Wrześniowe podwyżki i ustępstwa dla nauczycieli już w Sejmie

autor: Artur Radwan10.06.2019, 08:33; Aktualizacja: 10.06.2019, 08:33
Nie będzie obowiązkowej oceny nauczycieli co pięć lat. Zostanie przywrócony stan prawny z przed września 2018 r. Z taką różnicą, że na temat pracy osób uczących będzie mogła się też wypowiedzieć rada rodziców.

Nie będzie obowiązkowej oceny nauczycieli co pięć lat. Zostanie przywrócony stan prawny z przed września 2018 r. Z taką różnicą, że na temat pracy osób uczących będzie mogła się też wypowiedzieć rada rodziców.źródło: ShutterStock

Nie będzie obowiązkowej oceny nauczycieli co pięć lat. Zostanie przywrócony stan prawny z przed września 2018 r. Z taką różnicą, że na temat pracy osób uczących będzie mogła się też wypowiedzieć rada rodziców. Takie rozwiązanie przewiduje projekt nowelizacji ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta nauczyciela (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 967 ze zm.), który został wniesiony do Sejmu przez posłów PiS. Projekt to efekt kwietniowego porozumienia Solidarności z rządem.

Zgodnie z nim nauczyciel może podlegać ocenie na wniosek swój, a także np. dyrektora lub organu prowadzącego, rady szkoły lub rady rodziców. Taka weryfikacja może być dokonywana w każdym czasie, ale nie częściej niż po roku od poprzedniej. W praktyce do tej pory według starego mechanizmu było tak, że nauczyciele pracowali nawet 20 lat bez takiej oceny. Dotyczy to głównie nauczycieli dyplomowanych, którzy osiągnęli już najwyższy stopień awansu zawodowego i nie mają potrzeby dokonywania takiej weryfikacji.

– Rzeczywiście powróciliśmy do stanu, który przecież wymagał pewnych zmian. Z pewnością należałoby pozostawić ten okres obowiązkowego oceniania nauczycieli co pięć lat. Mieliśmy już wypracowane kryteria, które też zostaną uchylone – mówi Marek Pleśniar, dyrektor biura Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kadry Kierowniczej Oświaty.

– Szefowie placówki oświatowej będą się z ocenami wstrzymywać, bo nie wiadomo, jakie jeszcze zmiany mogą nas czekać – dodaje.


Pozostało jeszcze 65% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (56)

  • Ewa(2019-06-10 10:50) Zgłoś naruszenie 315

    Wielu nauczycieli złożyło w maju wypowiedzenia nie widząc szansy na godną płacę, młodych matematyków, informatyków, zawodowców nie widać . We wrześniu będzie ciekawie, jak do szkół średnich przyjdzie podwójny rocznik. Ciekawe, kogo będą hejtować rodzice dzieci, które nie będą miały lekcji matematyki, informatyki czy przedmiotów zawodowych. W czasie strajków hejtowali nauczycieli, a we wrześniu?

    Pokaż odpowiedzi (8)Odpowiedz
  • anka(2019-06-10 10:29) Zgłoś naruszenie 259

    Moja pensja brutto 3485 złotych. Nauczyciel dyplomowany. Wymagania wysokie... Studia dzienne magisterskie, podyplomowe, stażę i mase szkolen, ezgaminy. Dzis w Lidlu wita mnie baner placa 3600 brutto. Wymagania: kiazeczka zdrowia (posiadam taka), obsługa kasy fiskalnej, chęć do pracy. Studia nie potrzebne:-). Tak sie ceni prace nauczycieli - wykwalifikowanego pracownika w stosunku do pracy, ktora po krotkim przeszkoleniu moze wykonywac kazdy... BRAWO PIS, BRAWO POLSKO!

    Pokaż odpowiedzi (5)Odpowiedz
  • Anna(2019-06-10 20:57) Zgłoś naruszenie 204

    Wiedza jest dziś towarem, cennym towarem. Nauczyciel pracuje na dobre jutro swoich uczniów, dlaczego więc "dziś" nauczyciela ma być kiepskie,tylko dlatego, że jest nauczycielem. W żadnym zawodzie nikt nie będzie dobrze pracował bez sensownego wynagrodzenia, także i nauczyciel.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • ak(2019-06-10 21:12) Zgłoś naruszenie 205

    W czasie strajku, dzięki społeczeństwu dowiedziałam się, że mam pracować 18 godzin w tygodniu. Przez 18 lat pracy w szkole, pracy wybranej świadomie i nadal ulubionej, nie dotarło do mnie, że pracuje zdecydowanie za dużo. Cieszę się z tego strajku, wiele mnie nauczył i wiem, że teraz nie szkoła jest najważniejsza w moim życiu. Kocham pracę z młodymi ludźmi i oni mimo wszystko pozwalają mi wracać codziennie do tej instytucji. Ale nigdy więcej nie oddam siebie i swojego czasu za marna kasę. Jestem za szkolnictwem płatnym, dobrze płatnym. Bo to się sprawdza. Ale do tego trzeba naprawdę sensownych zmian i świadomego społeczeństwa. Póki co........cóż.....

    Pokaż odpowiedzi (8)Odpowiedz
  • GG(2019-06-10 19:04) Zgłoś naruszenie 136

    Najlepsi nauczyciele są po szkołach pedagogicznych. Nie po Uniwersytetach. Np. najlepszy wuefista jest po AWF, a nie po kierunku wf na Uniwersytecie! Zrozum człowieku!

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • zenek(2019-06-10 12:44) Zgłoś naruszenie 1132

    Do pań nauczycielek z małymi zarobkami-jeżeli jest tak żle,ciężko za marne pieniądze to dlaczego,mimo zmniejszenia ogólnej liczby uczniów, nauczycieli do pracy przybywa-

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • znam się(2019-06-10 15:57) Zgłoś naruszenie 929

    DRODZY (DOSŁOWNIE) NAUCZYCIELE, A ILE TRWAJĄ WAKACJE W TYM ROKU?! Będziecie mogli odpocząć po wyczerpującym strajku...

    Pokaż odpowiedzi (6)Odpowiedz
  • Kasia(2019-06-11 10:42) Zgłoś naruszenie 64

    A co z nauczycielami w wiejskich szkołach, którzy mają w klasie po 3, 4 uczniów i też zarabiają po 3 tys. na rękę?Przecież to patologiczne zjawisko, nauczyciel w mieście musi sprawdzić 25 wypracowań, na wsi 3 i ten na wsi dostaje jeszcze dodatek wiejski.Teraz to powinien być dodatek miejski, bo nauczyciele w miastach mają dużo więcej pracy za takie same pieniądze.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • o(2019-06-11 09:02) Zgłoś naruszenie 511

    ciągle mało, ciągle, a biadolenia ciąg dalszy

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Poprawcie tego byka(2019-06-10 22:10) Zgłoś naruszenie 41

    Z przed września??? No taki portal i takie coś?

    Odpowiedz
  • Duze podwyżki dla nauczycieli po uniwersytetach(2019-06-10 10:04) Zgłoś naruszenie 417

    Poza symboliczną podwyżką - zarobki nadal poniżej średniej krajowej - proponuję selekcję pracujących nauczycieli np. pozostawienie w zawodzie wyłącznie osób z uniwersyteckim wykształceniem. A później tej elicie wysokie podwyżki. Szkoły krzak edukacja w dół. Takie mamy szkoły i spirala absurdu się kręci

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • Kura orła nie nauczy wysoko latać(2019-06-10 22:09) Zgłoś naruszenie 42

    Wszyscy wiedzą, że na uniwersytety dostają się najlepsi - najbardziej inteligentni. I tego potrzebuje polska szkoła - szerokich horyzontów. Szacunek dla każdego człowieka, ale nie każdy może dostać się na uniwersytet. Warto zmierzyć się z prawdą. Dla Kasi jest to nie do przeskoczenia

    Pokaż odpowiedzi (5)Odpowiedz
  • Norbert(2019-06-10 13:30) Zgłoś naruszenie 32

    Napiszcie o likwidacji szkół Salomon w Warszawie! Układ zamknięty działa... :( Urzędnicy zabili szkoły Salomon bo im się nie podobały?

    Odpowiedz