statystyki

Olimpiada: Bilet na miejsce w szkole ponadpodstawowej

autor: Klara Klinger, Patrycja Otto24.04.2019, 07:44; Aktualizacja: 24.04.2019, 09:17
Jest jeszcze jeden powód, dla którego ósmoklasiści mogą czuć się poszkodowani: mieli ograniczoną liczbę przedmiotów, w których mogli się wykazać.

Jest jeszcze jeden powód, dla którego ósmoklasiści mogą czuć się poszkodowani: mieli ograniczoną liczbę przedmiotów, w których mogli się wykazać.źródło: Agencja Gazeta
autor zdjęcia: Andrzej Grygiel

Boom na konkursy kuratoryjne – uczniowie ostatnich klas podstawówek i gimnazjów szukają sposobów na podwójny rocznik.

Żeby zdobyć punkty w rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych, ósmoklasiści masowo przystępowali do konkursów kuratoryjnych – wynika z sondy przeprowadzonej przez DGP. W tym roku o miejsca w szkołach ponadpodstawowych walczą dwa roczniki. I choć każdy idzie innym trybem, to i tak składają dokumenty do tych samych szkół. W efekcie miejsc jest często mniej niż w poprzednich latach. Dlatego w rekrutacji liczy się każdy punkt. A status laureata w konkursie kuratoryjnym daje zielone światło do każdej placówki.

Przed wyzwaniem stanęli zwłaszcza uczniowie kończący podstawówki. Gimnazjaliści mogli przez trzy lata próbować swoich sił w konkursach. Uczniowie z podstawówek mieli na to tylko dwa lata. A ze względu na chaos z przygotowaniami do ostatniej chwili nie wiedzieli, w konkursach z których przedmiotów będą mogli startować. Pomimo to zainteresowanie było bardzo duże. Dla przykładu w woj. lubuskim w tym roku do konkursów podeszło 18,1 tys. uczniów szkół podstawowych. Rok wcześniej sił próbowało 10,5 tys. W sumie w zeszłym i tym roku (do konkursów mogły przystępować dwa roczniki: VII i VIII klasa) podeszło prawie 29 tys. uczniów. To o 10 tys. więcej niż gimnazjalistów (również w tym i zeszłym roku). W woj. łódzkim do konkursu na etapie szkolnym przystąpiło w podstawówkach w tym roku 16,8 tys. uczniów wobec 9,8 tys. rok wcześniej, a w gimnazjum 12 tys. wobec 15,9 tys. rok wcześniej.


Pozostało jeszcze 66% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane