Minister nauki i szkolnictwa wyższego wstrzymał decyzję o podpisaniu rozporządzenia w sprawie połączenia Państwowej Medycznej Wyższej Szkoły Zawodowej w Opolu z Uniwersytetem Opolskim.
To zaskakująca decyzja, biorąc pod uwagę, że projekt rozporządzenia w tej sprawie przeszedł już praktycznie całą ścieżkę legislacyjną. Zgodnie z nim do oficjalnego połączenia miało dojść 15 lipca 2019 r.
I to pomimo że obydwie placówki nie dogadały się w sprawie konsolidacji. Różnice między nimi wynikały z odmiennego podejścia do funkcjonowania szkoły zawodowej w strukturze uniwersytetu. Jednak minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin zdecydował o przygotowaniu projektu rozporządzenia, który połączy je na siłę.
Zarówno Rada Główna Nauki i Szkolnictwa Wyższego, jak i Krajowa Sekcja Nauki NSZZ „Solidarność” postulowały wstrzymanie się z wydaniem rozporządzenia do czasu uzyskania porozumienia między zainteresowanymi szkołami wyższymi.
Głosy krytyczne nie wpłynęły jednak na resort, który nie zamierzał zarzucić pracy nad tym aktem. Argumentował, że przeanalizował wszystkie aspekty połączenia i jest przekonany, że będzie to dla uczelni najlepsze rozwiązanie.
Co się zatem zmieniło?
Resort twierdzi, że przyczyną wstrzymania decyzji był brak realizacji postanowień porozumienia o współpracy i połączeniu zawartego pod auspicjami ministerstwa przez władze obydwu uczelni.
– To za daleko idące sformułowanie. Wraz z PMWSZ cały czas szukamy porozumienia w wielu kwestiach formalnych. W naszej ocenie samo połączenie nie jest zagrożone. Może dojść jedynie do nieznacznego przesunięcia terminu – mówi Maciej Kochański, rzecznik prasowy Uniwersytetu Opolskiego.
Inaczej tę kwestię widzi rektor PMWSZ w Opolu dr hab. Tomasz Halski.
– Nie otrzymałem z resortu żadnego pisma dotyczącego wstrzymania połączenia naszych uczelni. Jestem zaskoczony decyzją resortu i nie wiem, czy oznacza ona całkowitą rezygnację z planów dotyczących połączenia, czy faktycznie odłożenie jej w czasie – mówi.
Jak podkreśla, nadal jest przeciwny włączeniu PMWSZ do UO bez zawarcia porozumienia, jednak gorsza wydaje się ciągła niepewność. – Studenci, którzy biorą udział w rekrutacji nie wiedzą, czy od nowego roku akademickiego będą studiować pod szyldem PMWSZ czy Uniwersytetu Opolskiego – podkreśla.
Etap legislacyjny
Projekt przed podpisem ministra