statystyki

Klinger, Osiecki: Strajk pokazał, że rząd łaskawie rozdaje komu chce, ale bardzo nie lubi, jak ktoś chce od niego

23.04.2019, 09:40; Aktualizacja: 23.04.2019, 09:41
Strajk nauczycieli

Strajk nauczycieliźródło: Agencja Gazeta
autor zdjęcia: Fot. Grzegorz Skowronek AG

Przedświąteczne rozmowy związków nauczycielskich z rządem nic nie przyniosły. Strajkujący nie zgodzili się na propozycję podwyżek w zamian za wyższe pensum.

Przed nami okrągły stół. – Proponujemy rozmowy w czterech obszarach: „uczniowie”, „nauczyciele”, „jakość edukacji, kształcenia” i „nowoczesna szkoła”, czyli odpowiadająca wymogom drugiej, a za chwilę trzeciej dekady XXI w. – tak zapowiadał obrady premier Mateusz Morawiecki. By grono było jak najbardziej reprezentatywne, zaproszeni są rodzice, eksperci, pedagodzy, wychowawcy, nauczyciele, związkowcy i przedstawiciele opozycji.

Szczerze mówiąc i propozycja zmiany zasad wynagradzania, i okrągły stół to dobre pomysły, ale tylko wtedy, jeżeli miałyby być traktowane na serio, a nie służyły rozmydleniu sytuacji. A że tak właśnie może być, wskazuje kilka faktów. Po pierwsze, do końca kadencji zostało pół roku. To piekielnie mało czasu, by spokojnie przedyskutować tak poważne zmiany, nie mówiąc już o ich wdrożeniu. Po drugie, rząd właśnie zakończył cały cykl zmian, począwszy od cofnięcia rozwiązań poprzedniej władzy w sprawie sześciolatków w I klasie czy reformy Handkego z 199 9 r ., czego efektem jest likwidacja gimnazjów. Jeśli zwołuje okrągły stół, to sprawia to wrażenie, że nie wiedział, co robi dotąd. Jak to możliwe, że dopiero po wprowadzeniu reformy dokonał tak dogłębnych analiz? I zrobił to premier, a nie MEN! Szczerze? To raczej jak wotum zaufania do własnej minister i do jej dokonań. To nie budzi dużego zaufania, że ta władza wie, co robi w oświacie.

A przecież reformy Anny Zalewskiej miały ustawić wreszcie polską szkołę na właściwych torach. Tak to z pompą ogłoszono Polakom. Więc trochę dziwne wrażenie sprawia to, że teraz, gdy pani minister szykuje się do Brukseli, mielibyśmy zacząć rozmowę tak naprawdę o wszystkim.


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (23)

 • Prawo Dzungli(2019-04-23 10:01) Zgłoś naruszenie 3517

  Czy w związku z koniecznością zmiany oświaty po reformie pani Z. - winna dostała nagrode i dostanie kolejną? Zadziwiający jest ten pomysł naprawy po reformie. To lepsze niż Bareja. Chcemy usłyszeć to co mają do powiedzenia ci, którzy dotąd milczeli w sprawie SREBRNEJ. Odwrócenie uwagi od sprawy niewyjaśnionej koperty - na ocenę nauczycieli, liczenie ich niskich dochodów i oczekiwanie na bierność środowiska i całego społeczeństwa. Łatwo krytykować nauczycieli, kiedy afera goni aferę Srebrny prezes, Czerwony Krzyż minister oświaty, pobieranie pieniędzy za prywatny samochód, kiedy się nim nie jeździ i korzysta z rządowej limuzyny, rozbijane limuzyny, seksafery, niezapłacone faktury tatusia premiera itd, itp, 447 itd itp, a ogłupiały srebrnikami lud cieszy się z krową plus

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • rzad powinien wspierac publiczna oswiate(2019-04-23 11:11) Zgłoś naruszenie 2614

  Rządy celowo obniżały poziom szkół i zarobków nauczycieli, żeby dorabiali się na dotacjach wszyscy kolesie, którzy pozakładali szkoły niepubliczne. Miliony z MEN płyną do szkoły byłego radnego PiS. Od dwóch lat minister edukacji zleca Kolegium Jagiellońskiemu Toruńskiej Wyższej Szkole przeprowadzenie studiów podyplomowych dla nauczycieli w ramach rządowego programu Bezpieczna+. "Resort wydał na ten cel ponad 1,7 mln zł: Szkoły publiczne nie dają takich dochodów właścicielowi - organowi prowadzącemu, który zatrudnia nauczycieli i im płaci. Szkoły niepubliczne może prowadzić każdy np. fryzjer czy kelner. I zarabia na uczniach, nauczycielach i rodzicach. A kto stworzył takie prawo, aby decydowali o szkołach nieznający się na oświacie ludziki? Kto jest odpowiedzialny za wzbogacających się na kolejnych prywatnych szkołach niewykształconych w edukacji kolesi? Szczegolnie premier wspiera publiczna oswiate posyłajc dzieci do szkoly prywatnej bo wieksze ma do niej zaufanie.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • antypis(2019-04-23 13:56) Zgłoś naruszenie 2410

  np. służba więzienna dostała po 650 zł podwyżki, tak po cichu, bez strajku

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Gog(2019-04-23 11:59) Zgłoś naruszenie 239

  Jakieś dziwne były te propozycje - podwyżka 250 zł brutto za 2 godziny więcej w tygodniu, gdy za 8 ponadwymiarowych w miesiącu nauczyciel dostaje 320 brutto.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Brawo PiS(2019-04-23 20:01) Zgłoś naruszenie 1916

  Jeżeli chodzi o budżetówkę to naprawdę już bardziej należy się podwyżka urzędnikom skarbowym, celnym, Policji, Strażakom, tym z tych kuratorów, urzędnikom socjalnym z domów pomocy, służbom a nie im! Dlaczego znowu oni mają dostać podwyżki za 18 godzin?? nawet niech za 20, co to jest? Inni też się muszą się przygotowywać, pisać pisma w terminie ustawowym, a nie oddawać kartkówkę kiedy się podoba, uczyć się zmian w prawie, pracować w nadgodzinach. Ani grosza im, jeszcze za taki numer zwolnić , albo obniżyć pensje, a jeszcze lepiej opodatkować na 20% dochody z korepetycji. Oni też korzystają z 500+ mają dodatki, korepetycje, wolne wakacje, ferie, 13, urlopy dla zdrowia i mało. To do urzędów albo na wolny rynek i zobaczymy ich umiejętności, a szczególnie tych z WFu, za rzucacie piłki 8000 brutto a urzędnik skarbowy po 15 latach 2600 no nieporozumienie, ani grosza im!!

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Przykro (2019-04-23 15:39) Zgłoś naruszenie 1412

  Teraz gdy nauczyciele są w czarnej ***** kiedy już ich nikt nie popiera to rząd nawet tego co solidarności dali nie będzie .

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Kiepsko to wygląda(2019-04-23 19:00) Zgłoś naruszenie 1212

  Rząd nienawidzi wykształciuchów i samej idei wykształcenia. Rząd nienawidzi wiedzy i rozumu. Rząd kocha bezmyślną masę, która nadaje się do manipulacji lub kupienia.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • jasnowidz(2019-04-23 18:43) Zgłoś naruszenie 118

  Bo katechizm zwykłym Polakom wystarczy. Dzieci kształcone przez ludzi pokroju prałata Jankowskiego i katechetów - to takie fajne dzieci. Dzieci mają być posłuszne, spolegliwe i nie opowiadać o krzywdach jakie im dorośli wyrządzają a szczególnie czarna mafia. W tym celu trzeba zgnoić nauczycieli świeckich. Zabrano ludziom pracę i mieszkania /ustawa reprywatyzacyjna/, zmilczano zbrodnie czarnej mafii. Mówiono tylko o nielicznych zbrodniach na kapłanach. Teraz jest kult niezłomnych bandytów - zwykły Polak ma robić co mu rządzący każą. Rządzący kształcą dzieci w prywatnych szkołach - bo dobrze naród okradli. A naród pozwala nadal sobą pomiatać. Jak nie poprzecie nauczycieli świeckich rządzić będzie Rydzyk, Godek, Ordo Iuris......

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Stanislaw Topolski - Krakow (2019-04-23 19:12) Zgłoś naruszenie 1013

  Jak widze towarzysza Broniarza i jego swite ktora mu towarzyszy to wypisz wymaluj KC PZPR !!!!. A wy nauczyciele wezcie sie w koncu za jakosc nauczania bo z tym jest coraz gorzej !!!!

  Odpowiedz
 • Tytuł trąci putinowskim puczem(2019-04-24 07:12) Zgłoś naruszenie 88

  Strajk pokazał ,że jest POlityczny ,a a o NZP działającym w ten sposób pisał sam p.Kramek - putinowski "zielony" ludzik. Staję w obronie polskiego rządu przeciw zdrajcom i Targowicom.

  Odpowiedz
 • obywatel(2019-04-24 08:37) Zgłoś naruszenie 76

  Brak podwyżek=odejścia nauczycieli do innej pracy. Ograniczamy oświatę państwową, będzie coraz gorsza, bo najlepsi nauczyciele odejdą tam, gdzie więcej zarobią czyli do szkół prywatnych. Do państwowych przyjdą osoby z łapanki, popracują najwyżej rok i uciekną. Kogo stać na płacenie czesnego będzie dobrze kształcił dzieci, a reszta.... . Teraz zagadka: gdzie będą uczyły się dzieci polityków?

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • ki(2019-04-24 11:20) Zgłoś naruszenie 56

  Panie Klinger , Osiecki chyba nie żyjecie w tym kraju .Rzad jest mądry, bo wie gdzie mają najgorzej. Co do 500+ to w Polsce i tak to nie dużo . Na zachodzie to dopiero mają socjal. Dlaczego tylu z kraju wyjechało, bo nawet ze względu na socjal. Manipulować panowie nie musicie. Dobrze wiemy jak zyją nauczyciele ile godzin pracują , bo sami mamy duzo ich w rodzinach. Zyją wyjątkowo komfortowo . Tak małej ilosci godzin w żadnym kraju nie pracują , dlatego poziom nauki zerowy. Kiedy mają nauczać jak tyle wolnego. Rodzice dzieci mają dość siedzenia popołudniami nad lekcjami . Ten bardziej ambitniejszy uczeń bez korepetycji nie obędzie się, Bo na korepetycje nie chodzą jak niektórzy myślą słabi uczniowie , właśnie ci co chcą w zyciu coś osiągnąć. Ci słabi uczniowie może by chcieli , ale ich nie stać. I tak wygląda nauczanie w szkole żadne. I teraz , żeby żądac tak wielkie podwyżki pytam się za co. My też caly czas sie doszkalamy , dajemy z siebie wszystko, bez żadnych przywilejów . Mamy tylko w roku 26 dni urlopu , które nawet nie ma kiedy wybrać. Mam dosyć stękania nauczycieli Na godzinę już zarabiają taką stawkę ,co nikt.Rozliczam ich pity to widzę jakie to są często dużo więcej niż średnia krajowa.

  Odpowiedz
 • mira(2019-04-23 17:16) Zgłoś naruszenie 11

  https://www.youtube.com/watch?v=nuMncbXcJe0

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane