Nie ma chętnych do nauki w zawodówkach. Trwa boom na licea ogólnokształcące

autor: Klara Klinger, Patrycja Otto08.08.2019, 07:42; Aktualizacja: 08.08.2019, 07:51
Szkoły zawodowe uchodzą w społeczeństwie za mało prestiżowe

Szkoły zawodowe uchodzą w społeczeństwie za mało prestiżoweźródło: DGP

Boom na licea – wbrew planom MEN absolwenci gimnazjów i szkół podstawowych wybrali ogólniaki.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (16)

  • Ogolne beda sie nadawac(2019-08-12 06:02) Zgłoś naruszenie 10

    Ci po ogolniakach beda pracowali jako pomocnicy slusarzy, stolarzy, mechanikow, elektrykow, dekarzy, murarzy absolwentow zawodowek

    Odpowiedz
  • j.(2019-08-10 15:47) Zgłoś naruszenie 60

    Czyli sytuacja na rynku pracy nic młodych ludzi nie nauczyła! Koniecznie zrobić maturę i na studia, tak? Byle na studia, choćby na jakąś tam politologię, historię, zarządzanie, czy cokolwiek, bo przecież prestiż, dyplom, tytuł itd... Tylko po co?... Czy oni mają jakąś wizję, co chcą później robić i z czego żyć? Studia są niezbędne, jeśli ktoś chce być np. lekarzem, adwokatem, sędzią, inżynierem, albo księdzem. Ale wtedy trzeba konsekwentnie dążyć do celu i potrafić się jakoś urządzić w życiu z tym dyplomem. Pozostali (czyli zdecydowana większość!) powinni zadbać o zdobycie dobrego zawodu, w którym znalezienie pracy nie będzie graniczyć z cudem, a jeśli ktoś ma żyłkę do biznesu, do handlu, do własnej działalności, nie boi się konkurencji, urzędu skarbowego i gąszczu wciąż zmieniających się przepisów, niech zakłada własną firmę, a do tego studia też nie są konieczne. Młodzi ludzie, po co tak się pchacie ne te studia? Żeby po nich pracować w jakimś urzędzie jako młodszy referent, albo w markecie na kasie, czy po prostu zarejestrować się jako bezrobotny z dyplomem?...

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • blueman(2019-08-10 14:45) Zgłoś naruszenie 41

    Każdy podejmuje mniej lub bardziej świadome wybory. Tylko żeby nie było później stękania, że ja jako nauczyciel albo urzędnik zarabiam mało, a ktoś kto jeździ TIRem albo koparką zarabia dwa, trzy razy więcej ode mnie.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • no tak(2019-08-09 14:55) Zgłoś naruszenie 21

    Polacy to AS-Y ? a gdzie tam, to kut AS-Y

    Odpowiedz
  • Agata(2019-08-09 08:51) Zgłoś naruszenie 110

    Wg mnie to efekt spadku poziomu nauczania. Wiem,za jaką wypowiedź stawiałam kiedyś 3. Teraz 100 procent wiedzy wymaganej to 6. Bardzo dobrze,że rośnie apetyt na naukę,tylko wiedzy w niej coraz mniej, w myśl powiedzenia: Powiedz durniowi,że jest mądry...

    Odpowiedz
  • były uczeń(2019-08-08 15:19) Zgłoś naruszenie 82

    To są wyniki Wieloletnich Reform Szkolnictwa - nigdy nie przemyślanych. Co po liceum ? Studia lub wykształcony bezrobotny ewentualnie "kasa" w markecie. A co po zawodówce ? Także nic a nawet gorzej. Brak kierunkowego wykształcenia i praktyki.

    Odpowiedz
  • drucikowy(2019-08-08 14:46) Zgłoś naruszenie 150

    Jako inżynier informatyk chciałem "dokształcić się" aby zostać ślusarzem. Taak, jest pewna działalność gdzie to mi jest potrzebne (papier). I tu jest problem, o ile zdać egzamin zawodowy mogę, to dorosły nie ma obecnie możliwości aby uzyskać kwalifikacje zawodowe i odbyc praktykę. ... do szkoły zawodowej go nie przyjmą a to jest wymagane aby przystąpić do egzaminu. Chyba szybciej będzie mi zrobić zaoczne studia inżynierskie "mechaniczne" co jest pewną paranoją właściwą dla obecnego systemu. dla dorosłych zą tylko szkoły bezkosztowe - kosmetologia, strzyżenie psów, ikebana ...

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • qwerty(2019-08-08 10:05) Zgłoś naruszenie 414

    Po liceum i studiach, jako urzednik zarabiam 3tys.zł netto. Znajomy na budowie zarabia 7tys.zł netto. Nie wiem czy liceum to taki dobry pomysł, trzeba było do technikum iść.

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz