZNP zapowiedział opracowanie dla nauczycieli specjalnego dokumentu, w którym wskaże, jakie zadania muszą robić pracownicy oświaty, a wykonania jakich mogą odmówić. Związek dodatkowo oferuje pomoc prawną, jeśli wykonanie określonego polecenia nałożonego przez dyrektora budziłoby ich wątpliwości. W tym celu nauczyciele mają domagać się od przełożonego wydania polecenia na piśmie. Cała akcja protestacyjna ma ruszyć dzień po Dniu Edukacji Narodowej, czyli 15 października 2019 r.


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • Bert(2019-10-03 20:37) Zgłoś naruszenie 10

    nauczycielki będą się drapać po przerwie a nauczyciele po dzwonku

    Odpowiedz
  • .(2019-10-03 22:55) Zgłoś naruszenie 01

    W innej prasie opisano ze strajk włoski nauczycieli ma polegac na tym, ze nauczyciele nie bedą jezdzic na wycieczki i niebeda przygotowywac dodatkowych materialow na lekcje tylko same podreczniki. zapraszam do gdanskiej szkoly , gdzie powyzsze dzialania nauczcycieli sa wprowadzone. Wiec nacuzycieli nie czekali na p.Broniarza tylko sami zaczeli dzialac.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane