statystyki

Kłopotliwe stypendia z grantów Narodowego Centrum Nauki

autor: Paulina Szewioła04.06.2019, 07:20; Aktualizacja: 04.06.2019, 07:21
Narodowe Centrum Nauki zauważa, że nie ma kompetencji do rozstrzygnięcia, czy wypłata stypendium naukowego dla doktoranta realizującego zadania w projekcie badawczym może zastąpić obowiązek wypłacenia mu stypendium przyznawanego na zasadach określonych w ustawie 2.0.

Narodowe Centrum Nauki zauważa, że nie ma kompetencji do rozstrzygnięcia, czy wypłata stypendium naukowego dla doktoranta realizującego zadania w projekcie badawczym może zastąpić obowiązek wypłacenia mu stypendium przyznawanego na zasadach określonych w ustawie 2.0.źródło: ShutterStock

Jeżeli szkoły doktorskie uznają stypendia naukowe Narodowego Centrum Nauki za doktoranckie, czyli przyznawane na podstawie ustawy 2.0, NCN nie będzie kwestionować ich decyzji.

Tak wynika z interpretacji przepisów wydanej przez Narodowe Centrum Nauki (NCN) w związku ze zmianami w kształceniu doktorantów wprowadzonymi ustawą – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, nazywanej ustawą 2.0 lub Konstytucją dla nauki (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 730). Przypomnijmy, że od października studia doktoranckie zostaną zastąpione przez szkoły doktorskie.

Nowy model wiąże się z poprawą sytuacji materialnej doktorantów. Każdy z nich otrzyma bowiem stypendium. W związku z tym konieczna stała się wykładnia przepisów związanych z przyznawaniem i wypłatą stypendiów naukowych dla wykonawców projektów badawczych finansowanych przez agencję NCN.

Po co nam patenty?


Pozostało jeszcze 68% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane