Wrześniowe podwyżki i ustępstwa dla nauczycieli już w Sejmie

autor: Artur Radwan10.06.2019, 08:33; Aktualizacja: 10.06.2019, 08:33
Nie będzie obowiązkowej oceny nauczycieli co pięć lat. Zostanie przywrócony stan prawny z przed września 2018 r. Z taką różnicą, że na temat pracy osób uczących będzie mogła się też wypowiedzieć rada rodziców.

Nie będzie obowiązkowej oceny nauczycieli co pięć lat. Zostanie przywrócony stan prawny z przed września 2018 r. Z taką różnicą, że na temat pracy osób uczących będzie mogła się też wypowiedzieć rada rodziców.źródło: ShutterStock

Nie będzie obowiązkowej oceny nauczycieli co pięć lat. Zostanie przywrócony stan prawny z przed września 2018 r. Z taką różnicą, że na temat pracy osób uczących będzie mogła się też wypowiedzieć rada rodziców. Takie rozwiązanie przewiduje projekt nowelizacji ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta nauczyciela (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 967 ze zm.), który został wniesiony do Sejmu przez posłów PiS. Projekt to efekt kwietniowego porozumienia Solidarności z rządem.

Zgodnie z nim nauczyciel może podlegać ocenie na wniosek swój, a także np. dyrektora lub organu prowadzącego, rady szkoły lub rady rodziców. Taka weryfikacja może być dokonywana w każdym czasie, ale nie częściej niż po roku od poprzedniej. W praktyce do tej pory według starego mechanizmu było tak, że nauczyciele pracowali nawet 20 lat bez takiej oceny. Dotyczy to głównie nauczycieli dyplomowanych, którzy osiągnęli już najwyższy stopień awansu zawodowego i nie mają potrzeby dokonywania takiej weryfikacji.

– Rzeczywiście powróciliśmy do stanu, który przecież wymagał pewnych zmian. Z pewnością należałoby pozostawić ten okres obowiązkowego oceniania nauczycieli co pięć lat. Mieliśmy już wypracowane kryteria, które też zostaną uchylone – mówi Marek Pleśniar, dyrektor biura Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kadry Kierowniczej Oświaty.

– Szefowie placówki oświatowej będą się z ocenami wstrzymywać, bo nie wiadomo, jakie jeszcze zmiany mogą nas czekać – dodaje.


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (56)

  • Ewa(2019-06-10 10:50) Zgłoś naruszenie 325

    Wielu nauczycieli złożyło w maju wypowiedzenia nie widząc szansy na godną płacę, młodych matematyków, informatyków, zawodowców nie widać . We wrześniu będzie ciekawie, jak do szkół średnich przyjdzie podwójny rocznik. Ciekawe, kogo będą hejtować rodzice dzieci, które nie będą miały lekcji matematyki, informatyki czy przedmiotów zawodowych. W czasie strajków hejtowali nauczycieli, a we wrześniu?

    Pokaż odpowiedzi (8)Odpowiedz
  • anka(2019-06-10 10:29) Zgłoś naruszenie 269

    Moja pensja brutto 3485 złotych. Nauczyciel dyplomowany. Wymagania wysokie... Studia dzienne magisterskie, podyplomowe, stażę i mase szkolen, ezgaminy. Dzis w Lidlu wita mnie baner placa 3600 brutto. Wymagania: kiazeczka zdrowia (posiadam taka), obsługa kasy fiskalnej, chęć do pracy. Studia nie potrzebne:-). Tak sie ceni prace nauczycieli - wykwalifikowanego pracownika w stosunku do pracy, ktora po krotkim przeszkoleniu moze wykonywac kazdy... BRAWO PIS, BRAWO POLSKO!

    Pokaż odpowiedzi (5)Odpowiedz
  • Anna(2019-06-10 20:57) Zgłoś naruszenie 214

    Wiedza jest dziś towarem, cennym towarem. Nauczyciel pracuje na dobre jutro swoich uczniów, dlaczego więc "dziś" nauczyciela ma być kiepskie,tylko dlatego, że jest nauczycielem. W żadnym zawodzie nikt nie będzie dobrze pracował bez sensownego wynagrodzenia, także i nauczyciel.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • ak(2019-06-10 21:12) Zgłoś naruszenie 215

    W czasie strajku, dzięki społeczeństwu dowiedziałam się, że mam pracować 18 godzin w tygodniu. Przez 18 lat pracy w szkole, pracy wybranej świadomie i nadal ulubionej, nie dotarło do mnie, że pracuje zdecydowanie za dużo. Cieszę się z tego strajku, wiele mnie nauczył i wiem, że teraz nie szkoła jest najważniejsza w moim życiu. Kocham pracę z młodymi ludźmi i oni mimo wszystko pozwalają mi wracać codziennie do tej instytucji. Ale nigdy więcej nie oddam siebie i swojego czasu za marna kasę. Jestem za szkolnictwem płatnym, dobrze płatnym. Bo to się sprawdza. Ale do tego trzeba naprawdę sensownych zmian i świadomego społeczeństwa. Póki co........cóż.....

    Pokaż odpowiedzi (8)Odpowiedz
  • GG(2019-06-10 19:04) Zgłoś naruszenie 136

    Najlepsi nauczyciele są po szkołach pedagogicznych. Nie po Uniwersytetach. Np. najlepszy wuefista jest po AWF, a nie po kierunku wf na Uniwersytecie! Zrozum człowieku!

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • zenek(2019-06-10 12:44) Zgłoś naruszenie 1133

    Do pań nauczycielek z małymi zarobkami-jeżeli jest tak żle,ciężko za marne pieniądze to dlaczego,mimo zmniejszenia ogólnej liczby uczniów, nauczycieli do pracy przybywa-

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • znam się(2019-06-10 15:57) Zgłoś naruszenie 930

    DRODZY (DOSŁOWNIE) NAUCZYCIELE, A ILE TRWAJĄ WAKACJE W TYM ROKU?! Będziecie mogli odpocząć po wyczerpującym strajku...

    Pokaż odpowiedzi (6)Odpowiedz
  • Kasia(2019-06-11 10:42) Zgłoś naruszenie 65

    A co z nauczycielami w wiejskich szkołach, którzy mają w klasie po 3, 4 uczniów i też zarabiają po 3 tys. na rękę?Przecież to patologiczne zjawisko, nauczyciel w mieście musi sprawdzić 25 wypracowań, na wsi 3 i ten na wsi dostaje jeszcze dodatek wiejski.Teraz to powinien być dodatek miejski, bo nauczyciele w miastach mają dużo więcej pracy za takie same pieniądze.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • o(2019-06-11 09:02) Zgłoś naruszenie 511

    ciągle mało, ciągle, a biadolenia ciąg dalszy

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Kura orła nie nauczy wysoko latać(2019-06-10 22:09) Zgłoś naruszenie 52

    Wszyscy wiedzą, że na uniwersytety dostają się najlepsi - najbardziej inteligentni. I tego potrzebuje polska szkoła - szerokich horyzontów. Szacunek dla każdego człowieka, ale nie każdy może dostać się na uniwersytet. Warto zmierzyć się z prawdą. Dla Kasi jest to nie do przeskoczenia

    Pokaż odpowiedzi (5)Odpowiedz
  • Poprawcie tego byka(2019-06-10 22:10) Zgłoś naruszenie 41

    Z przed września??? No taki portal i takie coś?

    Odpowiedz
  • Duze podwyżki dla nauczycieli po uniwersytetach(2019-06-10 10:04) Zgłoś naruszenie 418

    Poza symboliczną podwyżką - zarobki nadal poniżej średniej krajowej - proponuję selekcję pracujących nauczycieli np. pozostawienie w zawodzie wyłącznie osób z uniwersyteckim wykształceniem. A później tej elicie wysokie podwyżki. Szkoły krzak edukacja w dół. Takie mamy szkoły i spirala absurdu się kręci

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • Norbert(2019-06-10 13:30) Zgłoś naruszenie 32

    Napiszcie o likwidacji szkół Salomon w Warszawie! Układ zamknięty działa... :( Urzędnicy zabili szkoły Salomon bo im się nie podobały?

    Odpowiedz