statystyki

Pieniądze są, kłopot pozostał – czyli jak sprawiedliwie rozdzielić dodatki motywacyjne dla nauczycieli

autor: Leszek Jaworski12.06.2019, 08:39
Kwestia zwiększenia dodatku i udzielenia go na miesiące letnie podzieliła radnych.

Kwestia zwiększenia dodatku i udzielenia go na miesiące letnie podzieliła radnych.źródło: ShutterStock

Choć eksperci nie mają wątpliwości, że uchwała Rady m.st. Warszawy dotycząca ich podwyższenia w czasie wakacji jest zgodna z prawem, to są obawy, jak te środki będą dzielone.

Wydaje się, że warszawscy radni znaleźli legalny sposób na wyrównanie pensji obniżonych na skutek szkolnych protestów. Podjęli uchwałę pozwalającą wypłacić dodatkowe pieniądze jeszcze przed wrześniem. W jaki sposób? Otóż zaoszczędzone w wyniku niewypłacenia wynagrodzeń za okres strajku środki mają być przeznaczone na podwyższenie wypłacanego pedagogom dodatku motywacyjnego. Wyrównanie ma obowiązywać przez miesiące letnie – do 31 sierpnia 2019 r. Eksperci są zgodni, że przyjęte rozwiązania w uchwale zmieniającej regulamin wynagradzania nie naruszają prawa. Obawy dotyczą jednak tego, jak podział tych środków ma przebiegać od strony technicznej. I jak sobie z tym poradzą dyrektorzy palcówek oświatowych. W końcu dodatek ze swej istoty ma premiować nauczycieli, którzy wyróżniająco wykonują swoje obowiązki, a nie być narzędziem do wyrównywania pensji obciętej pracownikowi za powstrzymanie się od wykonywania pracy.

Legalna, ale...

Kwestia zwiększenia dodatku i udzielenia go na miesiące letnie podzieliła radnych. Przedstawiciele PiS uznali to działanie za „formę łapówki dla nauczycieli”, „dodatek motywujący do strajku”. Była też mowa o stawianiu dyrektorów placówek oświatowych w trudnej sytuacji, bo mogą się spotkać z zarzutem złamania dyscypliny finansów publicznych. Radni Koalicji Obywatelskiej tłumaczyli zaś, że chodzi o zagospodarowanie oszczędności, które powstały z powodu kwietniowego strajku w oświacie (patrz opinia).


Pozostało jeszcze 77% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane