ZNP zapowiada na wtorek ogólnopolską manifestację nauczycieli przed MEN

22.04.2019, 17:30; Aktualizacja: 22.04.2019, 17:59
Strajk w oświacie

Strajk w oświacieźródło: PAP
autor zdjęcia: Jakub Kaczmarczyk

ZNP zapowiada, że we wtorek przed budynkiem Ministerstwa Edukacji Narodowej (MEN) o godz. 11 rozpocznie się ogólnopolska manifestacja nauczycieli. Po niej Prezydium ZG ZNP zadecyduje, co dalej ze strajkiem w oświacie.

wróć do artykułu

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:PAP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (20)

 • Bogda(2019-04-23 08:52) Zgłoś naruszenie 10

  A czemu to nie od 7 godz jak inni pracownicy. a od 11.00. Nooooo bo od 13 do jak zwykle do domciu

  Odpowiedz
 • Srebrniki Srebrnej(2019-04-23 06:43) Zgłoś naruszenie 35

  Koperta plus 50 tyś. już przestała być ciekawostką władzy. Strajk nauczycieli przykrył "premię prezesa". I tak się kręci Polska. Krowy dużo ryczą, ale nie dają mleka. Tuczniki też już napakowane hormonami i prowadzone na śmierć. Dla mamony "ludzie 500 plus" zrobią wszystko zapominając o honorze.

  Odpowiedz
 • Baba Jaga - Nauczyciel(2019-04-23 06:24) Zgłoś naruszenie 54

  Rodzice są zmęczeni swoimi dziećmi.Nie rozumieją, że praca z gromadką ich pociech to ogromny wysiłek psychiczny i odpowiedzialność.Dlaczego zostawiają dzieci pod opieką tych "wstrętnych nauczycieli"? Czy tak nie lubią swoich dzieci i tak ich mają dosyć, że zostawią pod opieką i będą oczekiwać edukacji od byle jakich "głupich nierobów"? Dziwny jest ten świat...... Zadziwiająca jest logika społeczeństwa krytykującego i negującego nauczycieli.

  Odpowiedz
 • Obyś cudze dzieci uczył(2019-04-23 06:06) Zgłoś naruszenie 44

  Środowisko nauczycieli jak cały naród zostało sprytnie podzielone. Służy to władzy. Zawsze będzie ktoś, kto będzie klakierem, a "dojna zmiana" i "dojny rząd" wybierze wygodne dla siebie rozwiązanie argumentując, że było poparcie społeczne. Znienawidzeni przez społeczeństwo nauczyciele już dawno byli odbierani jako gorsza kategoria zawodowa. Reforma oświaty przyczyniła się do dalszego ubożenia środowiska i ogromnej dysproporcji wynagrodzenia w porównaniu nawet z pracownikami bez wykształcenia. Do tego doprowadziła władza przez kilkanaście lat. Rozmowy przy stole nie zaczarują realiów życia nauczycieli i nie zmienią stosunku Polaków do tej najuboższej, ośmieszonej grupy społecznej.

  Odpowiedz
 • mgr(2019-04-23 06:03) Zgłoś naruszenie 83

  STRAJKUJĄCY NAUCZYCIELU ZAPRASZAM NA WOLNY RYNEK PRACY! Osiem klas to bardzo dobra podstawa programowa dla młodego człowieka, dzieci powinien uczyć przede wszystkim nauczyciel a nie korepetytor, zacznijcie zwalnianie z pracy złych i niedouczonych nauczycieli - to konieczność, podwyżki tylko za jakość i wyniki nauczania dla nauczycieli z misją szanujących prawa uczniów ?

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Misiaczki(2019-04-23 05:58) Zgłoś naruszenie 63

  Czy w związku z koniecznością zmiany oświaty po reformie pani Z. - winna dostała nagrode i dostanie kolejną? Zadziwiający jest ten pomysł naprawy po reformie. To lepsze niż Bareja.

  Odpowiedz
 • Brawo PiS(2019-04-22 23:25) Zgłoś naruszenie 2210

  Jeżeli chodzi o budżetówkę to naprawdę już bardziej należy się podwyżka urzędnikom skarbowym, celnym, Policji, Strażakom, tym z tych kuratorów, urzędnikom socjalnym z domów pomocy, służbom a nie im! Dlaczego znowu oni mają dostać podwyżki za 18 godzin?? nawet niech za 20, co to jest? Inni też się muszą się przygotowywać, pisać pisma w terminie ustawowym, a nie oddawać kartkówkę kiedy się podoba, uczyć się zmian w prawie, pracować w nadgodzinach. Ani grosza im, jeszcze za taki numer zwolnić , albo obniżyć pensje, a jeszcze lepiej opodatkować na 20% dochody z korepetycji. Oni też korzystają z 500+ mają dodatki, korepetycje, wolne wakacje, ferie, 13, urlopy dla zdrowia i mało. To do urzędów albo na wolny rynek i zobaczymy ich umiejętności, a szczególnie tych z WFu, za rzucacie piłki 8000 brutto a urzędnik skarbowy po 15 latach 2600 no nieporozumienie, ani grosza im!

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • opt(2019-04-22 22:48) Zgłoś naruszenie 97

  1. To ,że jakiś mniejszościowy związek podpisał z rządem porozumienie , to nie oznacza i nie może oznaczać, że kolejne związki, bardziej reprezentatywne dla nauczycieli i pracowników oświaty muszą akceptować to porozumienie. 2. Spotykanie się po to , by podpisać już odrzucone porozumienie jest bezsensowne, marginalizujące związki i nauczycieli. 3 . U górników zatrudnienie i płace rosną a wydobycie spada, to dlaczego nauczyciel ma więcej pracować , by więcej zarabiać, więcej niż 40 godzin tygodniowo? Zwiększenie pensum przy tablicy wiąże się z podniesieniem ogólnej liczby godzin pracy. 4. Liczba godzin z uczniem w Polsce waha się zależnie od typu placówki i stanowiska od 10 do 30 godzin tygodniowo, podobnie jest zróżnicowana w świecie w zależności od oprzyrządowania stanowiska , dostępu do drukarek , komputerów , w zależności od dostępu do urządzeń chroniących i oszczędzających struny głosowe nauczyciela. Rodzi się więc pytanie w jakim stopniu wzrósł komfort pracy nauczyciela , który by uzasadniał podniesienie liczby godzin pracy bezpośrednio z uczniem. 5. Zwiększenie pensum rodzi również wiele perturbacji organizacyjnych, wspomnę tylko ,że: - wielu nauczycieli na wypełnienie etatu będzie musiało podjąć zajęcia w większej liczbie szkół, to dodatkowy czas na dojście , dojazd, to dodatkowe koszty, - w klasach I-III będzie do klasy wchodziło kilku nauczycieli, by zrealizować zwiększone pensum, do tej pory dzieci najmłodsze miały kontakt w zasadzie z jednym nauczycielem, co było istotne przy nauczaniu całościowym , zintegrowanym. 6. Prawie 98% nauczycieli posiada wykształcenie wyższe, 5 tyś tytuł doktora, liczne studia podyplomowe, więc powinni zarabiać nie mniej jak inne grupy zawodowe o podobnych kwalifikacjach, jak np. lekarze, prawnicy w sądach , prokuraturach , kancelariach prawnych , notarialnych... Należy mieć nadzieję ,że związki dobrze przygotują się do udziału w okrągłym stole, skorzystają z fachowców : doświadczonych pedagogów, psychologów , specjalistów higieny szkolnej, służby zdrowia...

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • józef stalin(2019-04-22 22:02) Zgłoś naruszenie 117

  Nauczyciele do szkół a nauczycielki na traktory...

  Odpowiedz
 • obywatel(2019-04-22 21:40) Zgłoś naruszenie 109

  Okrągły stół to po prostu próba odwrócenia uwagi od rzeczywistych problemów i spacyfikowania strajku. Od stycznia wiadomo było, że strajk będzie, więc teraz można rozmawiać jedynie o wynagrodzeniach aby go szybko skończyć. Czas na dyskusje o naprawie oświaty minął. Można będzie wrócić do tematu w lipcu. Będzie to długa dyskusja, bo do naprawienia po "reformach " Zalewskiej jest mnóstwo rzeczy od podstawy programowej zaczynając. A tego się nie poprawi w tydzień lub dwa, potrzeba czasu i spokojnej dyskusji. Atmosfera strajku temu nie sprzyja

  Odpowiedz
 • nn(2019-04-22 20:50) Zgłoś naruszenie 1410

  1. Strajk się zakończy pod warunkiem, że rząd nie wyskoczy znowu z propozycją podwyżki obniżającej tak naprawdę wypłatę. Ostatnia mam nadzieję, że nie byłą zamierzoną prowokacją a czystym bezmyślnym przypadkiem. 2. Niech rząd skończy manipulować średnimi bo one są obliczone na dezinformację społeczeństwa a zacznie operować realnymi kwotami, które otrzymują nauczyciele. Nauczyciele umieją liczyć i żadne obietnice 8000zł ich nie zwiodą bo wiedzą, że z 2600 na rękę dla dyplomowanego na 5300 na rękę rząd nie podniesie pensji. 3. W 2012 nauczyciel dyplomowany miał 88% średniej krajowej, obecnie po podwyżkach ma tylko 70% średniej. Strajk się skończy jeśli rząd delikatnie ustąpi, np dołoży np. dodatkowo 5% z wyrównaniem do stycznia ale jednocześnie zaproponuje mapę drogową dochodzenia pensji nauczyciela dyplomowanego do 120% średniej, mianowanego do 100% średniej, kontraktowego 85% średniej i stażysty 70% średniej. Bo obecny poziom zarobków stażysty jest zarezerwowany dla pracowników niewykwalifikowanych wykonujących najprostsze prace.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • ile(2019-04-22 19:48) Zgłoś naruszenie 1212

  gonic nierobow PO litykierow ile vam peuu dało

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane