statystyki

Kłopotliwe stypendia z grantów Narodowego Centrum Nauki

autor: Paulina Szewioła04.06.2019, 07:20; Aktualizacja: 04.06.2019, 07:21
Narodowe Centrum Nauki zauważa, że nie ma kompetencji do rozstrzygnięcia, czy wypłata stypendium naukowego dla doktoranta realizującego zadania w projekcie badawczym może zastąpić obowiązek wypłacenia mu stypendium przyznawanego na zasadach określonych w ustawie 2.0.

Narodowe Centrum Nauki zauważa, że nie ma kompetencji do rozstrzygnięcia, czy wypłata stypendium naukowego dla doktoranta realizującego zadania w projekcie badawczym może zastąpić obowiązek wypłacenia mu stypendium przyznawanego na zasadach określonych w ustawie 2.0.źródło: ShutterStock

Jeżeli szkoły doktorskie uznają stypendia naukowe Narodowego Centrum Nauki za doktoranckie, czyli przyznawane na podstawie ustawy 2.0, NCN nie będzie kwestionować ich decyzji.

Tak wynika z interpretacji przepisów wydanej przez Narodowe Centrum Nauki (NCN) w związku ze zmianami w kształceniu doktorantów wprowadzonymi ustawą – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, nazywanej ustawą 2.0 lub Konstytucją dla nauki (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 730). Przypomnijmy, że od października studia doktoranckie zostaną zastąpione przez szkoły doktorskie.

Nowy model wiąże się z poprawą sytuacji materialnej doktorantów. Każdy z nich otrzyma bowiem stypendium. W związku z tym konieczna stała się wykładnia przepisów związanych z przyznawaniem i wypłatą stypendiów naukowych dla wykonawców projektów badawczych finansowanych przez agencję NCN.

Po co nam patenty?


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane