statystyki

Szkoły mają narzędzia do zapewnienia bezpieczeństwa dzieciom

autor: Patrycja Otto05.06.2019, 07:34; Aktualizacja: 05.06.2019, 09:05
Anna Ostrowska rzecznik prasowy Ministerstwa Edukacji Narodowej

Anna Ostrowska rzecznik prasowy Ministerstwa Edukacji Narodowejźródło: DGP

To środowisko szkolne decyduje o działaniach wychowawczych podejmowanych w placówce - mówi Anna Ostrowska, rzecznik prasowy Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Czy po tragicznych zdarzeniach w Wawrze będą zmienione przepisy dotyczące bezpieczeństwa w szkołach?

Zdarzenie miało charakter incydentalny. Konieczna jest właściwa realizacja przepisów i dbanie o dobry klimat i relacje w szkole. Przypomnę, że za bezpieczeństwo uczniów w szkole odpowiada dyrektor. Nadzór pedagogiczny nad działalnością szkół prowadzą zaś właściwi terytorialnie kuratorzy oświaty. Wszystkie działania w szkołach i placówkach powinny być zgodne z programem wychowawczo-profilaktycznym, opracowanym na podstawie przeprowadzonej diagnozy potrzeb i problemów występujących w danej społeczności szkolnej, skierowanym do uczniów, nauczycieli i rodziców.

Co się w nim zmieni od nowego roku szkolnego?

Program ten będzie opracowywany także na podstawie wyników corocznej diagnozy w zakresie potrzeb rozwojowych uczniów, przy uwzględnieniu czynników chroniących i czynników ryzyka, a szczególnie zagrożeń związanych z używaniem nowych substancji psychoaktywnych. W programie powinny być ujęte normy: poszanowania godności drugiego człowieka, odpowiedzialności za własne decyzje i wybory, przestrzegania praw człowieka, w tym praw dziecka.

W ogólnych założeniach dotyczących oddziaływań wychowawczo-profilaktycznych w szkole i placówce akcentuje się kształtowanie kompetencji społecznych i obywatelskich przez propagowanie idei wolontariatu oraz rozwijanie wrażliwości na los potrzebujących, branie odpowiedzialności za życie swoje i innych. Zatem to środowisko szkolne zdecyduje o działaniach wychowawczych, które powinny być realizowane w danej szkole.


Pozostało 54% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • JużNieNauczyciel(2019-06-09 23:08) Zgłoś naruszenie 50

    To może pani rzecznik konkretnie powie, co może, w obecnym systemie prawnym, zrobić dyrekcja i nauczyciele w stosunku do uczniów niedostosowanych społecznie, nie respektujących norm i zasad funkcjonowania w społeczeństwie. Porozmawiać, wpisać uwagę czy wysłać do psychologa, który jest jeden na całą szkołę?

    Odpowiedz
  • obserwator(2019-06-08 16:39) Zgłoś naruszenie 40

    Szkoły nie mają żadnych narzędzi do radzenia sobie z przemocą, narkotykami, używkami, itp. Program profilaktyczny , czyli lekcje wychowawcze na temat np.szkodliwości narkotyków, dilerów nie zatrzymają. To jest ułuda a nie narzędzie, taka sama ułuda jak średnia zarobków nauczycieli. Nadal poruszamy się w świecie fikcji, więc lepiej nie będzie. Podobnie poziom agresji, patologii w szkołach nie jest incydentalny, ciągle rośnie.Nauczyciel to też nie komandos. Z osiłkiem w domu rodzic sobie nie radzi, a co dopiero jeden nauczyciel z trzema, czterema w klasie. Przykre, ale prawdziwe. Gdyby rządzący chcieli posłuchać nauczycieli, można by wielu bardzo groźnym sytuacjom zapobiec, ale w oświacie już tak jest, że na temat szkoły najgłośniej wypowiadają się ci, którzy nic o tej pracy nie wiedzą.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane