statystyki

Biurokracja z uczelni nie zniknie całkowicie. Czego obawia się środowisko akademickie?

autor: Paulina Szewioła04.03.2019, 08:33; Aktualizacja: 04.03.2019, 08:35
studia student uniwersytet książka

Nowe rozporządzenie wprowadza trzy kluczowe zmianyźródło: ShutterStock

Przedstawiciele środowiska akademickiego obawiają się, że nowe zasady ewaluacji doprowadzą do tego, że przeciętny naukowiec będzie mieć duży problem z przygotowaniem swojej strategii publikacyjnej. System cały czas jest bowiem skomplikowany.

Taką opinię wyrażają po przeczytaniu ostatecznej wersji rozporządzenia, które wprowadza nowe zasady ewaluacji poziomu prowadzonej przez szkoły wyższe działalności naukowej. Jest ono jednym z najistotniejszych aktów prawnych towarzyszących nowej ustawie – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 276).

Nowe rozporządzenie wprowadza trzy kluczowe zmiany. Po pierwsze, ocena działalności naukowej będzie dokonywana w ramach dyscyplin (a nie wydziałów). Po drugie, ewaluacją objęci zostaną wszyscy pracownicy naukowi (zatrudnieni na stanowiskach badawczych i badawczo-dydaktycznych). Po trzecie, wprowadzono limit osiągnięć zgłaszanych do oceny.


Pozostało jeszcze 74% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • łowca neutrinów (2019-03-27 10:45) Zgłoś naruszenie 00

    Standarty polskiej nauki podaje dobry przyklad z internetu : "Habilitacja hipoteczna" na UMCS Tu jest prawda o nauce w Polsce : http://habilitant2012.blox.pl/2018/06/Habilitacja-hipoteczna.html Pomysły Gowina , tak jak pomysły kudryckiej nie wypleniają tego . A to obok nepotyzmu to głowne problemy polskiej nauki .

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane